خط ویژه 35155-031

۷ روش ساده برای تخمین سریع سایز میلگرد

قیمت روز میلگرد
۷ روش ساده برای تخمین سریع سایز میلگردReviewed by نویسنده مرکز آهن on Nov 1Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

چطور سایز میلگرد را تشخیص دهیم؟

امروزه کاربردهای بسیار زیاد میلگردها باعث شده تا در سایز و انواع مختلفی تولید و روانه بازار شوند. این محصولات اصولا در دو مدل ساده و آجدار با سایزهای ۱۲ تا ۳۶ موجود هستند. محصول ساده دارای سطحی صاف و بدون زائده و نوع آج دار دارای زائده هایی اطراف محصول است و سایز آن ها نیز بر اساس ضخامت مشخص می شود.

انواع میلگرد بر اساس استانداردهای موجود

میلگردها در سه استاندارد A1، A2 و A3 تهیه می شوند که این تفاوت به ظاهر و کاربرد آن ها بر میگردد. تنوع سایز در استاندارد A3 نسبت به استانداردA2  کمتر است. با توجه به نوع مصرف و درخواست مصرف کنندگان، محصولات نامبرده در سایزهای متنوعی عرضه می شوند و مهندس ساخت، وظیفه تشخیص سایز میلگرد را برعهده دارد. به علاوه اینکه سازه حین و پس از ساخت مورد بررسی قرار می گیرد و به علت نزدیک بودن سایز محصولات به یکدیگر ممکن است خطایی در تشخیص آن ها رخ دهد بنابراین بهتر است با روش های تشخیص سایز محصول آشنا بود. شایان ذکر است بهترین روش، استفاده از ابزارهای اندازه گیری قطر می باشد که دقیق، سریع و قابل اطمینان هستند.

تشخیص سایز بر اساس ظاهر

یکی از ساده ترین راه کارهای تشخیص سایز، بررسی مشخصات ظاهری آن است. این روش برای اشخاص با تجربه کاربردی است که در نگاه اول با بررسی ظاهر محصول سایز آن را تشخیص می دهند اما مهندسین تازه کار به دلیل تنوع و نزدیک بودن سایزها، متوجه تفاوت آن ها نیستند. این روش تشخیص به دلیل داشتن ضریب خطای بالا توصیه نمی گردد و توسط آیین نامه های اجرایی نیز رد شده است.

حتما بخوانید :   2 نکته کلیدی در رنگ كردن ورق گالوانيزه

انواع میلگرد

بررسی سایز محصول بر اساس سایز انگستان و تخمین ذهنی

یکی دیگر از روش های ساده و نه چندان دقیق برای تخمین قطر محصولات، بر اساس سایز بندانگشتان دست است! برخی افراد بندهای انگشتان خود را اندازه گرفته و آن را معیاری برای تشخیص قطر محصولات می دانند. از آن جا که قطر انواع میلگرد بر اساس میلی متر است و فاصله سایز ها به یکدیگر نزدیک می باشد این روش با خطای انسانی همراه بوده و توصیه نمی گردد.

فرمول محاسبه سایز و وزن میلگرد

می توان وزن محصول را بررسی و سپس قطر آن را برآورد کرد. وزن محصول نامبرده را می توان بر اساس ترازو یا فرمول محاسباتی مخصوصی به دست آورد. شایان ذکر است روش وزن کردن به کمک ترازو تنها زمانی که آرماتورها بسته نشده باشند قابلیت اجرایی دارد.

  1. تشخیص وزن به کمک جدول اشتال میلگرد: اصولا مهندسین از جدول اشتال برای برآورد وزن محصول نامبرده استفاده می کنند چون جدول وزن میلگرد اکثر کارخانه های تولیدکننده با جدول ذکر شده مطابقت دارد.
  2. تشخیص وزن به کمک فرمول محاسباتی: ابتدا به کمک ترازو می توان وزن یک متر از محصول استاندارد را به دست آورد سپس با فرمول محاسباتی ۱۶۲/(قطر* قطر)=وزن سایز آن را تخمین زد.

برای تخمین دقیق تر یک شاخه از محصول می توان از فرمول W = D²L / 162 کمک گرفت. در این فرمول محاسباتی منظور از حرف W وزن بر حسب کیلوگرم، L به معنای طول بر حسب متر و D نیز قطر محصول بر حسب میلی متر است.

کولیس ابزاری برای اندازه گیری دقیق قطر

همراه با تنوع سایز، ابزارهایی نیز برای اندازه گیری دقیق قطر آن ها روانه بازار شد که کولیس یا Vernier Caliper یکی از آن ها است و در انواع دستی، دیجیتال و گیج دار یا عقربه ای موجود است. می توان جسم مورد نظر را در دهانه ابزار قرار داد و قطر آن را به دست آورد.

حتما بخوانید :   استانداردهای تولید ورق گالوانیزه

روش تخمین سایز محصول به کمک کولیس

ابتدا محصول را در دهانه یا فک کولیس قرار داده غلاف را پیچانده تا فک ها به یکدیگر نزدیک شوند سپس باید قسمت اعداد را از روی خط کش و قسمت اعشار را از روی غلاف قرائت کرد. در مورد محصولات آجدار روند کمی متفاوت است چرا که برای برخی سوال پیش می آید که محصول را از روی آج یا از زیر آج در دهانه کولیس قرار دهیم؟ بر اساس جدول استاندارد، محصولات آجدار دارای سه قطر به نام های اسمی، زمینه و خارجی هستند.

نحوه اندازه گیری قطر میلگرد با کولیس

شابلون های تخمین قطر

یکی روش های ساده و در عین حال کاربردی استفاده از شابلون تخمین قطر محصولات است. این شابلون ها به صورت از پیش آماده و مانند شابلون اشکال هندسی شامل سایزهای متنوع محصول نامبرده هستند. مهندسین  با این شابلون ها خیلی راحت می توانند قطر شاخه ها را بررسی کنند. این شابلون ها را می توان با انواع ورق های فلزی یا مقوایی، روبان، بند و… تهیه کرد.

شابلون سایز میلگرد

استفاده از ریسمان برای تخمین سریع

یکی از راه کارهای زیرکانه و در عین حال سریع برای تخمین قطر محصولات، کمک گرفتن از بند و ریسمان هایی است که اصولا در ساختمان ها به چشم می خورند. به این صورت که بند را دور محصول پیچیده و محیط آن را به دست می آورند سپس بر اساس محیط به دست آمده می توان قطر محصول را تخمین زد.

استفاده از آچار فرانسه روشی کاربردی برای تخمین قطر محصول

آچار فرانسه نیز روشی برای تخمین قطر محصولات است و می توان از قبل اندازه گیری های لازم را انجام داد و روی آچار علامت گذاری کرد و برآوردی سریع و ساده داشت.  آچار مانند کولیس دارای دهانه ای است که شی مورد نظر درون آن قرار می گیرد با این تفاوت که یک فک آن ثابت و دیگری متحرک است. با چرخش پیچ آچار، فک متحرک به سمت فک ثابت نزدیک شده و بعد از مماس شدن دهانه روی قطر محصول می توان سایز آن را تخمین زد. البته دقت تخمین با کولیس از این روش بالاتر است.

حتما بخوانید :   روش پالتروژن چیست ؟

قیمت روز میلگرد

توصیه های نهایی هنگام استفاده از سایزهای مختلف

در آرماتوربندی بهتر است که از سایزهای متوالی استفاده نشود چون با توجه به اختلاف میلی متری محصولات، میزان خطای انسانی نیز افزایش می یابد. در نهایت توصیه می شود محصولات استاندارد فولادسازان را از مراکز معتبر تهیه کنید. برای برخی سوال پیش می آید که میلگرد کدام کارخانه ها بهتر است؟ از تولیدکنندگان برتر می توان به مجتمع ذوب آهن اصفهان، بناب، کویرکاشان و زاگرس اشاره کرد که به دلیل کیفیت برتر و میزان تقاضای بالا، قیمت بالاتری را پیشنهاد می دهند و سردمداران بازار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید