شیوه های خمکاری پروفیل

خم پروفیل upvc
شیوه های خمکاری پروفیلReviewed by نویسنده مرکز آهن on Dec 17Rating:
۵ (۱۰۰%) ۳ تعداد رای ها

انواع روش های خمکاری لوله و پروفیل

قوطی پروفیل و لوله از مواد اولیه پرکاربرد در ساخت و ساز می باشد. در طراحی سازه های ساختمانی یا صنایع مختلف برای زیباتر شدن شکل نهایی یا ایجاد انحنا در بخش هایی خاص از روش های خمکاری کمک گرفته می شود. اشکال متنوعی از انواع پروفیل با سایزهای گوناگون در دسترس است که هر کدام با توجه به جنس یا سایز در مصارف مختلف کارایی دارند. در حین خمکاری انواع قوطی پروفیل ، لوله یا حتی میلگردها باید طول اولیه محاسبه و سپس شعاع انحنا تخمین زده شود. برای این منظور فرمول هایی وجود دارد که با بهره گیری از آن ها می توان انحنای دقیق تری روی محصولات فولادی ایجاد نمود.

فروش انواع آهن آلات

مشاهده نسخه pdf مقاله : شیوه های خمکاری پروفیل

مشاهده نسخه doc مقاله : شیوه های خمکاری پروفیل

خمکاری فلزات

در پروسه تولید قوطی پروفیل فولادی در بازار فرایندهای متعددی از جمله جوشکاری، برش، مونتاژ و خمکاری روی فلز پایه صورت می گیرد. فرایندهای خمکاری اصولا با هدف زیباتر شدن، نیاز به انحنا در ساخت و ساز و سهولت کار به کمک ابزارآلات و تجهیزات مخصوص روی محصول نهایی پیاده سازی می شود. روش های مختلفی برای خمکاری فلزاتی چون قوطی پروفیل ، لوله و میلگرد وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

خمکاری انواع لوله و پروفیل فولادی

قوطی پروفیل و محصولات دیگر فولادی به دو روش دستی و ماشینی قابلیت خم شدن دارند. این میزان از خمیدگی و مقاومت فولاد در برابر خم شدن به جنس و ضخامت محصول نیز بستگی دارد. برای خمکاری محصولاتی با ضخامت بالا از ابزارآلات و تجهیزات مربوطه کمک گرفته می شود.

  1. خم پروفیل دستی
  2. استفاده از دستگاه خم کن لوله و پروفیل

خم دستی پروفیل

در روش خم دستی انواع قوطی پروفیل از ابزار آلات سبک و یا قالب های مخصوص کمک گرفته می شود که با اعمال نیروی مکانیکی وارده از سوی خمکار، قطعه فولادی خم می شود. ابزارهای کمکی در این روش می توان به انواع قالب، چکش، خم کن دستی پروفیل، آچارهای f  شکل و… اشاره نمود. آچارهای f شکل دهانه سخت و فولادی دارند که با اعمال نیروی مکانیکی موجب خم شدن پروفیل می شوند.

حتما بخوانید :   مشخصات فنی لوله بدون درز مانیسمان

خم لوله و پروفیل با حرارت

برای خم کردن قطعات فولادی با ضخامت بالاتر در روش دستی می توان از شیوه حرارت دهی یا اصطلاحا خمکاری به شیوه گرم کمک گرفت به این صورت که قوطی پروفیل یا محصول مورد نظر در  داخل کوره یا شعله تحت حرارت قرار گرفته و در چند مرحله متوالی عملیات خمکاری صورت می گیرد. در این شیوه لبه پروفیل بین میله نگهدارنده و قالب قرار گرفته  و بخش های مورد نظر حرارت داده شه، خم می شوند. شایان ذکر است در برخی موارد هنگام اعمال حرارت و خم کردن قطعه ترک هایی در لبه داخلی انحنا ایجاد می گردد که با اعمال حرارت مشعل و اصابت ضربات چکش به محل ترک خوردگی می توان عیوب ظاهری را به صورت دستی رفع نمود. تصویر زیر فرایند خمکاری دستی با اعمال حرارت را نمایش می دهد.

خم پروفیل آهن

در برخی موارد به جز خمکاری، عملیات تابگیری نیز روی برخی قطعات فولادی پیاده سازی می شود. برای تابگیری اصولا از روش های دستی با اعمال نیروی مکانیکی، چکش یا دستگاه های پرس کمک گرفته می شود. در شیوه تابگیری به کمک چکش، ضرباتی در محل مورد نظر وارد کرده نیروی وارده حاصل از اصابت موجب صاف شدن ناحیه مورد نظر می گردد.

خم پروفیل دستی

از آچار f شکل نیز می توان برای رفع انحنای قطعات فولادی کمک گرفت. تنها کافیست که پروفیل را میان دو آچار قرار داده و آن را ثابت کرد به این صورت پیچیدگی موجود در طول قطعه رفع می گردد.

ابزار صاف کردن فلزات

در روش های تابگیری ماشینی قطعه فولادی مثل نبشی، پروفیل یا میلگرد روی پایه تعبیه شده مخصوص قرار می گیرد. قطعه تابگیری که سنبه نام دارد انحنا یا پیچیدگی های موجود در طول قطعه را برطرف می سازد. برای تابگیری قوطی پروفیل های با ضخامت بالا از این روش کمک گرفته می شود.

حتما بخوانید :   مشخصات میلگرد شاهین بناب

دستگاه خم پروفیل

خم کن نبشی

در برخی موارد هنگام انجام عملیات خمکاری روی قطعات فولادی که دارای شعاع انحنای کمی هستند، چین خوردگی و ترک های سطحی روی سطح فولاد دیده می شود. به منظور جلوگیری از رخ دادن چنین مواردی می توان از روش های خاصی چون فاق بری کمک گرفت. تکنیک فاق بری برای قطعاتی چون قوطی پروفیل بسیار کارامد است چون اغلب این دسته از محصولات دارای شعاع انحنای پایینی هستند.

خمکاری نبشی ناودانی

برای محاسبه زاویه فاق می توان از فرمول مربوطه آن استفاده نمود که علامت a نشان دهنده زاویه خم در مقطع فولادی می باشد. در این شیوه از ابزارهایی چون اره دستی و پانچ کمک گرفته می شود. برای برش قطعات ضخیم از طریق این شیوه باید شکل یک ذوزنقه از قطعه فلزی برش بخورد تا امکان خمکاری به صورت صحیح وجود داشته باشد.

فرمول محاسبه طول خم نبشی

دقت داشته باشید عملیات برش در این شیوه، نسبت و متقارن بودن دو طرف بسیار اهمیت دارد چون در صورت برش نا متقارن عملیات خمکاری پروفیل با اشکال مواجه خواهد شد.

دستگاه های خم کن لوله و پروفیل

پروفیل هایی با ضخامت بالا قابلیت خمکاری به شیوه دستی را ندارند. برای خمکاری قطعات ضخیم می توان از تجهیزات و ماشین آلات مربوطه استفاده نمود. ماشین های خمکاری پروفیل بر اساس نوع، کارکرد و شکل در چند دسته بندی قرار می گیرند.

خمکاری پروفیل به شیوه سه غلطکی یکی از متداول ترین شیوه های خم می باشد. در این روش از سه غلطک کمک گرفته می شود. غلطک ها به صورت افقی و عمودی روی دستگاه ها نصب می شوند. اصولا غلطک های اول  ودوم به صورت ثابت قرار دارند اما غلطک سوم متحرک می باشد. فاصله غلطک سوم تا دو غلطک اول برای تنظیم شعاع خم قابل تنظیم است. محصولات فولادی با عبور از میان این غلطک ها فرم گرفته و اصطلاحا خم می شوند. در تصویر زیر نمونه هایی از این غلطک ها نمایش داده شده است.

حتما بخوانید :   تیرآهن هاش بال پهن چیست؟

خمکاری ورق گالوانیزه

ابتدا غلطکی متناسب با ظاهر پروفیل انتخاب می شود و روی دستگاه نصب می گردد. در مرحله بعدی فاصله غلطک و شعاع خم محصول فولادی تنظیم و در نهایت پروفیل در شیار مربوطه قرار گرفته و با حرکت غلطک عملیات خمکاری صورت می گیرد. شایان ذکر است دستگاه های خمکاری سه غلطکی در تعیین شعاع خم با محدودیت هایی همراه هستند. بر همین اساس هنگام تهیه دستگاه های خم کن لوله و پروفیل باید به شعاع و زاویه خم آن دقت گردد.

محاسبه طول خم

در حین عملیات خمکاری قوطی و پروفیل باید به نوع پروفیل، اندازه های محصول فولادی، شکل، مشخصه های خم و موارد این چنینی دقت نمود. در جدول زیر فاکتورها و مشخصه های مهم حین خمکاری پروفیل ذکر شده است.

فرمول انحنای خم

در حین خمکاری انواع لوله و پروفیل فولادی شعاع خم محصول بر اساس استانداردها و طرح مورد نظر نهایی در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال شعاع خم محصول تند و تیز با شعاع خم محصولی منحنی شکل متفاوت است. روش خمکاری انواع ورق فولادی نیز به همین صورت است یعنی ابتدا طول اولیه محصول تخمین زده شده سپس به واسطه روش های خم دستی یا ماشینی عملیات خمکاری صورت می گیرد.

فرمول طول خم

شیوه محاسبه طول خم پروفیل دقیقا مشابه با محاسبه طول خم ورق های فولادی است. تنها تفاوت طول خم ورق با طول خم محصولاتی چون سپری، نبشی، ناودانی، تیرآهن و قوطی در این است که در حین محاسبه باید فاصله خم تا مرکز ثقل در نظر گرفته شود.

فرمول طول خم

از روش های ذکر شده می توان برای خمکاری انواع محصولات کمک گرفت از جمله:

  • خمکاری نبشی
  • خم ناودانی
  • خم تیر آهن
  • خمکاری قوطی
  • خم سپری
  • و…

در نهایت به کمک جداول استاندارد تعیین طول خم محصولات فولادی و فرمول های مربوطه می توان عملیات خمکاری را به شیوه ای استاندارد انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید