خط ویژه 35155-031

مزیت هایی که لوله مبلی نسبت به سایر لوله ها دارد

قیمت لوله مبلی
مزیت هایی که لوله مبلی نسبت به سایر لوله ها داردReviewed by نویسنده مرکز آهن on Nov 1Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

چرا از لوله مبلی استفاده کنیم؟

لوله ها مقاطعی تو خالی و از پرکاربردترین قطعات فلزی در مصارف صنعتی و ساختمانی هستند که بر اساس جنس، کاربرد و اتصالاتشان در دسته های مختلفی قرار می گیرند. برخی بدون درز (seamless pipe) که با نام مانیسمان شناخته می شوند و دسته دیگر، محصولات با درز طولی که توسط عملیات جوشکاری ایجاد  شده (welded pipe). هر دو دسته بر پایه فولاد تولید می شوند. لوله های بدون درز سبک و دارای قطر و جداره های نارک و لوله های درزدار نسبتا سنگین تر می باشند.

اولین پایپ ها در قرن ۲۰ میلادی تولید و روانه بازار شدند و به مرور پیشرفت کرده و به اشکال امروزی در آمدند و در زمره پرکاربردترین مقاطع فولادی قرار گرفتند. به دلیل مقاومت بالای این مقاطع، اصولا مصارف مختلفی چون انتقال آب، انتقال سوخت، محافظ سیم برق، مصارف صنعتی، مبلمان و… دارند. برخی محصولات مثل لوله مبلی و مانیسمان که وزن کمی دارند برای مصارف خاص چون دوچرخه سازی و تولیدمبلمان مورد استفاده قرار می گیرند.

قیمت لوله مبلی

تاریخچه ساخت لوله های بدون درز

در سال ۱۹۹۱ میلادی روش تولید بدون وقفه محصولات توسط شخصی به نام جان مون ابداع شد. کم کم با پیشرفت صنایع، به لوله های بدون درز نیاز پیدا شد. در اواخر قرن ۱۹ برای رفع این نیاز میله های استوانه ای تهیه و از مرکز سوراخ می شدند. این محصولات به دلیل وزن کم و استحکام بالا در مصارفی چون ساخت دوچرخه مورد استفاده قرار می گرفتند. کم کم برای ساخت این محصول در اشکال مختلف، روش های مختلفی از سوی اقشار مختلف حتی آهنگران ابداع شد اما هر کدام نقصی داشتند که روش تولید را رد می کرد.

حتما بخوانید :   تفاوت میلگرد ساده و آجدار

در نهایت روشی ابداع شد که بر اساس آن یک هسته نسوز در وسط قالب فرو میرفت و پس از خنک شدن از قالب جدا می شد طبق این روش ضخامت محصول تقریبا یکنواخت بود. در سال ۱۸۹۵ اولین لوله های مانیسمان از خط تولید خارج و روانه بازار شدند. بعدها با افزایش روزافزون مصرف و انتقال محصولات نفتی، نیاز به لوله های بدون درز افزایش یافت در نهایت پس از تست و بررسی روش های گوناگون، لوله ها به شکل امروزی با ضخامتی یکدست و برای مصارف گوناگون به عرصه تولید رسیدند.

انواع کاربردهای لوله مبلی

لوله مبلی یا همان لوله سبک از جنس فولاد و ورق گالوانیزه بوده و چون از ورق های روغنی تهیه می شوند به لوله روغنی نیز معروف هستند. از مهم ترین زیرشاخه های لوله و پروفیل می توان به لوله مبلی اشاره کرد که در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد از جمله:

 • تهیه لوازم خانگی
 • تولید مبلمان
 • ساخت کانکس و کانتینر
 • خودروسازی
 • تولیدات مبلمان و انواع صندلی
 • اگزوز سازی
 • تعبیه در گلخانه ها
 • صنعت هوایی
 • و…

لوله های مبلی از ورق نورد سرد و براساس استانداردهای DIN 2394(1) 94  و EN 10 219 -2 تهیه می شوند همچنین دارای خواص منحصر به فردی هستند از جمله:

