خط ویژه 35155-031

۴ نکته در خصوص اجرای میلگرد بستر

میلگرد بستر چیست؟
۴ نکته در خصوص اجرای میلگرد بسترReviewed by Author3 on Apr 30Rating:
۴.۷ (۹۳.۳۳%) ۳ تعداد رای ها

میلگرد بستر چیست؟

مهندسان و فعالان در عرصه ساخت و ساز با چندین سال تلاش و پیگیری های مستمر برای معرفی محصولی مقاوم در برابر زمین لرزه توانستند میلگرد بستر یا (Bed Joint Reinforcement) را به بازار معرفی کنند. این محصول با بالا بردن مقاومت دیوار، آن را در برابر تنش های حاصل از زمین لرزه و اتفاقاتی از این دست و بروز خرابی ها و خسارات جبران ناپذیر جانی و مالی حفظ می کند.

میلگرد بستر چیست؟

تاریخچه میلگرد بستر

اولین استفاده از میلگرد بستر به تاریخ ۱۸۱۳ میلادی در اروپا بر می گردد. این روش نیز از ۷۰ سال پیش تاکنون در کشور آمریکا وجود داشت و بعد ها به دیگر کشور های جهان رسید. در ایران این شیوه از سال ۱۳۹۲ همزمان با انتشار رسمی مبحث هشتم مقررات ملی ایران به کار گرفته شد.

جزئیات میلگرد بستر

مطابق با مقررات ملی ساختمان آرماتور بستر ، متشکل از یک جفت مفتول با طول ثابت ۳ متر و با عرض های بین ۵.۵ تا ۱۱ سانتیمتر می باشد. این مقاطع به دو صورت خرپایی یا نردبانی به روش جوش مقاومتی به یکدیگر اتصال داده شده اند. در تصویر زیر می توانید هر دو نوع آرماتور بستر را مشاهده کنید.

میلگرد بستر خرپایی و نردبانی

برای مسلح کردن دیوار و یا به طور کلی سازه دو روش شاخک گذاری و نبشی کشی ( برای نگهداری دیوار در برابر باد) و همچنین روش های افقی و عمودی موجود می باشد.
البته اجرای غیر اصولی این روش ها ممکن است خود موجب خسارات بیشتری شود. برای مثال نبشی کشی طبق استاندارد بین المللی به صورت مهار از پایین و اتصال با سوراخ هایی به تیر بالایی اجرا می شود. ولی در ایران متاسفانه نبشی را از بالا و پایین به طور کامل جوش می دهند و آن را اصطلاحا گیر می اندازند. این عدم آزادی حرکت نبشی موجب تخریب بیشتر سازه در وقوع تنش یا لرزش می شود.
آرماتور بستر ، به دو شیوه ی افقی و عمودی در مسلح کردن دیوار، همچنین برای نیروی خارج از صفحه دیوار و به کار بردن در قطعات اتصال پارتیشن به سازه به کار می رود. وظیفه این مفتول ها درگیر کردن بهتر مقاطع با سیمان و بتن در سازه می باشد. البته نکته قابل عرض این است که برای جلوگیری از بروز مشکلات خوردگی در این مقاطع می توان از نوع گالوانیزه آن استفاده کرد.

حتما بخوانید :   کیفیت کدام میلگرد بهتر است ؟

اجرای میلگرد بستر

مراحل اجرا و ساخت این محصول مطابق با استاندارد ASTM و به دو روش عمودی و افقی در دیوار اجرا می شود.

میلگرد بستر دیوار

از میلگرد بستر برای هر دو نوع دیوار باربر و غیر باربر و دیوار های پرکننده سفالی، آجری و تیرچه بلوک استفاده می شود.

  1. روش افقی آرماتور بستر: مقاطع به صورت افقی و با فاصله های معین از یکدیگر مابین مواد سیمانی و بلوک یا آجر قرار می گیرد.
  2. روش عمودی آرماتور بستر: در این روش آرماتور را به صورت عمودی از داخل آجر یا بلوک عبور می دهند و دیوار را تا نزدیک سقف بالا می برند ولی به هیچ وجه برای آزادی حرکت آرماتور، دیوار را به سقف متصل نمی کنند ولی برای جبران آن، دیوار را در داخل یک قطعه ناودانی که متصل به سقف است قرار می دهند. اکنون فضای بین آرماتور و تیرچه بلوک را با یتن یا سیمان پر می کنند.

تصویر زیر نمایانگر اجرای آرماتور بستر به صورت افقی و عمودی در دیوار تیرچه بلوک می باشد.

میلگرد بستر افقی و عمودی

دقت شود برای اتصال آرماتورها به یکدیگر و استفاده از آن برای آرماتور بستر باید از روش جوش مقاومتی استفاده شود. دلیل استفاده از این روش این است که در جوش مقاومتی عمل گرم کردن آرماتور به وسیله جریان برق بوده به همین جهت علاوه بر گرما دیدن فلز به صورت موضعی این عملیات با سرعت انجام می پذیرد و نطقه جوش به صورت یکنواخت می شود.

مزایای استفاده از آرماتور های بستر در دیوار علاوه بر افزایش مقاومت دیوار در برابر تنش های شدید در هنگام وقوع زمین لرزه، باعث عدم نیاز به دوغاب، بالا بردن مقاومت برشی و امکان اجرای این آرماتور به صورت عمودی می شود.
روش تعیین مقدار این مقاطع بر اساس مقررات ملی ساختمان دو روش دارد:

  •  روش تجویزی
    در این روش باید به ازای هر ۴۰ سانتی متر از ارتفاع دیوار یک ردیف میلگرد بستر در نظر بگیرید.
  •  روش محاسباتی
    در روش محاسباتی مجموع سطوح مفتول های مورد استفاده باید برابر با ۰.۰۰۰۷ سطح موثر دیوار باشد.
حتما بخوانید :   مزیت هایی که لوله مبلی نسبت به سایر لوله ها دارد

میلگرد بستر پیش ساخته

حداقل ابعادی که برای آرماتور بستر پیش ساخته به صورت افقی مطابق با مقررات ملی ساختمان در نظر گرفته می شود، قطری برابر با ۳ میلیمتر برای هر ۰.۲ متر مربع از مساحت دیوار را دارد. در حالیکه در حالت عمودی فواصل نباید فاصله بیش از ۴۰۰ میلیمتر داشته باشد. دقت به پوشاندن تمامی جداره ها توسط آرماتور بستر و پر شدن کامل فضای بین آرماتور و آجر یا بلوک از اهمیت بالائی برخوردار است.

همچنین از ترکیب آرماتور بستر با اتصالات U شکل و یا دو اتصال L شکل در ساخت دیوار مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش ها دیوار را داخل اتصالات U یا L قرار می دهند و مابین آن را از یک لایه پشم سنگ پر می کنند. این تصویر نحوه اجرای آرماتور بستر و اتصالات U شکل را نمایش می دهد.

میلگرد بستر پیش ساخته

عکس میلگرد بستر

این تصویر به صورت کامل نمایان گر اجرای آرماتور بستر خرپا به صورت افقی در دیوار تیرچه بلوک می باشد.

میلگرد بستر افقی و عمودی

فیلم میلگرد بستر

در این فیلم می توانید نحوه ساخت دیوار تیرچه بلوک به همراه اجرای آرماتور بستر در آن را به طور کامل مشاهده کنید. برای اطلاع از قیمت میلگرد بستر و بهره گرفتن از مشاوره خرید این محصول، با ما در مرکز آهن در ارتباط باشید. همچنین ما را از نقطه نظرات خود بهره مند سازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید