دفتر فروش     35155-031

جدول اشتال ناودانی

جدول اشتال ناودانی

جدول اشتال ناودانی چیست ؟

به جدولی که حاوی اندازه های استاندارد ناودانی های U شکل با بال های داخلی شیب دار مخروطی و بال های شیب دار به موازات یکدیگر می باشد را جدول اشتال ناودانی می گویند. مقادیر جدول اشتال برای ناودانی با بال های داخلی شیب دار با سایز های ۱۵*۳۰ تا ۴۰۰ میلیمتر و ناودانی با بال های شیب دار به موازات یکدیگر با سایز های ۸۰ تا ۳۰۰ میلیمتر و گرید ۸۰ تا ۴۰۰ میلیمتر می باشد. دقت کنید که مقدار طول استاندارد برای این محصول با بال های شیب دار با ارتفاع کمتر از ۳۰۰ میلیمتر بین ۸ تا ۱۶ متر می باشد. این مقدار برای ارتفاع بیش از ۳۰۰ میلیمتر به ۸ تا ۱۸ متر تغییر می یابد.

تاریخچه جدول اشتال

خانم مارتا اشتابدر – بورگر، اولین مهندس ساختمان زن در آلمان بود، که بیش از ۷۰ سال از عمر خود را کارشناس و سرپرست در حوزه های تولیدی بوده است. ایشان شغل خود را تحت تاثیر پدر که در سال های ۱۸۹۶ تا ۱۸۹۸ سمت سرپرستی پل فولادی رودخانه Rheinbruche را داشت، انتخاب کرد. او در سال ۱۹۲۳ در دانشکده فنی کار سووهه و مونیخ در رشته استاتیک و ساختمان های فولادی به تحصیل پرداخت. بعد از فراغت از تحصیل در شرکت مهندسی مشغول به کار شد و در سال ۱۹۲۹ شغل خود را تحت عنوان مرکز مشاوره برای مصارف فولاد که امروزه به آن مرکز اطلاعات فولاد گفته می شود، تغییر داد و در این سال ها درباره دودکش های فولادی، مخازن کروی، لوله ها و نماهای فولادی، سقف های زنجیری و … مشاوره می داد. خانم مارتا که عضو DSTV و همچنین VDI بوده، مولف کتاب طراحی کردن ورقه های فولادی، همچنین ارائه دهنده جداول اشتال می باشد که از سال نشر این کتاب یعنی سال ۱۹۳۶ تا کنون بیش از ۱۰۰۰۰۰ جلد کتاب چاپ و فروخته شده است.

در دسته بندی محصولات ناودانی، دو نوع ناودانی با بال های مخروطی (نوع U) و ناودانی با بال های موازی شکل (نوع C) داریم.

  • ناودانی با سطح داخلی بال های مخروطی با استاندارد UPN. شیب سطح داخلی بال ها در پروفیل های با ارتفاعh<300mm 8% و در پروفیل های با h>300mm 5% می باشد.

 

  • ناودانی با بال های موازی UPE

راهنمای جداول:
h : ارتفاع پروفیل
hH : ارتفاع پروفیل بعد از برش
d : قطر
P : محیط
b : عرض پروفیل
s : ضخامت جان
t : ضخامت بال
r : شعاع کنج اتصال جان و بال
r1 : شعاع کنج اتصال
r2 : شعاع گوشه بال یا ساق
c : ضخامت ماهیچه
h-2c : ارتفاع جان
A : مساحت مقطع
G : وزن واحد طول
e : فاصله مرکز سطح تا ضلع بیرونی
ex : فاصله مرکز سطح تا ضلع بیرونی
ey : فاصله مرکز سطح تا ضلع بیرونی
tana : زاویه بین محورهای اصلی مقطع و…

چگونگی استفاده از جداول اشتال:

شیوه ی اصلی استفاده از این جداول شیوه ی آزمون و خطاست، برای مثال اگر به سطح مقطع فولادی مشخصی نیاز دارید ابتدا باید با مراجعه به این جدول نوع پروفیل را مشخص کرده، بعد در ستون مساحت، کوچکترین عددی که بزرگتر یا مساوی مقدار فولاد باشد را انتخاب کنید. اکنون مقدار پروفیل متناظر با همان سطح به عنوان مقدار مورد نیاز شما می باشد. در کنترل نهایی مقادیر در صورتی که مقدار جوابگو نبود از مقاطع بالاتر استفاده نمایید. همچنین برای محاسبه وزن پروفیل به کار رفته در سازه از حاصل ضرب تعداد دفعات مورد استفاده و طول قطعه که از روی نقشه پیدا کرده اید در وزن مرتبط با هر متر طول آن قعطه که در جدول اشتال موجود می باشد استفاده کنید.

Summary
Review Date
Reviewed Item
جدول اشتال ناودانی
Author Rating
۵1star1star1star1star1star
تماس بگیرید