خط ویژه 35155-031

جدول وزن پروفیل

نحوه محاسبه وزن قوطی پروفیل

پروفیل ها انواع مختلفی دارند و از انجا که سطح کاربرد گسترده ای در صنایع و سازه های مختلف دارند، بنابراین تعیین وزن آنها از روی جدول وزن پروفیل بسیار مورد نیاز می باشد. پروفیل به معنای مقطع ثابت با طول معین است و در دو نوع باز و بسته می باشد. پروفیل های باز شامل تسمه، تیرآهن، میلگرد، انواع نبشی ها و ناودانی ها، چهارپهلو و غیره هستند. پروفیل Z از نوع پروفیل باز است که کاربردهایی همانند پوشش سقف سالن های ورزشی و سقف سوله دارند. پروفیل های بسته شامل انواع لوله، قوطی پروفیل درب و پنجره و پروفیل های کرکره برقی می باشند. پروفیل های ساختمانی در سه دسته تقسیم می شوند. ماده اولیه دسته اول از فولاد نورد گرم بوده و شکل ظاهری آنها به صورت قوطی می باشد. از سویی دیگر دومین دسته از فولاد نورد سرد تولید می شوند که با ایجاد خمش یا پرس کردن ورق فولادی تهیه شده و در نهایت به شکل ناودانی در می آیند. پروفیل های مرکب آخرین دسته از پروفیل های ساختمانی می باشند که از اتصال دو یا چند پروفیل سرد و گرم تهیه و تولید می شوند. پروفیل های نورد سرد برای انجام کارهای سبک ساختمانی مانند تیرهای تکیه گاهی برای سقف های کاذب و چهارچوب های درهای ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند. نحوه تولید پروفیل ها به دو شکل مستقیم و غیر مستقیم می باشد. در روش مستقیم به شکل تدریجی نوارها از بین قالبهای مخصوص حرکت داده می شود و به تدریج شکل گیری شده و در آخر بعد از جوش دادن دو لبه ورق، شکل نهایی تولید می شود. پروفیل در روش غیر مستقیم ابتدا تبدیل به لوله شده و سپس بعد از اعمال فشار به اشکال مختلف تبدیل خواهد گردید.

وزن پروفیل قوطی

بر اساس جدول وزن پروفیل می توان وزن انواع پروفیل مربع و مستطیل را در مقاطع کوچک و بزرگ بدست آورد. جدول وزن پروفیل مربع برای سایزهای ۲۰*۲۰ تا ۱۰۰*۱۰۰ و در ضخامت های ۱ تا ۴ میلیمتر تنظیم شده است. از سوی دیگر جدول وزن قوطی مستطیل برای سایزهای ۲۰*۱۰ تا ۲۲۰*۶۰ و در ضخامت های ۶-۱ میلیمتر تنظیم شده است. پروفیل های مربع و مستطیل در مقاطع کوچک برای ساخت درب و پنچره و راه پله ها کاربرد دارند. پروفیلهای مربع و مستطیل با مقاطع بزرگتر که به نام پروفیل های ستونی مشهورند برای ساختن ستون و اسکات فلزی مورد استفاده قرار می گیرند. پروفیل های ستونی در صنعت و پروژه های ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند و ضخامت آنها بین ۸ تا ۱۵ میلی متر می باشد.

اگر جدول وزن پروفیل در دسترس نباشد می توان برای محاسبه وزن انواع پروفیل از فرمول استفاده نمود. بدین ترتیب که برای محاسبه وزن پروفیل کافی است که طول آن را در تعداد آن ضرب کرده و سپس حاصلضرب آنها را در وزن مخصوص پروفیل ضرب نمود. فرمول زیر برای محاسبه وزن پروفیل به کار برده می شود:

محاسبه وزن پروفیل (kg): تعداد * طول بکار رفته (m)* وزن مخصوص پروفیل (kg/m)

 

تماس بگیرید