آنالیز ورق روغنی برای تشخیص کیفیت

تست کشش و خمش ورق
آنالیز ورق روغنی برای تشخیص کیفیتReviewed by نویسنده مرکز آهن on Nov 20Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

از تولید تا راستی آزمایی کیفیت ورق

در سال ۱۳۸۷ برای اولین بار استانداردی مبنی برای تولید ورق روغنی به روش نورد سرد تدوین و پس از بررسی های لازم ورقی به روش نورد سرد با قابلیت کشش و کیفیت سطح وسط تولید و برای تایید نهایی به سازمان ملی استاندارد و کمیسیون های مربوطه ارجاع داده شد. محصول تولیدی در نهایت در اجلاس ملی استاندارد مورد تجدید نظر واقع گردید و در سال ۱۳۹۲ به عنوان یک استاندارد ملی منتشر شد.

مشاهده نسخه pdf مقاله : آنالیز ورق روغنی برای تشخیص کیفیت

آزمایشات تست کیفیت ورق روغنی

هدف اصلی تولید چنین محصولی تهیه ورقی با قابلیت کشش و کیفیت معمول برای مصارفی بود که شکل ظاهری آن اهمیت دارد. محصول مذکور به روش نرود سرد پوسته زدایی و سپس از طریق کشش به کمک غلتک هایی به ضخامت دلخواه خواهد رسید. محصول تولیدی بعد از گذراندن آزمایشات متعددی که در واحد کنترل کیفیت انجام می شود مورد تایید نهایی قرار گرفته  و روانه بازار می شود.

خرید ورق روغنی با کیفیت

از جمله این آزمایشات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بررسی انحراف لبه های ورق: لبه های کناری ورق روغنی به کمک یک خط مستقیم بررسی می شوند.
  • گونیا نبودن ورق: لبه های انتهای ورق ها نسبت به لبه کناری، به صورت عمودی مورد سنجش قرار می گیرد تا انحراب نداشته و ورق مورب نباشد. استاندارد ISO 16162 برای بررسی اختلاف لبه های انتهای ورق مورد استفاده قرار می گیرد.
  • بررسی کربن فولاد: میزان کربن فولاد استحکام و سختی محصول را تحت تاثیر خود قرار می دهد از همین رو باید میزان کربن بررسی گردد.
  • چک کردن ابعاد محصول: ورق روغنی از ضخامت ۰.۴ وعرض ۶۰۰ میلی متر به صورت شیت و رولی قابل ارائه است.
  • بررسی شرایط تولید و ترکیبات شیمایی: عناصر و ترکیبات شیمیایی محصول نباید از حد استاندارد خود خارج شود. در نهایت گزارشی از ترکیبات شیمیایی به مصرف کننده ارائه خواهد شد.
حتما بخوانید :   کیفیت کدام میلگرد بهتر است ؟

فرآیند تولید محصولات پوشش دار مثل ورق گالوانیره توسط تولید کننده تعیین می گردد و  هنگام خرید ورق روغنی به اطلاع خریدار خواهد رسید.

جدول ترکیبات شیمیایی ورق فولادی

میزان کربن موجود در ترکیبات شیمیایی باید به صورت ثابت و دقیقا طبق استاندارد باشد اما تیتانیوم را می توان با وانادیوم و یا نیوبیوم جابه جا نمود. جدول زیر میزان رواداری یا انحراف و مقاومت ترکیبات شیمیایی محصول بر اساس درصد وزنی را نمایش می دهد. شایان ذکر است که این ارقام مربوط به مقدار مشخص عناصر تعیین شده در جدول  می باشد و به آنالیز شیمیایی ارتباطی ندارد.

درصد ترکیبات ورق

ورق روغنی اصولا به صورت نورد پوسته ای تولید و روانه بازار می شود اما بنا به درخواست خریدار می توان از روش باز پخت نسبت به تولید محصول نامبرده اقدام کرد. در مراحل بعدی به منظور جلوگیری از فرسایش و زنگ زدگی، یک پوشش روغنی دو سطح ورق را در بر می گیرد. باید به این نکته توجه داشت که روغن اضافه شده در این مرحله به عنوان روان ساز در فرآیندهای کشش و شکل دهی ورق مورد استفاده قرار نمی گیرد بر همین اساس باید قابل شستشو داشته باشد تا در مراحل بعدی بتوان روغن را از روی ورق زدود. در صورت تمایل خریدار می توان از مرحله روغن کاری مذکور صرف نظر کرد از آنجایی که این روغن در جلوگیری از زنگ زدگی نقش به سزایی دارد مسئولیت عواقب آن بر عهده خریدار می باشد.

بررسی میزان جوش پذیری ورق فولادی

با توجه به این که ورق ها برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند باید میزان جوش پذیری آن ها قبل از عرضه مورد بررسی کامل قرار گیرد. ورق ها با توجه به ترکیبات شیمایی تشکیل دهنده و ماهیت خود به چند حالت تولید و  روانه بازار می شوند به عنوان مثال ورقی با کیفیت معمولی برای مصارف عمومی چون خم کاری، شکل دهی ساده یا جوشکاری کاربرد دارد. نوع دیگر محصول نامبرده، ورق کششی است. این ورق نیز در مصارفی کاربرد دارد که نیاز به کشش ورق، شکل دهی زیاد و جوشکاری باشد. اصولا نوع کششی در ضخامت های بالای ۰.۴ میلی متر با عرض ۶۰۰ به صورت کلاف و شیت تولید می شود.

حتما بخوانید :   روش پالتروژن چیست ؟

آزمایش ورق

گاها ورق روغنی تولید شده بنا به ماهیت خود به کرنش و تغییر شکل تمایل نشان می دهد. به عنوان مثال در برخی موارد هنگام شکل دهی نشانه هایی از شیار زدگی یا کاهش میزان انعطاف پذیری محصولات دیده می شود. بر همین اساس بهتر است که فاصله زمان تولید تا استفاده از آن به حداقل ممکن برسد. از همین جهت انبار کردن محصولات و نگهداری طولانی مدت کار شایسته ای نیست. بهتر است محصولی بیش از ۶ هفته در انبار نگهداری نشود. قیمت ورق گالوانیزه و یا روغنی بر اساس فاکتورهایی چون ضخامت، وزن، تولیدکننده و سایز آن محاسبه می گردد.

برخی عیوب مثل خراش های سطحی، تغییر رنگ و برخی مسائل که بر عملکرد و شکل پذیری نهایی محصول هیچ تاثیری ندارد، مجاز است. خواص مکانیکی محصولات فولادی نیز باید بر اساس آزمون های مخصوص به خود مورد ارزیابی قرار گیرند.

آزمون کشش محصول فولادی

برای بررسی میزان کشش فولاد نمونه ای از ورق روغنی انتخاب و سپس آزمون هایی طبق استاندارد ۱۰۲۷۲ روی محصول انجام شده و نتیجه آن جهت بررسی به واحد کنترل ارجاع داده می شود. در صورتی که نقص یا ترکی در حین آزمایشات دیده شود باید آزمون دیگری جایگزین آن شود تا کیفیت محصول مورد تایید واقع گردد. در صورتی که نتیجه حاصله با استانداردها متغیر باشد دو نمونه به صورت تصادفی انتخاب و آزمون ها مجددا تکرار می شود.

آزمایش محصولات فولادی

شایان ذکر است که فولادساز می تواند محصولات نامناسب را تفکیک کرده و بعد از انجام امور و آماده سازی های لازم محصول را مجددا عرضه نماید. در این صورت مشتری در جریان امور قرار گرفته و پس از تایید او مراحل لازم انجام خواهد شد.

حتما بخوانید :   میزان میلگرد مصرفی در ساختمان

مراحل بازرسی محصولات تولیدی

اصولا برای محصولات پوشش دار چون ورق گالوانیزه استاندارد خاصی جهت بازرسی وجود ندارد با این حال بنابر درخواست خریدار می توان عملیات بازرسی انجام داد و نتیجه آن به همراه نتایج آزمون نهایی انجام شده روی محصولات در اختیار بازرس مربوطه قرار می گیرد و تایید نهایی از سوی او اعلام خواهد شد.

بسته بندی و فروش

بسته بندی محصولات فولادی شرایط و ضوابط خاص خود را دارد به عنوان مثال اگر شرایطی مد نظر خریدار باشد و در سفارش ثبت گردد، بسته بندی نیز بر اساس اصول درج شده در سفارش صورت می گیرد. هر بسته بندی حداقل هایی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. در نهایت پلاک هایی به عنوان نشانه گذاری با هدف شناسایی بهتر محصول چاپ و روی محصولات الصاق می شود. به عنوان مثال گروه صنعتی پرشین فولاد آریا دارای پلاک مخصوصی است که روی بسته بندی محصولات خود درج می کند. این پلاک های شامل موراد زیر هستند:

  • نام مجتمع تولیدکننده
  • ابعاد و نوع محصول
  • کیفیت محصول و شناسه آن
  • استاندارد ملی
  • وزن: برای محاسبه این فاکتور می توان از جدول وزن ورق کمک گرفت.

با توجه به موارد ذکر شده و نتایج حاصل از آزمایشات می توان در انتخاب ورق روغنی با کیفیت، بهتر عمل کرد. مرکز آهن ارائه دهنده انواع محصولات فولادی تمامی نکات و آزمون های مذکور را در نظر گرفته و عرضه برترین محصولات را در راس امور خود قرار داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید