خط ویژه 35155-031

دستگیری عاملین پخش میلگردهای ذوبی تقلبی در بازار

تشخیص میلگرد تقلبی در بازار
دستگیری عاملین پخش میلگردهای ذوبی تقلبی در بازارReviewed by نویسنده مرکز آهن on Dec 19Rating:
۵ (۱۰۰%) ۳ تعداد رای ها

تشخیص میلگرد تقلبی

در هفته های اخیر زمزمه هایی مبنی بر پخش میلگرد تقلبی در بازار داخلی شنیده می شد. بر اساس گزاراشات میلگردها به صورت سراسری در سطح کشور پخش و برخی در ساخت و سازهای فاقد نظارت مورد استفاده قرار گرفته که تبعات آن ضررهای جانی ومالی است. بر اساس آیین نامه استاندارد اجرایی بازرسین کنترل کیفی ساختمان وظیفه بررسی و تایید سازه و میزان مقاومت آن را بر عهده دارند که متاسفانه در این حوزه شکاف های عمیقی وجود دارد. در برخی موارد صاحبان سازه ها با دور زدن قوانین از مرحله بازرسی عبور کرده بدون اینکه از عواقب آن آگاه باشند.

در خصوص جمع آوری مصالح و میلگردهای تقلبی از سطح بازار نیز اقداماتی انجام شده اما از آن جایی که پیشگیری بهتر از درمان است باید بر این حوزه و مراکز پخش کننده نظارت دقیقی داشت. خریداران باید به نماد انحصاری حک شده روی محصولات، پلاک الصاقی و اعتبار مرکز فروش دقت داشته تا در دام شیادان و سوء استفاده گران بازار نیفتند. در هفته های گذشته خبرهایی مبنی بر پخش میلگرد ذوبی اصفهان در بازار به صورت تقلبی در سطح کشور بودیم که عاملان این مسئله و جاعلان حواله های تقلبی در حال پیگیری پلیس قرار گرفته اند. قوه قضایی این گونه اذعان داشت که در صورت مشاهده چنین مواردی به شدت برخورد خواهد شد.

فروش میلگرد با کیفیت و مرغوب

جمع آوری میلگرد های بی کیفیت

فرمانده انتظامی شهرستان میانه نیز در خصوص این مسئله چنین اذعان داشت که هفته جاری بیش از ۱۰۰۰ تن میلگرد با برند فولادسازان داخلی کشف شده که حواله های آن ها تقلبی بوده است. این محصولات ساخته مجتمع های فولادی معتبر نبوده اما حواله هایی از برخی فولادسازان چون شرکت فولاد آذربایجان میانه جعل و بر روی میلگردهای تقلبی الصاق و نهایتا با جعل برند به خریدارانی که در صدد یافتن محصولی زیر قیمت بازار بوده اند به فروش رسیده است. در واقع عدم آگاهی خریدار، سوء استفاده از برندهای ممتاز، هرج و مرج بازار داخلی، نوسانات قیمت، تمایل به خرید محصولات زیر قیمت بازار و نا آگاهی از روش تشخیص میلگردهای اصلی از تقلبی موجب بروز چنین مسائلی گردیده است.

حتما بخوانید :   تحولات قیمت آهن در اردیبهشت 98

در حال حاضر بیش از هزار تن میلگرد تقلبی در مناطق شمالی کشور یافت شده که حواله آن با سوء استفاده و جعل برند شرکت فولاد آذربایجان تهیه شده بوده است. خوشبختانه عوامل جعل و فروش میلگرد میانه در بازار داخلی دستگیر و جهت اعمال قانون به قوه قضایی تحویل داده شده اند. ضمن تحقیقات صورت گرفته این گونه مشخص شد که ارزش این محصولات به صورت تقریبی ۴۰ میلیارد ریال تخمین زده شده است.

جزئیات تکمیلی پرونده میلگردهای تقلبی

صاحب حواله های جعلی بیان کرده که از ماهیت تقلبی بودن آن ها کاملا بی اطلاع بوده و بر اساس یک معامله پایا پای میلگردها را دریافت نموده است. مقامات انتظامی بعد از بررسی های لازم ردپای عامل اصلی مسئله جعل برند و فروش محصولات تقلبی را در حوالی استان تهران کشف کردند. پس از دستگیری عامل اصلی این ماجرا، حدود ۸۰۰ تن میلگرد دیگر با ارزش تقریبی بالغ بر ۳۲ میلیارد ریال در محل سکونت وی یافت شد. این متهم با چاپ برند روی کاغذهای مخصوص حواله و با در دست داشتن کارت جعلی نظام مهندسی به خرید و فروش میلگردهای تقلبی در مناطق مختلفی اقدام نموده است. تمامی آثار جرم محصول، میلگردهای تقلبی، مدارک متهم، گواهی جعلی نظام مهندسی و کاغذهای چاپ حواله ضبط شده است.

با توجه به پیچیدگی این مسئله و عواقب غیر قابل جبران استفاده از این محصولات در ساخت و ساز، با همکاری فرماندهان انتظامی تهران و آذربایجان تمامی عاملان جعل و پخش شناسایی و برای تحقیقات بیشتر به مسئولین ذی ربط تحویل داده شدند. در آخر از مردم درخواست کردند در صورت مواجه با هر گونه مورد مشکوک در خصوص محصولات فولادی بالاخص میلگرد یا تیر آهن موارد مربوطه را سریعا با مقامات قضایی در جریان بگذارند تا پیگیری های لازم انجام و محصولات تقلبی از سطح بازار جمع آوری گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید