تحلیل وضعیت قیمت میلگرد در بازار جهانی

قیمت روز میلگرد
تحلیل وضعیت قیمت میلگرد در بازار جهانیReviewed by Admin on Oct 13Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

قیمت میلگرد در بازار محصولات فولادی با ثبات تر می شود

در روزهای اخیر شاهد بی ثباتی قیمت در بازار محصولات فولادی بوده ایم. در همین راستا با افت تقاضای میلگرد در بازار مواجه بود و این امر موجب شد قیمت محصولات به شدت تحت تاثیر قرار بگیرد و افت چشم گیری به دنبال داشته باشد به طوری که قیمت این محصول به کمتر از ۵۰۰ دلار در هر تن فوب رسید. اما در بازارهای داخلی قیمت با ثبات تر بوده است و باز هم تقاضا و درخواست میلگرد نسبت به روال قبلی کاهش داشته و حتی با وجود ارائه تخفیفات بالا،  معاملات چندانی صورت نگرفت.

وضعیت کاهش تقاضای میلگرد موجب شده که تولید اضافی توسط کارخانه داران موقتا متوقف شود و در عوض بر روی فروش بیلت تمرکز کنند. از طرفی با توجه به نوسانات اخیر، افت در بازار مسکن و… تقاضا فولاد ناچیز است. در بازارهای داخلی و همچنین بازار ترکیه تمایل به سمت خرید بیلت است. از سوی دیگر جنوب شرق آسیا نیز دچار تنش شده است. بازار فعلا در حالت سکوت قرار دارد. در جنوب شرق آسیا قیمت ها به صورت نزولی بوده حتی بازار مقاطع نیز در حال حاضر به صورت راکد است.

این در حالی است که عرضه کنندگان بسیاری در برابر جو منفی بازار در حال مقاومت هستند و همچنان بر روی ارائه آهن آلات با قیمت های قبلی پافشاری می کنند و از جهتی دیگر در این نوسانات شاهد پیش فروش میلگرد توسط برخی تولیدکنندگان نیز بوده ایم. تمامی این هرج و مرج ها بر ایجاد تنش و عدم ثبات قیمت دامن می زدند. در کشورهای تایلند، اندونزی و تایوان هم وضعیت کاهش فروش به چشم می خورد.

حتما بخوانید :   عوامل محرک بازار فولاد و آهن آلات چیست؟

احتکار یا سوء استفاده از تنش بازار؟

برخی افراد در این بهبوهه به دنبال افت بیشتر قیمت و درصدد بیشترین استفاده از جو منفی بازاربوده اند. در هفته ای که گذشت قیمت مقاطع نیز روند نزولی داشت به طوری که فولاد صادراتی در هر تن ۱۰ دلار افت قیمت داشت. میلگردهای صادراتی ترکیه از ۵۱۰ به ۴۹۵ دلار در هر تن فوب رسید. خریداران واقعی به دنبال قیمت ۴۹۵ دلار به پایین بودند و مقاطع صادراتی کشور چین هم با قیمت ۵۶۹ دلار در هر تن فوب و بدون تغییر به فروش می رسیدند. وضعیت در بازارهای داخلی اروپا تا حدودی دارای ثبات بوده و افت و خیز چشم گیری نداشته است. در بازار آمریکا نیز قیمت ها تقریبا بدون تغییر بوه است. از سوی دیگر بی ثبات بودن بازار میلگرد و نامطلوب بودن وضعیت فروش بیلت روی وضعیت فروش و بازار قراضه نیز تاثیراتی داشته است.

قیمت روز میلگرد

تشنج بازار میلگرد در هفته هایی که گذشت

در بازار داخلی ایران وضعیت قیمت مقاطع رشدی نزولی داشت و این مورد موجب شد تا کارخانه داران مجبور به کاهش قیمت عرضه محصولات فولادی از جمله میلگرد شوند. حتی به مدت دو هفته بر خلاف وجود تقاضای زیاد در بازار بورس، محصولات آهنی و فولادی ارائه نشد. دلالان و سوء استفاده گران غیر صنفی هم از جهات دیگر با خرید محصول با قیمت پایین و فروش محصولات با قیمتی گران تر بر بازار آهن آلات تنش وارد می کردند. بی ثباتی بازار قطعا تاثیر مستقیمی بر بازار مسکن نیز خواهد داشت به گونه ای که ساخت و ساز تا بازگشت آرامش و ثبات قیمت ها به طور مشهود متوقف شده است.

حتما بخوانید :   توقف سیر کاهشی قیمت در بازار آهن آلات

برنامه های همکاری به منظور کنترل وضعیت بازار

در این وضعیت راکد، خبرهایی مبنی بر توسعه همکاری هایی میان یکی از کارخانه های تولید آهن آلات و بانک صادرات به گوش می رسد. خبرها حاکی از آن است که وضعیت مطلوب تر خواهد شد. خبر اعلام همکاری مجتمع تولید محصولات فولادی و آمادگی بانک صادرات برای تامین موارد مالی مرتبط با پروژه های توسعه دهنده تامین آهن آلات، مسرت بخش است. احتمالا افزایش ظرفیت تولید یکی از برنامه هایی است که در راس پروژه همکاری قرار دارد.

گفته می شود امکان تزریق مقدار عظیمی از آهن آلات وجود دارد که بخش عمده آن شمش است. محصولاتی که در برنامه تولید در نظر گرفته شده اند بر اساس سه استاندارد A1 (ساده ۲۴۰) مخصوص جوشکاری، A2 (آج ۳۴۰) مخصوص خاموت زنی و A3 (آج ۴۰۰) هستند. وزن هر شاخه میلگرد هم طبق یک فرمول کلی محاسبه می شود و ممکن است با سایر محصولات تولید شده توسط کارخانجات اختلاف اندکی داشته باشد.

آینده بازار فروش میلگرد روشن است

بر اساس چشم انداز چند ساله ای که در راستای این پروژه همکاری در نظر گرفته شده، ظرفیت تولید در بازار، افزایش سه برابری به دنبال خواهد داشت. با توجه به وضعیت اخیر می توان گفت که این روزها از آرام ترین دوران فعالیت بازار میلگرد بوده است که کم کم پشت سر گذاشته شدند. خوشبختانه اکنون شاهد ثبات قیمت میلگرد در بازار داخلی محصولات فولادی هستیم. توصیه می شود برای جلوگیری از بروز مجدد تنش ها و جلوگیری از سوء استفاده برخی دلالان، خرید محصولات فولادی مستقیما از کارخانه و یا از طریق بنگاه‌های خرید و فروش مجاز محصولات فولادی صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید