توافق سه کشور ایران، ترکیه و روسیه برای حذف دلار از معاملات

قیمت میلگرد
توافق سه کشور ایران، ترکیه و روسیه برای حذف دلار از معاملاتReviewed by Admin on Sep 8Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

تب قیمت بازار مسکن در نتیجه افزایش قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان

قیمت سکه و دلار طی روزهای اخیر با افزایش افسار گسیخته خود سبب ایجاد جو روانی بر بازارفولاد گردیده است و سبب شده تا قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر مبادی به دنبال آن افزایش بی سابق ای را تجربه نماید. در این شرایط قیمت مسکن در بازارهای خرید و فروش آپارتمان در وضعیت قرمزی قرار گرفته است.

بر این اساس آخرین وضعیت شاخص نسبت قیمت به اجاره مسکن در پایتخت حاکی از ان است که در حالی که تحت تاثیر رشد قیمت واحدهای مسکونی انتظار شروع رشد حباب قیمت مسکن طی ماه های اخیر وجود داشت، اما از اواسط اردیبهشت ماه تاکنون آنچنان حباب بزرگی در قیمت مسکن بوجود آمده که انگار خیال به خالی شدن هم ندارد.

در این میان افزایش قیمت محصولات فولادی مانند قیت میلگرد ذوب آهن اصفهان در افزایش قیمت واحد های مسکونی تاثیر زیادی گذاشته است. از سویی دیگر جهش آنی قیمت دلار در برابر کاهش ارزش پول ملی سبب شده تا مردم به دنبال تبدیل سرمایه شان به کالا باشند.

علاوه بر آنکه بازار سکه و دلار طی این مدت با وجود تقاضاهای کاذب به شدت گرم شده اند اما این سیل تقاضا به بازار مسکن نیز سرایت نموده و سبب افزایش قیمت مسکن و اجاره بها نیز گردیده است. در این بین از نظر یک کارشناس اقتصادی در حوزه بازار مسکن، قیمت مسکن تا سه ماه آینده و بعد از تشدید تحریم ها علیه ایران شدت بیشتری خواهد گرفت.

حتما بخوانید :   عوامل مؤثر در افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن در نخستین روز هفته جاری

البته اگر تحریم ها در پیش نبود برای بازار مسکن تا پایان سال ۹۷ رکود را می توان پیش بینی نمود، اما با وجود تحریم ها و افزایش قیمت روزافزون دلار و به دنبال آن افزایش قیمت میلگرد روز اصفهان به نظر می رسد حجم زیادی از سرمایه های مردم در این بازار نفوذ خواهد نمود.

تاثیر حذف دلار از معاملات بر قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در ماه های آتی

دیروز جلسه ای با حضور روسای جمهور سه کشور ایران، روسیه و ترکیه وزیر نفت و رییس کل بانک مرکزی صورت گرفت و مقرر شد تا مبادلات بانکی فروش نفت و خرید کالا بر این اساس رونق داده شود و دلار را از مبادلات خود حذف نمایند. طی این جلسه مقرر شد تا فروش نفت، خرید کالاهای اساسی، گسترش مبادله با پول های طرفین با هدف حذف دلار و توسعه روابط تجاری و اقتصادی در دستور کارسه کشور قرار گرفته است.

در این میان با حذف مهمترین عامل روانی بر بازار داخلی ایران که همان دلار آمریکا می باشد، امید آن می رود تا با ورود به دور دوم تحریم ها و حذف دلار از مبادلات تجاری و جایگزینی ارز دیگر به جای ان، صادرات محصولات فولادی و سایر کالاها در این عرصه آسانتر صورت گرفته شود و در نهایت با تزرق ارز حاصل از صادرات به داخل بازار کشور تورم و رکود ایجاد شده از بین رفته و قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر محصولات فولادی بر روی روند متعادلی حرکت نمایند.

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان

عدم تزریق دلار صادراتی از سوی تولیدکنندگان به سامانه نیمایی

در حالی که بر اساس مصوبه وزارت صمت صادرکنندگان موظفند تا دلار حاصل از فروش صادراتی خود را با قیمت نیمایی به بازار ثانویه تزریق نمایند، اما تشر رئیس جمهور به صادرکنندگان حاکی از آن است که متاسفانه تاکنون چنین روندی از سوی تجار رخ نداده و همچنان این فرآیند با چالش روبرو می باشد.

حتما بخوانید :   تاثیرات عقب نشینی وزارت صمت نسبت به دستورالعمل تنظیم بازار

در ایران سالانه به میزان ۴۰ میلیارد دلار صادرات از محل کالاهای غیر نفتی از جمله محصولات فولادی تامین می شود که امرزو بعد از گذشت ۶ ماه بایستی نیمی از این مبلغ یعنی ۲۰ میلیارد دلار تحویل سامانه نیما داده شود که تاکنون این امر به صورت کج دار و مریض و با ارقامی بسیار پایین تر از رقم تعیین شده رخ داده است.

یکی از دلایل مهم تجار فولادی برای صرفه نظر از تامین دلار برای سامانه نیمایی تغییر دلار این سامانه از ۴۲۰۰ تومان به ۸۰۰۰ تومان بوده است که طی این دستور قرار بر این شد تا صادرکنندگان فولاد و پتروشیمی با نرخ سامانه نیما به میزان ۸۰۰۰ تومان قیمت اعظم ارز صادراتی کشور را تامین نمایند.

صادرکنندگان متخلف در حوزه فولاد عزل خواهند شد و به دادگاه معرفی می شوند

از نظر صادرکنندگان محصولات فولادی این رقم صرفه اقتصادی نداشته و علاوه بر بحران های معیشتی سبب کاهش اشتغال و رکود و افزایش قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان خواهد گردید. با رشد قیمت ارز طی روزهای اخیر مجددا اتفاقات مربوط به دلار ۴۲۰۰ تومانی نیز تکرار خواهد شد و مجددا صادرکنندگان به دنبال کارشکنی برای تزریق ارز حاصل از فروش صادراتی محصولات خود در سامانه نیما خواهند بود.

جالب آن که در این میان آن دسته از صادرکنندگانی که عمدتا از رانت مواد اولیه ارزان قیمت و از بسته های تخفیف دولتی بهره مند شده اند کمترحاضر به تزریق ارز صادراتی به این سامانه بوده اند. در این میان از سوی دولت بر ای این دسته از صادرکنندگان متخلف تنبیهی در نظر گرفته شده که در قدم اول عزل و در قدم دوم معرفی به دادگاه می باشد.

حتما بخوانید :   علت افزایش قیمت میلگرد چیست؟

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چرا این اقدامات تنبیهی در همان دوره دلار ۴۲۰۰ تومانی صورت نگرفت و با دو برابر شدن این نرخ در سامانه، اکنون عرصه برای فولادسازان و صادرکنندگان محصولات فولادی تنگ تر گردیده است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید