خط ویژه 35155-031

تحلیل وضعیت بازار آهن در هفته سوم مهر ماه ۹۷

قیمت انواع آهن آلات
تحلیل وضعیت بازار آهن در هفته سوم مهر ماه ۹۷Reviewed by Admin on Oct 31Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

بازار خرید و فروش آهن به اوج خود رسید

در سپتامبر سال جاری میزان واردات سنگ‌آهن به چین با توجه به تصمیمات اتخاذی این دولت نسبت به کاهش میزان تولید و صادرات در ماه‌های گذشته، بعید و بدور از انتظار نبود. این میزان واردات ۹۳.۰۸ میلیون تنی در ۴ ماهه گذشته به اوج خود رسیده همچنین در سه ماهه سوم سال جاری رشد نسبتاً خوبی نسبت سه ماهه دوم را تجربه کرده است هر چند نسبت به سال گذشته افت ۲ درصدی داشته است. شایان ذکر است واردات سنگ‌آهن چین از ژانویه تا سپتامبر گذشته به میزان ۸۰۳.۰۵ میلیون تن با افت ۳ درصد سالانه همراه بوده است. بازار خرید و فروش آهن آلات روزهای متفاوتی را تجربه می‌کند.

شایان ذکر است که این دولت در چندین ماه گذشته تصمیماتی در جهت کاهش تولیدات و خرید و فروش آهن اتخاذ کرده. چین بزرگ‌ترین واردکننده و مصرف‌کننده سنگ‌آهن در جهان است که در ماه جولای سال جاری میزان ۶۴.۷۶ میلیون تن سنگ‌آهن خام تولید کرده. تولیدات سنگ‌آهن چین به نسبت سال گذشته با افت ۴۴ درصدی همراه بوده و پس از آن تقریباً ثابت مانده است. تدابیر اتخاذ شده دولت در بازار خرید و فروش آهن جهت کاهش صادرات، کاهش تولید، تعطیلی معادن سنگ‌آهن و واردات سنگ‌آهن چین با هدف کاهش سطح آلاینده‌ها انجام شده و در این راستا اقدامات شدید و سخت‌گیرانه‌ای اعمال شده است.

حتما بخوانید :   افت سطح تقاضا همزمان با کاهش قیمت میلگرد در بازار فولاد

از سوی دیگر میزان صادرات سنگ‌آهن چین نیز به طرز چشم‌گیری کاهش یافته. گفته می‌شود این اقدامات دولت چین موجب شده که در سه ماهه سوم سال میلادی جاری میزان صادرات محصولات فولادی با افت ۱۳ درصدی همراه شود. این موضوع در پی تصمیمات دولتی در جهت کاهش تولیدات، کنترل رشد قیمت‌های داخلی بازار چین، کنترل سطح آلاینده‌ها و مدیریت خرید و فروش آهن صورت گرفته است. افت ۱۳ درصدی صادرات فولاد چین در سه ماهه اول سال به میزان ۱۷.۷۱ میلیون تن بوده و رشد یک درصدی ماهانه صادرات فولاد در سپتامبر سال جاری میلادی معادل ۵.۹۵ میلیون تن به ثبت رسیده است. در زمینه واردات سنگ‌آهن چین نیز رشد ۳ درصدی در سه ماهه اول سال جاری به چشم می‌خورد.

افزایش قیمت جهانی در بازار آهن آلات

در روزهای اخیر قیمت ‌آهن وارداتی چین رشدی صعودی داشته و از اولین روزهای اکتبر به دلیل افزایش تقاضای آهن‌آلات، قیمت سنگ‌آهن تا مرز ۷۱.۷۰ پیش رفت ولی در اواخر هفته به ۷۱.۰۵ دلار هر تن خشک سی آر اف رسید. تصمیمات اتخاذی دولت در جهت کاهش تولیدات و افزایش واردات جو بازار چین را متشنج و منفی ساخته و بی‌ثباتی قیمت‌ها آرامش بازار را سلب نموده. از جهتی فولادسازان در پی حواشی اخیر به سود خوبی رسیده‌اند و کاهش قیمت در این بازار بعید است.

قیمت هر کیلو آهن

به نظر می‌رسد روند بهتری نسبت به سال گذشته در انتظار بازار آهن باشد. سخت‌گیری‌های زیست‌محیطی دولت با هدف کاهش سطح آلاینده‌ها و برخورد با تولیدکنندگان فولاد کشور، موجب جنگ تجاری و کاهش رشد اقتصادی در زمینه فولادسازی شده است. از سویی وضعیت فعلی خرید و فروش آهن موجب شده که سایر کشورها به رشد تولیدات فولادی تحریک گردند و تقاضای سنگ‌آهن باعث بهبود وضعیت قیمت‌ها شود.

حتما بخوانید :   نتیجه زور آزمایی دولت و فولاد سازان به کجا ختم شد ؟

سهم صادر کنندگان سنگ آهن به چین چگونه است

از سوی دیگر رقابت بر سر صادرات سنگ‌آهن در سطح جهانی به‌ویژه میان کشورهای دارای معادن غنی، رو به رشد و روز به روز در حال شدت یافتن است. این فرصت صادرات برای کشورهای تولیدکننده سنگ‌آهن بسیار پر اهمیت است و از آنجایی که این کشور بزرگ‌ترین مصرف‌کننده سنگ‌آهن است سایر کشورها در تلاش هستند تا جایگاه خوبی را در رده‌بندی جدول واردات و خرید و فروش آهن چین کسب کنند. این بازار تحت سیاست‌های دولتی همچنان با تنش‌هایی مواجه است. با توجه به اندک بودن سهم ایران، بازار آهن چین بر خرید از برزیل و استرالیا معطوف شده و سهم ایران به نسبت سال‌های گذشته افت داشته است.

ایران در رده هفتم این جدول قرار دارد اما زمانی چهارمین تولیدکننده سنگ‌آهن چین بود. شیوه قیمت‌گذاری‌ها موجب شده تا ایران در بازار واردات سنگ‌آهن سهم ناچیزی داشته باشد. تا سال ۲۰۱۳ میزان صادرات سنگ‌آهن ایران به‌گونه‌ای بود که قیمت‌های جهانی از ایران حمایت می‌کرد و چیزی حدود ۲.۳ تا ۲.۵ درصد از بازار واردات سنگ‌آهن چین را در دست داشت. در سال‌های بعدی در پی بسته شدن معادن خصوصی سهم صادرات ایران کاهش چند درصدی داشت. در حال حاضر ایران تنها سهم یک درصدی از بازار واردات سنگ‌آهن این کشور را دارد.

عوامل تضعیف کننده نقش ایران در صادرات به چین

از آنجایی که حدود ۹۱ درصد از صادرات سنگ‌آهن ایران به سمت چین روانه می‌شود، اتخاذ افزایش واردات سنگ‌آهن توسط این دولت می‌تواند زمینه مثبتی برای بازار صادرات ایران و خرید و فروش آهن در پی داشته باشد. از جهتی تمایل تولیدکنندگان به سمت بازارهای داخلی نیز به چشم می‌خورد و نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از آینده بازار سنگ‌آهن ایران داشت. گفته می‌شود متمرکز بودن صادرات بر یک بازار اشتباه است. ابتدا باید نیازهای داخلی را تأمین کرد و سپس بر چندین بازار معطوف شد.

حتما بخوانید :   آیا تقاضای زیاد ورق فولادی سبب افزایش قیمت شده ؟

در حوزه صادرات به جز چین باید به بازار آهن‌آلات کشورهای دیگر فکر کرد. طی دو سال متوالی ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ تقاضای چین مبنی بر واردات سنگ‌آهن از ایران به نسبت سال‌های قبل کاهش یافت و همین امر موجب آسیب به تولیدکنندگان فولاد شد. به منظور جایگزینی بازار می‌توان به کشور هندوستان نیز فکر کرد. با توجه به اینکه موقعیت این کشور از صادرکننده به واردکننده تغییر یافته می‌تواند بازار خوبی برای کار باشد و از سوی دیگر تمرکز صادرات ایران بر یک کشور معطوف نخواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید