خط ویژه 35155-031

استاندارد میلگرد a4

قیمت روز میلگرد
استاندارد میلگرد a4Reviewed by نویسنده مرکز آهن on Jan 3Rating:
۵ (۱۰۰%) ۲ تعداد رای ها

مشخصات فنی میلگرد a4

هر کشور بنابر شرایط اقلیمی، نیازسنجی ها و… از استانداردهای ملی و بین المللی خاص برای تولید محصولات فولادی خود کمک می گیرد. محصولات زنجیره فولاد ایران نیز به همین منوال هستند به عنوان مثال میلگردهای بازار داخلی بر اساس استانداردهای ملی ISIRI و استاندارد روسی به عرصه تولید می رسند. قیمت روز میلگرد بر اساس مواردی چون وزن، نوع محصول، کارخانه سازنده و… تعیین می شود. میلگردهای بازار داخلی در چندین دسته بندی قرار می گیرند که اصطلاحا گرید نام دارند.

 • گرید A1 محصول ساده
 • گرید A2 محصول آج دار مارپیچی
 • گرید A3 به صورت آج دار جناغی
 • گرید A4 آج دار

گریدهای ذکر شده بر اساس استانداردهای قدیمی هستند همین محصولات امروزه به صورت زیر نام گذاری می شوند:

 • منظور از ساده ۲۴۰ همان میلگرد ساده است.
 • آج دار ۳۴۰ آج دار مارپیچی
 • آج دار ۴۰۰ آج دار جناغی
 • آج دار ۵۰۰ آج دار مرکب

مشاهده نسخه pdf مقاله : میلگرد a4 چیست؟

هر کدام از گریدهای نامبرده برای مناطق ومصارف خاصی کارایی دارند به عنوان مثال از گرید A1 یا همان آج ساده بیشتر در مصارف صنعتی، از گریدهای A2 و A3 در ساخت و ساز کمک گرفته می شود. روال اما برای گرید چهارم کمی متفاوت است. استفاده از چنین میلگردهایی دارای ضوابط و شرایط خاص خود است.

استاندارد میلگرد a4 در ایران

میلگرد آج ۵۰۰ که با نام های میلگرد مرکب و میلگرد A4 نیز شناخته می شود با علامت Φ تور نمایش داده می شود که دارای مقاومت کششی ۶۵۰۰ و مقاومت تسلیم ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و در رده فولادهای سخت قرار می گیرند شکل ظاهری آن ها به صورت آج های دوکی است به همین دلیل به نام میلگرد مرکب نیز شناخته می شوند. میلگرد آج دار مرکب یا میلگرد S500 از آن دسته محصولات سختی است که مطابق با آیین نامه ملی ساختمان باید در شرایط خاص و با مجوزهای لازم مورد استفاده قرار گیرد.

حتما بخوانید :   بهترین میلگرد برای ساختمان سازی کدام است؟

شایان ذکر است که میلگرد A4 مدت زمانی است که وارد سبد محصولات فولادی کشور شده با توجه به نیازسنجی های ساختمان و شرایط محیطی، مجوزهای لازم جهت استفاده از این محصول صادر می گردد. قیمت میلگرد A4 و وزن آن مانند سایر دسته بندی ها بر اساس جدول اشتال میلگرد تخمین زده می شود.

میلگرد آج 500

تاریخچه تولید میلگرد A4 در ایران

بالغ بر یک دهه قبل با هدف مقاوم سازی سازه ها در برابر عوامل محیطی و فشارهای وارده بر ساختمان تحقیقات گسترده ای صورت گرفت که در نتیجه آن کیفیت، استحکام و انعطاف پذیری محصول آج ۵۰۰ یا گرید S500 مورد تایید دپارتمان های تحقیقاتی اروپایی قرار گرفت و پس از آن دستورالعمل ساخت این دسته از محصولات آج دار مرکب در کشورهای متعددی پیاده سازی شد. این استاندارد در سال ۱۳۹۲ با هدف خودکفایی در اداره استاندارد ملی ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پس از آن شاخص های تولیدی S500 در جدولی تحت عنوان ISIRI 3132 ارائه شد.

تولید میلگرد A4

قبل تر کارگاه های تولید کننده از فولادهایی با کربن بالا و داکتیلیتی پایین در تولید محصولات خود استفاده می کردند که در این نوع نورد، مشکلات جوش پذیری، شکنندگی و موارد این چنینی در ساخت و ساز، موجب نگرانی سازنده می شدند. با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و ماشین آلات نسل جدید QTB خطوط تولید، امکانی فراهم شد تا بتوان از شمش های مخصوص محصولاتی چون میلگرد آج ۵۰۰ یا S500 با استحکام بالا تولید نمود.

این تکنولوژی تولیدی در اقسی نقاط جهان مورد استفاده قرار می گیرد به این صورت که دمای میلگردها در آخرین مراحل تولید با سرعت بسیار بالایی کاهش می یابد. سرعت بالای کاهش دما موجب تغییر فاز محصول و تبدیل شبکه کریستالی میلگرد می گردد. با هدایت محصولات فولادی به بستر خنک کننده، سطح بیرونی محصول تا نیمه عمق حالتی سخت و اعماق فولاد دارای حالتی نرم و انعطاف پذیر خواهد شد. این تغییرات با توجه به ماشین آلات مخصوص، اتوماسیون و سرعت کاهش دما موجب بالا رفتن میزان انعطاف پذیری و استحکام میلگرد S500 خواهد شد. محصولاتی چون میلگرد پرشین فولاد و میلگرد روهینا جنوب تکمیل کننده سبد فولادی بازار داخلی هستند.

حتما بخوانید :   بررسی خصوصیات ورق گالوانیزه

معایب میلگردها

کلیه محصولات روهینا دارای وزن پایین و استحکام بالایی هستند. همین امر موجب صرفه جویی در هزینه های تامین مواد اولیه و استحکام سازه می گردد در نتیجه از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است.

کاربرد میلگرد A4

میلگردهای آج دار اصولا دارای درصد کربن بیشتری در ترکیبات شیمیایی خود هستند. درصد کربن با میزان شکنندگی و سختی محصول رابطه مستقیمی دارد از طرفی این دسته از محصولات با مقاومت و میزان استحکام بالای خود موجب می شوند فرایندهایی چون طراحی و اجرای پروژه ساده تر صورت گرفته در نتیجه از هدررفت منابع، هزینه، وقت و انرژی جلوگیری به عمل خواهد آمد. این دسته از از S500 ها از معایبی چون عدم جوش پذیری و داکتیلیتی پایین مبرا هستند و در ساخت سازه های بتن آرمه کاربرد دارند شایان ذکر است استفاده در قاب چرخشی و دیوارهای برشی توصیه نمی شود.

استاندارد میلگرد

مزایای استفاد از میلگرد A4

از مشخصات، مزایا و ویژگی های دسته بندی A4 می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • افزایش سرعت بتن ریزی و ساخت (بالا رفتن سرعت آرماتور بندی در پروژه های ساختمانی)
 • به دلیل کاهش هزینه های تولید، انتقال مصالح و هزینه های اجرایی مقرون به صرفه است.
 • در بتن متراکم، آرماتور کاهش می باید.
 • بالا رفتن میزان مقاومت در برابر فرسایش و خوردگی
 • استفاده اصولی و بهینه
 • سازگار با محیط
 • بالا رفتن میزان استحکام به میزان ۱۵ تا ۲۰ درصد
 • کاسته شدن از هزینه های خرید، زمان و انرژی
 • سهولت طراحی و اجرا که نهایتا منجر به استفاده مطلوب از فضای سخت می گردد.
 • و…
حتما بخوانید :   فرآیندهایی برای داشتن ورق گالوانیزه با کیفیت تر

شایان ذکر است توجیه اقتصادی استفاده از گرید فولاد S500 در ساخت و ساز با توجه به مقاومت فشاری بتن تعیین می گردد. بر همین اساس پس از بررسی محدودیت ها توسط شورای تدوین مقررات ساختمانی، قانون استفاده از میلگرد S500 و S520 در سازه های بتنی به غیر از قاب و دیوارهای برشی بالامانع شد.

روش های تشخیص میلگرد S500 یا S520

گرید فولادی S500 یا همان A4 دارای سطحی با آج های دوکی شکل مارپیچی (هفت-هشتی) در دو طرف محصول با حداقل ۱۸ درصد تغییر شکل که مطابق استانداردهای روز تولید و با نام های آج ۵۰۰ یا آج مرکب ۵۲۰ شناخته می شود.

تشخیص میلگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید