خط ویژه 35155-031

قیمت میلگرد ابرکوه

میلگرد فولاد ابرکوه

قیمت امروز میلگرد ابر کوه

میلگرد ابر کوه یزد در مجتمع آهن و فولاد سرمد ابرکوه یزد تهیه و تولید می گردد. این مجتمع تولیدی در سال ۱۳۹۱ با سرمایه گذاری دو شرکت بزرگ صنعتی و معدنی چادرملو و سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات تاسیس گردید و در سال ۱۳۹۵ مورد بهره برداری قرار گرفت. ظرفیت تولید این واحد ۴۵۰ هزار تن انواع میلگرد آجدار در سایزهای ۸ تا ۳۲ میلی متر می باشد. میلگرد ابرکوه یزد علاوه بر رعایت کامل استاندارد ملی ایران در مراحل تولیدی و خواص فنی و ترکیبات شیمیایی خود در شرایطی مرغوب تر از آنچه که در استاندارد ملی تعیین شده است به بازار مصرفی عرضه می گردد.

ردیفسایزحالتآنالیزمحل تحویلکارخانهواحدقیمت
۱۱۰شاخه آجدارA3کارخانهابرکوه یزدکیلوگرم۴۲۹۰
۲۱۲شاخه آجدارA3کارخانهابرکوه یزدکیلوگرم۴۱۹۰
۳۱۴شاخه آجدارA3کارخانهابرکوه یزدکیلوگرم۴۱۳۰
۴۱۶شاخه آجدارA3کارخانهابرکوه یزدکیلوگرم۴۱۳۰
۵۱۸شاخه آجدارA3کارخانهابرکوه یزدکیلوگرم۴۰۸۰
۶۲۰شاخه آجدارA3کارخانهابرکوه یزدکیلوگرم۴۰۸۰
۷۲۲شاخه آجدارA3کارخانهابرکوه یزدکیلوگرم۴۰۸۰
۸۲۵شاخه آجدارA3کارخانهابرکوه یزدکیلوگرم۴۰۸۰
۹۲۸شاخه آجدارA3کارخانهابرکوه یزدکیلوگرم۴۰۸۰
۱۰۳۲شاخه آجدارA3کارخانهابرکوه یزدکیلوگرم۴۰۸۰

تولیدات ابرکوه در دو دسته میلگرد استاندارد ملی ایران و میلگرد شرکت سرمد در حالت خاص و انتخابی می باشد. نوع استاندارد ملی ایران با تنش تسلیم ۴۰۰ و استحکام کشش ۶۰۰ نیوتن بر میلیمتر مربع بوده و درصد ازدیاد طول نسبی آن ۱۶ میلیمتر می باشد. زاویه خمش این نوع محصول ۱۶۰ تا ۱۸۰ درجه می باشد. ترکیب شیمیایی آن شامل ۰.۳۷ درصد کربن، ۰.۶۰ درصد سیلیسیم، ۱.۶ درصد منگنز و ۰.۰۴۵ درصد گوگرد است. نوع خاص شرکت سرمد دارای تنش تسلیم ۴۳۰ و استحکام کشش ۶۲۰ نیوتن بر میلیمتر مربع بوده و درصد ازدیاد طول نسبی آن ۱۸ میلیمتر است و زاویه خمش آن نیز ۱۸۰ درجه می باشد. ترکیب شیمیایی آن شامل ۰.۳۰ تا ۰.۳۶ درصد کربن، ۰.۲۰ تا ۰.۳۵ درصد سیلیسیم، ۰.۷۰ تا ۰.۹۰ درصد منگنز، ۰.۰۳۰ فسفر و ۰.۰۲۰ گوگرد است.

وزن هر متر از میلگرد تولیدی بین ۰.۳۹۵ تا ۶.۳۱ کیلوگرم است. میلگرد ابر کوه یزد در پروژه های کلان عسلویه، قشم، بندرعباس و غیره مورد استفاده قرار گرفته و حجم زیادی از آن نیز صادر می گردد. تجهیزات خطوط نورد مجتمع فولاد ابرکوه از شرکت STG کشور ایتالیا خریداری شده. شمش مورد نیاز نیز از شرکت صنعتی و معدنی چادرملو تامین می گردد. استفاده از مواد اولیه و شمش های تولیدی کارخانجات معتبر و تاکید این شرکت بر عدم استفاده از شمش های متفرقه و بهره گیری از تکنولوژی در سطوح بالا سبب شده تا میلگرد ابرکوه یزد از لحاظ کیفیت در سطح بالایی قرار گیرد.

قوانین دست و پا گیر و ایجاد مشکلات زیاد بر سر راه صادرات فولادی ها

در حالی که صادرات برای شرکت های تولید کننده محصولات نورد بسیار حیاتی است اما قوانین و مصوبات دولتی امکان صادرات را از تولید کنندگان سلب نموده. هر چند برخی از این مصوبات منطقی به نظر می رسد و حتی در سایر کشورها نیز وجود دارد اما شرایط اقتصادی در حال حاضر به گونه ای است که روند تداوم فعالیت شرکت ها را کند یا متوقف خواهد نمود. سیاست قیمت گذاری نرخ ارز در سالهای گذشته با نرخ غیر واقعی سبب رشد بی رویه واردات کالاها به کشور، تضعیف بازار تولید کننده های داخلی و عدم توجیه و امکان رقابت واحدهای تولیدی برای صادرات شده بود ولی از زمستان سال گذشته به دلیل افزایش نرخ ارز در کشور میزان صادرات کشور روندی افزایشی یافت.

قیمت میلگرد سرمد ابرکوه یزد

با وجود اختلاف فاحش میان نرخ ارز در سامانه نیما و بازار آزاد، واحدهای تولیدی به سختی می توانند ارز مورد نیاز خود را از بازار ثانویه خریداری کنند. اگر ارز حاصل از صادرات در این بازار وارد شود بدان معنی خواهد بود که قیمت محصولات فولادی بالا خواهد رفت. در این صورت امکان رقابت در بازارهای هدف عملا غیر ممکن خواهد بود. بر اساس مصوبات قبلی دولت معاملات با عراق و افغانستان به صورت ریالی صورت می گرفت، اما با وضع مصوبه جدید این امکان به یک باره لغو شد. در مصوبه قبلی قسمت اعظمی از ارز به صورت مستقیم از طریق صرافی ها تامین می شد و به کشور باز می گشت و وارد چرخه اقتصادی می شد.

عدم پذیرش اظهارنامه فروش توسط گمرک

هرچند در این میان امکان داشت عده‌ای نیز کارشکنی کرده تا قسمت کمتری از ارز به کشور برنگردد، اما تغییر این مصوبه امکان صادرات را از تولید‌کننده نیز گرفت. با این مصوبه دیگر ارزی حاصل نمی شود که به چرخه اقتصاد کشور باز گردد و کارخانه های فولادی که به واسطه صادرات امکان فعالیت و اشتغالزایی داشتند نیز با مشکلات و زیان مواجه شده و نهایتا مجبور به توقف تولید و بیکاری کارکنان خواهند شد. مشکل دیگر بر سر راه صادرات در صنعت فولاد عدم پذیرش اظهارنامه فروش توسط گمرک ایران می باشد. گمرک ایران بر اساس قیمت اعلام شده در بازارهای بین المللی قیمت فروش هر تن میلگرد را ۵۴۰ دلار در نظر گرفته است و بر این اساس برای هر تن صادرات بایستی تولید کننده ۵۴۰ دلار را به سامانه نیما تزریق نماید.

در حالی که قیمت عمده فروشی میلگرد برای بازار عراق ۴۰۰ تا ۴۲۰ دلار بوده و تجار ترکی، چینی و غیره میلگرد را با این قیمت به تجار عراقی می فروشند؛ بنابراین در این شرایط امکان صادرات وجود ندارد. پس برای بهبود شرایط صادرات لازم است تا گمرک انعطاف داشته باشد و اظهارنامه صادرکنندگان را بپذیرد. در این وضعیت فولاد ساز مجبور است تا قید صادرات محصولات خود را بزند و تنها به بازار داخلی اکتفا نماید. البته بازار داخلی نیز در اثر رکود اقتصادی و کاهش فعالیت پروژه های عمرانی و کاهش ساخت و ساز در کشور نیز رونقی ندارد و این امر سبب زیان سرمایه گذاران و عدم انگیزه کافی برای توسعه واحدهای تولیدی خواهد گردید.

عدم توجه مسئولین به سطح تولید شمش و کمبود آن در بازار فولاد

در حال حاضر به دلیل عدم توجه کافی ناظران و مسئولین امر، میزان شمش تولیدی به عنوان مواد اولیه واحدهای نورد پاسخگوی نیاز واحدهای تولیدی نبوده و از طرف دیگر با عرضه مازاد محصولات و مقاطع فولادی در داخل مواجه می باشیم. این امر سبب بالا رفتن قیمت مواد اولیه و قیمت تمام شده محصولات نهایی از جمله قیمت میلگرد ابرکوه یزد خواهد شد ونهایتا به عدم رقابت پذیری در بازارهای بین المللی دامن خواهد زد. در شرایط تحریمی و سخت اقتصادی، امید آن می رود تا تصمیم گیرندگان در نهادها همواره با استفاده از نظرات فعالان اقتصادی و تصویب قوانین و مصوبات که موجب سهولت و رونق و رشد شاخص‌های اقتصادی و نهایتا گذر از این شرایط باشد اقدام کنند تا شاهد پیشرفت و بهبود وضعیت کسب و کار برای کشور باشیم.

تماس بگیرید