 • مقاومت و استحکام بالا
 • دقت در ضخامت و قطر
 • شکل پذیری بالا
 • قابلیت جوشکاری محصول
 • دارای کیفیت ظاهری مناسب
 • دارای قابلیت کشش سرد
 • قابلیت خم شدگی بالا
 • آبکاری شده
 • وزن کم
 • بدون درز و جوش
 • و…

پروسه تولید لوله های بدون درز چگونه است؟

از بیلت با مقطع ۴ گوش برای تولید محصولات بدون درز یا همان مانیسمان، مثل لوله مبلی و… استفاده می شود. بیلت پس از ذوب شدن حالت استوانه ای به خود می گیرد. این استوانه ها به کوره منتقل شده و حرارت می بینند. محصول تحت فشار قرار گرفته و حفره ای در مرکز آن به وجود می آید سپس یک سمبه داخل حفره قرار گرفته تا به کمک آن در مراحل بعدی به محصول شکل دهند. به دلیل اصلاح وضعیت ظاهری، ضخامت و منظم تر شدن شکل محصولات از بین غلتک هایی عبور داده می شوند. شایان ذکر است برای ظاهر استوانه ای محصول، هنگام عبور از میان غلتک ها سمبه ها همچنان در مرکز محصولات قرار دارند در نهایت محصولات از میان هموار کننده هایی عبور داده می شوند در برخی موارد برای استفاده های خاص چندین پایپ به یکدیگر متصل می شود بست رایج ترین نوع اتصال لوله های کوچک است.

حتما بخوانید :   4 نکته در خصوص اجرای میلگرد بستر

بعد از آن محصولات نامبرده به بخشی جهت اندازه گیری و کنترل مشخصات فرستاده می شوند. در این مرحله از نوعی روغن به عنوان محافظ محصول استفاده می شود و برخی نیز با پوشش روی، در برابر فرسایش و عوامل محیطی مقاوم می شوند. در آخرین مرحله محصولات از خط تولید به بخش کنترل کیفیت منتقل می شوند. در این فاز آزمایشات متنوعی روی محصولات صورت می گیرد تا میزان کیفیت و کارایی آن ها تایید شود. به عنوان مثال با پرتوهایی میزان ضخامت محصولات کنترل می شود در صورت وجود مشکلی در ضخامت محصول، به طور خودکار به سمت بخش اصلاح محصولات ارجاع داده می شوند. مرحله دیگر، بررسی مقاومت محصولات است. فشاری بر محصولات وارد و در صورت تایید و موفق بودن در آزمایشات به خط فروش منتقل می شوند.

انواع لوله فولادی

تاثیر دلار و سایر عوامل بر قیمت لوله مبلی

قیمت لوله مبلی به عوامل مختلفی چون قیمت ورق روغنی، دلار، هزینه های تولید و… بستگی دارد و اصولا بر حسب وزن تخمین زده و قیمت گذاری می شود. قیمت لوله سبک نسبت به لوله سنگین بالاتر است. شایان ذکر است محصول نامبرده سبک وزن بوده وضخامت و وزن آن نظر مصرف کنندگان را به خود جلب کرده است به همین دلیل در مواردی که ضخامت لوله مد نظر باشد می توان از این نوع لوله سبک وزن استفاده کرد.

چرا بهتر است از لوله مبلی استفاده کنیم؟

این محصولات دارای قطر و ضخامت یکنواخت با وزنی کم بوده و در عین حال مقاومت و استحکام بالایی دارند. می توان گفت که این محصولات از لحاظ ساختار بدون ایراد هستند و به دلیل استفاده از ورق روغنی در تولید آن، دارای سطوح براق، یکدست و ظاهر مطلوبی هستند. این لوله ها بعد از تولید آبکاری شده به همین جهت در برابر عوامل محیطی، گرما، محیط های اسیدی و قلیایی مقاومت خوبی از خود نشان می دهند و خاصیت های ضد خوردگی و فرسایش دارند در آخر می توان گفت که جزء برترین محصولات برای کاربردهای مختلف هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مرکز آهن در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید