جدول وزن ناودانی

وزن استاندارد انواع ناودانی

جدول استاندارد وزن ناودانی

سایز ناودانی (cm)وزن شاخه ۶متری (kg)
۶۳۰
۸۴۳
۱۰۵۳
۱۲۶۳
۱۴۷۵
۱۶۸۵
۱۸۹۷
۲۰۱۱۳
۲۲۱۳۳
۲۴۱۴۴

سایز ناودانی (cm)وزن شاخه سبک (kg)وزن شاخه سنگین (kg)
۵۵۴۶۷
۶.۵۷۳۸۵
۸۸۴۱۰۴
۱۰۱۰۰۱۲۳
۱۲۱۴۰۱۶۰
۱۴۱۵۵۱۹۵
۱۶۱۷۰۲۲۵
۱۸۲۲۵۲۶۵
۲۰۳۰۵
۲۲۳۵۳
۲۴۴۰۵
۲۶۴۵۵
۲۸۵۰۲
۰۵۵۵
۴۰۴۲۰

ناودانی ، به مقاطع باز از جنس فولاد کربنی گفته می شود که اغلب در ساختمان سازی از آن استفاده می شود. این محصول به شکل U انگلیسی بوده و به دو شیوه ساخته می شود.

  • پرسی : در ساخت به این روش محصول بعد از قرار گرفتن در دستگاه پرس شکل و فرم نهایی را میگیرد.
  • فابریک: در روش فابریک ناودانی از همان ابتدای خط تولید به شکل U ساخته می شود.

مسئله بسیار مهم در استفاده از تمامی مقاطع اطلاع از وزن این محصولات می باشد چرا که تاثیر بسیار زیادی در تمای مراحل حمل و نقل، نصب و در نهایت قیمت نهایی دارد. در این مقاله قصد داریم به توضیح روش محاسبه وزن انواع ناودانی و ویژگی های آن بپردازیم.

ناودانی ها از لحاظ کاربرد به دو نوع تقسیم می شوند:

۱- ناودانی با بال های موازی (نوع C) با استاندارد UPE

UPE

۲- ناودانی با بال های مخروطی شکل (نوع U) با استاندارد UPN

UNP

جدول وزن انواع ناودانی

وزن تمامی مقاطع از یک سری استاندارد های بین المللی پیروی می کند که متناسب با طول مقطع متفاوت است. این استاندارد ها در قالب جدول وزن ناودانی قابل دسترسی می باشد. وجود این جداول موجب گشته تا در انجام محاسبات علاوه بر صرفه جویی در وقت، در انتخاب اندازه های درست نیز دقت شود.

روش محاسبه وزن ناودانی

برای محاسبه وزن ناودانی ۶ و ۱۲ متری میتوانید از دو فرمول محاسبه وزن ناودانی استفاده نمایید.

  • فرمول محاسبه وزن ناودانی دوبل نوع UNP۱۵ به طول ۶ متر:

ناودانی نوع UNP20

  • فرمول محاسبه وزن ناودانی نوع UNP۲۰ به طول ۱۲ متر:

ناودانی دوبل نوع UNP15

فرمول کلی محاسبه وزن تمامی مقاطع

به طور کلی برای محاسبه وزن هرگونه مقطع فولادی به چگالی و مساحت آن نیاز است. برای مثال چگالی استیل ۷.۸۴ می باشد که بهتر است این عدد را ۸ در نظر بگیریم، چگالی آهن ۷.۸۶ که مجدد این عدد را ۸ در نظر می گیریم و چگالی آلومینیوم ۲.۷ می باشد. چگالی سایر فلزات از قبیل گالوانیزه، روغنی، سیاه و… هم همان مقدار ۸ در نظر گرفته می شود. که شیوه محاسبه به صورت زیر است:

وزن محصول (kg) ₌ ضخامت × عرض (m) × طول (m) × چگالی

همانگونه که مشاهده می کنید هر مقطع متناسب با اندازه طول، وزنی دارد. با توجه به اندازه های موجود اگر کارخانجات تولید کننده ناودانی، از جمله کارخانه شکفته مشهد – فایکو – ناب تبریز و … ، محصولی با وزن کمتر از وزن استاندارد موجود در جدول اشتال تولید کنند به آن ناودانی سبک و چنانچه محصولی دقیقا مطابق با اندازه های جدول اشتال تولید کنند به آن ناودانی سنگین می گویند. ناودانی های سنگین اغلب در گروه ناودانی با استاندارد اروپائی DIN-1026 یا UNP قرار می گیرند. این محصول وزن و ضخامت بیشتری نسبت به نمونه مشابه ساخته شده در کشور دارد ( از سایز ۳۰ تا ۴۰۰ تولید می شود) به همین دلیل بیشتر مورد توجه سازندگان و متصدیان پروژه های بزرگ صنعتی و ساختمانی قرار گرفته است. همچنین با توجه به اینکه ناودانی های موجود در بازار فولاد ایران، محصولات ساخته شده توسط کشور های چین، ترکیه و روسیه می باشد، مشتریان این محصول بیشتر تولیدات کشور ترکیه را خرید می کنند. برای اطلاع از قیمت ناودانی بابد توجه داشته باشید که این محصولی وارداتی بوده و تحت تاثیر عواملی همچون قیمت سنگ آهن، نفت، ارز، هزینه های حمل و نقل و عواملی مانند تورم جهانی می باشد.

وزن استاندارد انواع ناودانی
وزن ناودانی آلومینیومی

ناودانی های آلومینیومی مطابق با استاندارد های آمریکا با دو جنس آلومینیوم (AA) و (AS) و به سه صورت خام، رنگی و آبکاری (آنادایز) تولید می شوند. این محصول به دلیل آلیاژهای به کار رفته در آن در عین حال که از استحکام بالائی برخوردار است وزنی بسیار سبک دارد که به عنوان مزیت محصول به حساب می آید، چرا که موجب سهولت در حمل و نقل، اجرا و پایین آمدن قیمت نهایی می شود. طبیعتا این محصول هم مانند سایر محصولات سایز و وزن های متفاوتی دارد. برای محاسبه ی ابعاد ناودانی آلومینیوم طبق فرمول زیر پبش بروید:

ضخامت × طول مقطع × عرض مقطع

وزن ناودانی (kg(5%طول هر شاخه (mm)سایز ناودانی آلومینیومی (mm)
۱۶۰۰۰۱۰*۱۰
۱.۷۲۶۰۰۰۳۰*۱۰
۱.۴۵۶۰۰۰۱۸*۱۲
۱.۸۵۶۰۰۰۲۵*۱۵
۲.۴۶۰۰۰۴۰*۱۵
۱.۵۲۶۰۰۰۱۶*۱۶
۱.۹۵۶۰۰۰۲۰*۲۰
۲.۴۵۶۰۰۰۳۰*۲۰
۳.۲۶۰۰۰۴۰*۲۰
۲.۴۵۶۰۰۰۲۵*۲۵
۲.۹۵۶۰۰۰۳۰*۳۰
۴.۱۶۰۰۰۴۰*۳۰

چنانچه اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید خوشحال می شویم با ما در میان بگذارید.

تماس بگیرید