خط ویژه 35155-031

۲ روش ساخت میلگرد

نحوه تولید میلگرد
۲ روش ساخت میلگردReviewed by Admin on Oct 28Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

بررسی انواع روش تولید میلگرد براساس نوع ماده اولیه و خطوط تولید

نوع فرآیند تولید در استحکام و تقویت میلگرد موثر است. دو روش کلی از لحاظ نوع ماده اولیه برای تولید میلگرد وجود دارد که از نظر فرآیند تولید تا حدود بسیار زیادی مشابه یکدیگر می باشد فقط مواد اولیه آنها تا حدی متفاوت است:

 1. روش اول جز روش های پرکاربرد تولید میلگرد در کشور ما می باشد و ماده اولیه برای تولید میلگرد در آن شمش می باشد. در این روش ابتدا شمش ها در کوره حررات داده می شوند و بعد از فرآیند شکل دهی در بخش نورد ، خنک کاری انجام شده و ضمن عبور از غلتک های مختلف به شکل نهایی میلگرد تبدیل می گردد.
 2. روش دوم استفاده از ضایعات به عنوان ماده اولیه برای تولید میلگرد است. این ضایعات که عموما پسماندهای فرآیند تولید شمش می باشند در ابتدا از لحاظ حجمی و ابعاد مورد کنترل و بازارسی قرار گرفته و اگر نیاز به برش داشته باشند قبل از ورود به کوره در ابعاد مناسب برای قرار گرفتن در کوره برش داده می شوند و سپس به کوره انتقال می یابند. در کوره پیش گرم به میزان ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد حرارت می بینند و سپس به سمت خط شکل دهی و کشش هدایت می شوند. در این قسمت طی چهار مرحله توسط غلتک های موجود، فرآیند شکل دهی و کشش انجام می شود و در هر مرحله حدود ۲۰ سانتی متر به طول شمش افزوده شده و در نهایت میلگرد تولید می گردد. مرحله نهایی آج زنی توسط غلطک های آج زنی می باشد که میلگرد تولید شده آجدار می گردد.

مشاهده نسخه pdf مقاله : ۲ روش ساخت میلگرد

 

طبق استاندارد ایزیری ایران میلگردها در دو نوع گرید A2 و A3 تهیه و تولید می گردند. برای تولید میلگرد نوع A2، محصول تولید شده به صورت مستقیم در خط نورد آج زنی می شود اما برای تولید میلگرد A3 از فرآیندی به نام خنک کاری یا کوئیچنگ استفاده می گردد. در این فرآیند معمولا خنک کاری با پاشیدن آب و یا در معرض هوا قرار دادن میلگرد استفاده می شود و بعد از آن آج زنی میلگرد صورت می گیرد و به همین دلیل محصول نهایی سیاه رنگ است.

روش های دیگر برای تولید میلگرد از لحاظ تفاوت در شرایط تولید است که به دو نوع فرو آلیاژی و ترمکس طبقه بندی می شود. در شیوه ترمکس ابتدا شمش فولادی را که دارای کلاس آنالیز شیمیائی پائین تری است را ذوب می نمایند و سپس برای رسیدن به مقاومت استاندارد مورد نیاز، محصول که اکنون دارای دمای بالایی است را از داخل لوله های آب عبور می دهند و سپس به صورت ناگهانی خنک می نمایند. این روش باعث می شود که سطح میلگرد تا عمق مشخصی دارای مقاومت بالاتر از ۴۰۰ باشد اما هسته دورنی و مغز آن مقاومت پایین تری در حدود ۳۴۰ را دارا می باشد. میلگرد تولیدی به این روش برای استفاده در مناطق زلزله خیز پیشنهاد نمی گردد.

شیوه دیگر برای تولید میلگرد روش آلیاژ سازی است که فولاد مورد نیاز برای تولید میلگرد از طریق اضافه نمودن فروآلیاژها ساخته شده و سپس شمش تولیدی طی فرآیند نورد به شکل نهایی درآمده و به آرامی و در محیط آزاد خنک می شود. میلگرد تولیدی به این روش از سطح بیرونی تا هسته مرکزی آن دارای خواص میکانیکی و مشخصات شیمیائی یکسانی است و به همین دلیل در مواقع زلزله و قرار گرفتن تحت فشار از خود واکنش مناسبتری را نشان می دهد.

حتما بخوانید :   میزان میلگرد مصرفی در ساختمان

روش های ساخت میلگرد

مواد اولیه تولید میلگرد

یکی از مقاطع فولادی بسیار پر کاربرد برای مقاوم سازی بتن، میلگرد می باشد. این محصول در واقع نوار فولادی است که برای تقویت ضریب کشش بتن کاربرد داشته و به عنوان یک تکیه گاه برای بتن تحت تنش مورد استفاده قرار می گیرد. با وجود آن که مقاومت فشاری بتن بالاست اما به دلیل پایین بودن استحکام کششی آن در پروژه های ساخت و ساز، از میلگرد برای افزایش مقاومت کششی استفاده می گردد. نوع پر استفاده این محصول فولاد کربنی است که از خطوط نورد گرم تولید می گردد و در دو دسته آجدار و ساده می باشد.

آج های میلگرد آجدار با بتن برای تغییر سطح کشش و ارتقای مقاومت آن درگیر می شوند. برخی دیگر از انواع میلگرد شامل مقاطع ضد زنگ یا استیل و کامپوزیتی می باشند که از فیبر شیشه ای یا کربنی و یا فیبر بازالتی تهیه و تولید می گردند. این محصول ممکن است در رزین آپوکسی پوشش داده شود. پوشش آپوکسی باعث می شود تا مقاومت در برابر خوردگیهای ناشی از محیط مرطوب و شوره دار در سازه های زیرزمینی افزایش یابد.

قیمت فروش این محصولات گرانتر بوده و سطح کربن موجود در ساختار شیمیایی آن پایین می باشد و اغلب در ساختارهایی که نیاز به فولاد کربن دار کمتری دارند مورد استفاده قرار می گیرد. بتن دارای ضرایب مشابهی از گسترش حرارتی است؛ بنابراین یک سازه ی بتنی تقویت شده با فولاد، دارای حداقل تغییرات دمایی خواهد بود. استفاده از میله های تقویت کننده بتن در ساخت و ساز های سنگ تراشی به قرن ۱۵ برمی گردد. در قرن هجدهم میلگرد در برجی در روسیه به سفارش یک شرکت صنعتی مورد استفاده قرار گرفت.

بعد از آن به جای میله های آهنی از میله های چدنی برای ساخت و ساز استفاده شد که کیفیت بالا و مقاومت زیاد آنها نسبت به خوردگی باعث رواج آن گردید. با این حال میلگرد تا اواسط قرن نوزدهم نتوانست بزرگترین نقطه قوت خود را به عنوان مسلح کننده بتن در سازه های بتنی به خوبی نشان دهد. در دهه ۱۸۵۰ در اروپا و آمریکای شمالی سازه های بتنی با میلگرد به طور متعدد گسترش یافت.

بررسی و ارزیابی چگونگی کاربرد میلگرد در بتن و سنگ تراشی

بتن ماده ای است که اگر تحت فشار قرار بگیرد از خود مقاومت بالایی نشان می دهد اما در هنگام تنش عملکرد آن بسیار ضعیف بوده و برای جبران این عدم تعادل از میلگرد برای انتقال بارهای کششی استفاده می شود. بیشتر فولادها به عنوان تقویت کننده های اولیه و ثانویه تقسیم می شوند، اما از آنها استفاده های دیگری نیز می شود. کاربردهای فولاد برای تسلیح بتن عبارتند از:

 • تقویت کننده اولیه فولادی است که برای تضمین مقاومت مورد نیاز ساختار و به طور کلی در حمایت از بارهای سازه ای کاربرد دارد.
 • تقویت کننده فولادی ثانویه به عنوان توزیع کننده یا تقویت کننده حرارتی شناخته می شود. این نوع از فولاد به دلیل ایجاد مقاومت موضعی در حد کافی از ایجاد ترک ناشی از تغییرات دما و انقباض جلوگیری بعمل می آورد.
 • از میلگردها می توان برای نگهداری دیگر میله های فولای در موقعیت مناسب بارگیری استفاده نمود.
 • بوسیله ی میله های فولادی خارجی می توان ساختارهای سنگ تراشی را محدود و تقویت نمود. این نوع محصول را می توان در سازه های باستانی در رم و واتیکان مشاهده نمود.
 • سازه هایی که در آنها از ملات استفاده می شود خواص مشابهی مانند بتن داشته و توانایی محدودی برای تحمل بارهای کششی دارند.
 • در برخی از سازه ها از بلوک یا آجر استفاده می شود که با داشتن حفره در ساختار، می توان آنها را جایگزین میلگرد نمود و سپس باملات آنها را در محل خاص خود قرار می دهند. این ترکیب به عنوان سنگ تراشی تقویت شده شناخته می شود.
 • در هنگام حمل و نقل، ساخت، نصب و بتن ریزی میلگرد با پوشش آپوکسی، مراقبت بسیار زیادی به عمل می آید زیرا آسیب به این نوع میلگردها می تواند مقاومت آنها در برابر خوردگی را کاهش دهد.
 • میلگرد پلاستیکی تقویت شده با فیبر در محیط های دارای خوردگی بالا استفاده می شود. این نوع میلگرد ها برای تقویت ستونها استفاده می گردد.
 • میلگرد با فیبر شیشه ای دارای هدایت الکتریکی پایینی هستند و غیر مغناطیسی می باشند.
 • میلگردهای فولادی ضد زنگ با نفوذ پذیری مغناطیسی می باشند و گاهی اوقات برای جلوگیری از تداخلهای مغناطیسی استفاده می شوند.
حتما بخوانید :   معرفی خصوصیات بهترین و با کیفیت ترین ورق گالوانیزه ایران

قیمت خط تولید میلگرد

بررسی انواع میلگرد از لحاظ مقاومت در آب دریا

انبساط حرارتی فولاد با بتن تقریبا برابر است. اگر چنین نبود مشکلاتی در تنش های طولی و عمود بر تنش در دماهای متفاوت با دمای محیط ایجاد می گردید. اگر چه میلگرد دارای آج هایی است که به بتن استحکام میکانیکی می بخشد اما در هنگامی که بتن تحت فشارهای شدید قرار می گیرد می تواند از آن بیرون بزند و باعث فروپاشی ساختار در مقیاس های بزرگ گردد. برای جلوگیری از چنین نقصی میلگرد عمیقا در سازه بین ۶۰ تا ۴۰ برابر قطر تعبیه می گردد و یا انتهای آن را خم می کنند تا میلگرد دیگر به انتهای آن متصل شده و اطراف آن را بتن می ریزند. در این حالت اصطکاک بین آج های میلگرد با بتن افزایش می یابد و مقاومت کششی بتن ارتقا خواهد یافت.

میلگرد معمولی از فولادی که به طور کامل حرارت دیده نشده ساخته می شود و همین عامل سبب آسیب دیدن سریعتر آن خواهد شد. به طور معمول پوشش بتن قادر به ارائه یک PH بالاتر از ۱۲ می باشد و به همین دلیل در برابر واکنش خوردگی مقاوت می نماید. در هنگامی که فولاد زنگ می زند، زنگ حجم زیادی از فولاد را تشکیل خواهد داد و این عامل باعث فشار شدید داخلی بر بتن خواهد گردید که منجر به ترک خوردن و در نهایت شکست ساختاری خواهد شد. این پدیده سرقت اکسید شناخته می شود و به عنوان نقص برای بتن هایی است که در معرض آب نمک قرار می گیرند مانند پلهایی که بر روی آب دریا ساخته می شوند.

در چنینی مواردی بیشترین هزینه ها در مرحله اولیه خواهد بود تا طول عمر پروژه افزایش یابد. فولاد مورد نیاز برای ساخت چنین میله هایی را با پوشش هایی مانند آپوکسی، گالوانیزه سیلیکون برنز و یا استیل مقاوم می نمایند.

بررسی انواع میلگرد از لحاظ نوع مقاومت آنها نسبت به خوردگی

میلگردها عموما از مواد اولیه متفاوت و در سایزهای مختلفی تهیه و تولید می گردند. میلگردهای کاربردی متداول در انواع اروپایی، فولاد کربن، گالوانیزه، روکش آپوکسی، فایبر گلاس و فولاد استیل می باشند که در ادامه به معرفی هر کدام از آنها به صورت جداگانه خواهیم پرداخت.

 • میلگرد اروپایی

قیمت مناسب میلگرد اروپایی از مزیت های عمده آن ها می باشد. ترکیبات شیمیایی میلگرد اروپایی شامل آلیاژ کربن، منگنزو سیلیکون است. سطح منگنز در این محصول بالا بوده و از لحاظ مقاومت در برابر خمش در بین سایر آرماتورها کمترین مقاومت را دارا می باشد. به همین دلیل در مناطق زلزله خیز و پروژه هایی که ساختار صحیح در آنها بسیار اهمیت دارد استفاده از این میلگرد پیشنهاد نمی شود.

 • میلگرد با فولاد کربنی یا میلگرد سیاه عادی

میلگرد سیاه یا میلگرد با فولاد کربنی در اکثر پروژه ها استفاده می شود. قدرت پایین این نوع میله در برابر زنگ زدگی بزرگترین نقطه ضعف آنها می باشد. زمانی که آنها دچار زنگ زدگی می شوند بتن اطراف خود را ترک انداخته و می شکنند. در شرایطی که امکان وجود رطوبت وجود دارد بهتر است از میله با فولاد کربنی استفاده نگردد و بایستی از انواع دیگر استفاده شود. البته نقطه قوت این نوع از آرماتورها بالا بودن نسبت ارزش به میزان استحکام کششی آنهاست که آن ها را بهترین گزینه انتخاب در این زمینه می نماید.

 • میلگرد با روکش آپوکشی
حتما بخوانید :   راهنمای کامل کاشت میلگرد در فونداسیون

این نوع میلگرد همان میلگرد سیاه با روکش آپوکسی است که دارای همان استحکام بافت بوده اما به میزان ۷۰ تا ۱۷۰۰ برابر نسبت به زنگ زدگی مقاومت بیشتری دارد.

 • میلگرد گالوانیزه

مقاومت این نوع محصول نسبت به سیاه در برابر زنگ زدگی چهل برابر بیشتر است. البته آسیب دیدن روکش گالوانیزه نسبت به روکش آپوکسی بسیار مشکل تر است و به همین دلیل در مقایسه با میله آپوکسی، ارزش بیشتری دارد. قیمت نسبی این نوع روکش نسبت به روکش آپوکسی تا ۴۰ درصد گرانتر می باشد.

 • میلگرد فایبر گلاس

ترکیب شیمیایی فایبر گلاس مانند فیبر کربن است. در موقع استفاده از میله فایبر گلاس خم کردن آن جایز نمی باشد. این نوع محصول هرگز دچار زنگ زدگی نمی شود و به همین دلیل  به عنوان بهترین گزینه برای تقویت بتن می باشد. این محصول وزن سبکی داشته و قیمت آن نسبت به روکش آپوکسی ۱۰ برابر بیشتر است. در نهایت با در نظر گرفتن میزان طول آن قیمت این محصول دو برابر خواهد شد.

 • میلگرد با فولاد زنگ نزن

مقاومت این نوع میله در برابر زنگ زدگی نسبت به سیاه تا ۱۵۰۰ برابر بیشتر است و در مقایسه با سایر نمونه های میلگرد ضد زنگ از مقاومت بیشتری برخوردار است. به عنوان گرانترین تقویت کننده بتن می باشد و در حدود ۸ برابر از روکش آپوکسی گرانتر است.

هزینه ساخت میلگرد

بررسی انواع میلگرد از لحاظ کاربرد آنها در بتن

میلگردها در شکل های مختلفی در بتن مورد استفاده قرار می گیرند. از کاربردهای آنها می توان به میلگرد راستا، خاموت، سنجاقی، خرک، رکابی و ادکا اشاره نمود. در ادامه به بررسی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

 • راستا

این نوع محصول برای تسلیح بتن و افزایش مقاومت کششی آن مورد استفاده قرار می گیرد.

 • خاموت

از این نوع میلگرد برای جلوگیری از بیرون زدگی آرماتورهای طولی در اثر کمانش و تحمل نیروهای برشی و جلوگیری از گسترش ترک در ستون ها استفاده می گردد.

 • سنجاقی

از سنجاقک جهت اتصال کامل بین میلگرد های طولی و خاموت وتقویت مقاومت برشی خاموت ها استفاده می شود .

 • خرک

به دلیل آن که در فونداسیون های پایه خاموت کاربرد ندارد، از آرماتورهای پایه دار به نام خرک برای بستن آرماتورهای فوقانی استفاده می شود. برای قرار دادن دو شبکه‌ی متوالی افقی با فاصله‌ی معین در داخل قالب (‌در بتن ریزی‌های کف و فونداسیون) از خرک استفاده می شود..

 • رکابی

در صورت باز بودن دو انتهای خاموت به آنها رکابی گفته می شود. از خاموت رکابی برای در امتداد نگه داشتن در جهت طولی و عمودی در بتن ریزی های دیوار های دیوار استفاده می گردد.

 • میلگرد ادکا

برای تحمل نمودن لنگرهای منفی در تکیه گاه تیر یکسره و همچنین تحمل نیروی برشی از آن استفاده می شود وظیفه ی میلگرد ادکا در باربری نیروها این است که قسمت زیرین و بالای آن وظیفه تحمل کشش ناشی از خمش را بر عهده دارد وبخش مایل آن وظیفه ی تحمل کشش ناشی از برش را به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید