خط ویژه 35155-031

شناخت اصالت میلگرد از روی علامت حک شده بر روی آن

علامت اختصاری انواع میلگرد
شناخت اصالت میلگرد از روی علامت حک شده بر روی آنReviewed by Author3 on Apr 23Rating:
۴ (۸۰%) ۵ تعداد رای ها

جدول علامت اختصاری حک شده بر روی میلگرد

به دلیل تنوع در بازار میلگرد و اهمیت این محصول در ساختمان سازی برای جلوگیری از بروز خسارت در ساختمان برآن شدیم تا مقاله ای کامل درباره شناخت انواع آرماتور و علائم اختصاری حک شده بر روی آن، تهیه کنیم. به طور کلی مقاومت مقاطع در برابر نیروهای خمشی و کششی موجود در ساختمان، کاملا به نحوه تولید مقطع بستگی دارد. علاوه بر آن در هنگام اجرای آرماتور در سازه باید مطابق با شیوه تولید، نکاتی توسط مجریان رعایت شود که با شناخت محصول این امر امکان پذیر است.

از همین رو تولید کنندگان در انتهای کار، اطلاعاتی نظیر علامت منحصر به فردی که هر کارخانه مختص به خود دارد، سایز محصول و در مواردی بعضی علامت های اختصاری دیگر را بر روی همه ی مقاطع حک می کنند. شناختن این علائم برای داشتن انتخابی درست و مطمئن بسیار ضروری می باشد.

همواره مقاطع به ۴ روش نورد گرم، نورد سرد، میکروآلیاژی و ترمکس و تحت استاندارد های آمریکا ASTM و IOS، ژاپن JIS، اروپائی DIN , EN و… تولید می شوند.

 1.  شیوه نورد گرم: به طور کلی دو شیوه نورد سرد و گرم روشی متداول برای تولید میلگرد است، در نورد گرم مقاطع از خطوط نورد پیوسته عبور داده می شوند. مقاطع تولید شده به شیوه نورد گرم از کیفیت خوبی برخوردار می باشند.
 2.  نورد سرد یا سردکاری: روشی قدیمی در تولید آرماتور می باشد. این مقاطع دارای مقاومت تسلیم بالا و مقاومت کششی پایین بوده از همین رو برای مناطق زلزله خیز مناسب نیست.
 3.  شیوه ترمکس یا حرارت و خنک کاری: در این روش برای تولید مقاطع از شمشه های با کیفیت پایین تر استفاده می کنند. از همین رو برای بالا بردن کیفیت، محصول را از لوله های آب عبور داده و عملیات خنک کاری به صورت یکدفعه صورت می گیرد. خنک کردن ناگهانی شکی به محصول وارد می کند که باعث پایین آمدن مقاومت سطح داخلی و بالا رفتن مقاومت سطح خارجی مقطع می شود. مقاطع با این ویژگی انتخاب درستی برای استفاده در مناطق زلزله خیز نیستند، همچنین عملیات جوشکاری بر روی این نوع مقاطع ممنوع می باشد. شناخت این محصول از اهمیت ویژه ای برخوردار است و استفاده از آن نکات خاصی برای جلوگیری از بروز صدمات و خسارات دارد. به علامت میلگرد دقت نمائید که به شرح زیر است:
  • علامت CT برای مقاطع A3 یا آج ۴۰۰
  • علامت JT برای مقاطع A4 یا آج ۳۴۰
 4.  شیوه آلیاژ سازی: در این شیوه بعد از تکمیل فرآیند تولید، محصول را در هوای آزاد خنک می کنند. این به مرور خنک شدن محصول، باعث ایجاد مقاومت یکسان در دو سطح داخلی و خارجی آرماتور می شود. به همین دلیل محصولی مناسب برای استفاده در مناطق زلزله خیز می باشد. باز هم شناخت این محصول توسط علامت های اختصاری درج شده بر روی کالا امکان پذیر بوده که این علامت ها شامل موارد زیر است:
  • JU بر روی مقاطع A2 یا آج ۳۴۰
  • CU بر روی مقاطع A3 یا آج ۴۰۰
  • SA بر روی مقاطع A4 یا آج ۵۰۰

استاندارد های موجود برای مقاطع در ایران

این استاندارد ها طبق جدول استاندارد ملی ۳۱۳۲ براساس استاندارد های مذکور ( آمریکائی، اروپائی، ژاپن) موجود می باشد. ممکن است در این جدول با حروف اختصاری مواجه شوید که معنی هر کدام به شرح زیر است:

 • ES نشان دهنده مدول ارتجاعی، برحسب مگاپاسکال
 • S سطح مقطع موثر یا اسمی مقطع، بر حسب میلیمتر مربع
 •  L طول هر شاخه آرماتور بر حسب میلیمتر
 • U تولید شده به شیوه غیر از خنک کاری و برگشت تحت کنترل
 • T تولید شده به شیوه خنک کاری و برگشت تحت کنترل با ترمکس
 • Db قطر اسمی مقاطع ساده یا آجدار بر حسب میلیمتر
 • D1 قطر زمینه مقاطع آجدار بر حسب میلیمتر
 • D2 قطر خارجی مقاطع آجدار بر حسب میلیمتر
 • Ø قطر اسمی مقاطع ساده
 • Ф قطر اسمی مقاطع آجدار
 • Fy نشان دهنده تنش تسلیم بر حسب مگاپاسکال
 • Fy, obs مقاومت کششی بر حسب مگاپاسکال
 • Fsu, obs مقاومت گسیختگی بر حسب مگاپاسکال
 • Fyk تنش تسلیم آرماتور و بر حسب مگاپاسکال
حتما بخوانید :   مهم ترین صنایع فولاد کشور

آرم های اختصاری میلگرد

علامت اختصاری حک شده بر روی میلگرد

نحوه قرار گرفتن این علائم بر روی مقاطع از سمت چپ به راست و به ترتیب شامل: آرم مخصوص واحد صنعتی تولیدی، سایز آرماتور و حروف مربوط به فرآیند تولید می باشد.

علامت اختصاری میلگرد ساده

آرماتورهای ساده سطحی صاف داشته علامت حک شده بر روی این مقاطع به صورت Ø حک شده که (فی) نام دارد.

علامت اختصاری میلگرد البرز ایرانیان ساری (فایکو)

علامت اختصاری میلگرد فایکو

کارخانه البرز ایرانیان واقع در جاده ساری- مشهد تولید کننده مقاطع آجدار سبک و سنگین با گرید های A1, A2, A3 می باشد. مقاطع با گرید A1 با درصد کربن کم و انعطاف پذیری بالا دارای تنش جاری ۲۳۰۰ و تغییر شکل نسبی ۲۵ درصد بوده که شکل ظاهری این محصول به صورت صاف و بدون آج می باشد.

گرید A2 تولیدات این کارخانه دارای تنش جاری ۳۴۰۰ کیلوگرم و تغییر شکل نسبی ۱۸ درصد و آج های مارپیچی هستند. در مقاطع با گرید A3 مقاطع، آج های جناقی داشته همچنین ترد تر بوده و انجام عملیات جوشکاری بر روی این مقاطع ممنوع می باشد. علامت اختصاری بر روی میلگرد فایکو به صورت F.A.I.C.O می باشد.

علامت اختصاری میلگرد سیما فولاد جهان

علامت اختصاری میلگرد سیما فولاد جهان

مقاطع تولیدی کارخانه جهان فولاد کرمانشاه با سایز های بین ۸ تا ۳۲ تولید می شود و علامت اختصاری حک شده بر روی این مقاطع به صورت S.F.J

علامت اختصاری میلگرد میانه

علامت اختصاری میلگرد میانه

کارخانه میانه آذربایجان تولید کننده مقاطع آجدار با گرید های  A2, A3, A4  می باشد، آرماتورهای این کارخانه به دو شیوه ترمکس و آلیاژی تولید می شوند. آرم حک شده بر روی میلگرد میانه به صورت دو حرف F که یکی از حروف به صورت برعکس داخل دیگری قرار دارد، می باشد.

علامت اختصاری میلگرد فولاد سپهر ایرانیان

علامت اختصاری میلگرد فولاد جهان ایرانیان

کارخانه فولاد سپهر ایرانیان سازنده انواع مقاطع ساده و آج دار با گریدهای A2 و A3 و با علامت حک شده F.S.I بر روی سطح آرماتور می باشد.

علامت اختصاری میلگرد روهینا دزفول

علامت اختصاری میلگرد روهینا

خط تولید کارخانه فولاد روهینا جنوب دزفول بر اساس استاندارد های ملی و انگلیسی و آمریکائی با آنالیز هایA1, A2, A3, A4 روزانه ۵۰۰ هزار تن آرماتور آجدار جناقی، مرکب دوکی و یکنواخت تولید می کند. علائم حک شده بر روی میلگرد روهینا کلمه ROUHINA و همچنین حروف CT به معنای تولید به روش ترمکس می باشد.

علامت اختصاری میلگرد نیشابور

علامت اختصاری میلگرد نیشابور

کارخانه فولاد خراسان نیشابور به عنوان تولید کننده مواد اولیه با بهره گیری از بهترین کیفیت و استاندارد های ملی و بین المللی اقدام به تولید مقاطع تحت گرید A3 می نماید. علامت حک شده بر روی میلگرد نیشابور حرف N می باشد.

علامت اختصاری میلگرد ظفر بناب

علاممت اختصاری میلگرد بناب

مجتمع فولاد ظفر بناب یکی از بزرگترین واحد های صنعتی تولیدی مقاطع در ایران با ظرفیت بالا بوده و علامت حک شده بر روی میلگرد ظفر بناب تولیدی این کارخانه به صورت ZNGT می باشد.

علامت اختصاری میلگرد ذوب آهن اصفهان

علامت اختصاری میلگرد ذوب آهن

ذوب آهن اصفهان بزرگترین قطب صنعتی تولید کننده مقاطع کشور با بالاترین کیفیت می باشد. از آرماتور های این کارخانه برای مثال در ساخت نیروگاه هسته ای ، سدها و برج رادیوئی میلاد استفاده شده است. آرم اختصاصی میلگرد ذوب آهن اصفهان به صورت ESCO بر روی محصول می باشد.

علامت اختصاری میلگرد شاهین بناب

علامت اختصاری میلگرد شاهین بناب

مجتمع فولاد صنعت بناب تولید کننده مقاطع گرید A2 , A3 بوده، دقت فرمائید که اعداد ۳۴۰ حک شده بر روی محصول نشان دهنده مقاطع با آج های مارپیچ و عدد ۴۰۰ نشان دهنده آرماتور جناقی می باشد. حروف BS به عنوان علامت اختصاری حک شده بر روی میلگرد شاهین بناب است.

علامت اختصاری میلگرد فولاد خرمدشت تاکستان

علامت اختصاری خرمدشت تاکستان

مقاطع تولیدی این کارخانه در دو گرید A2, A3 تولید می شود، از مشخصه های گرید A2 محصولی ترد با آج های فنری همچنین مقاومت کششی ۵۰۰ و مقاومت تسلیم ۳۴۰ نیوتن بر متر مربع و آج ۳۴۰ بوده که از این نوع آرماتور در خاموت زنی و ساختمان سازی استفاده می شود. از مشخصه های نوع A3 تنش تسلیم ۴۰۰ و حداقل استحکام ۶۰۰ با آج ۴۰۰ می باشد. آرم حک شده بر روی میلگرد خرمدشت به صورت FKHT است.

حتما بخوانید :   خط تولید ورق گالوانیزه فولاد مبارکه اصفهان

علامت اختصاری میلگرد ابر کوه یزد

علامت اختصاری میلگرد ابر کوه یزد

مقاطع تولیدی کارخانه سرمد ابر کوه یزد در دو نوع یکی با استاندارد ملی و دیگری با استاندارد خاص شرکت در گرید A3 تولید می شود. مقاطع با استاندارد ملی دارای مقاومت کشش ۶۰۰ و تنش تسلیم ۴۰۰ و نوع خاص دارای تنش تسلیم ۴۳۰ و استحکام کشش ۶۲۰ نیوتن بر میلیمتر مربع می باشد. آرم اختصاری بر روی میلگرد ابرکوه SIAS است.

علامت اختصاری میلگرد آریان فولاد

علامت اختصاری آریان فولاد

مقاطع تولیدی این واحد صنعتی با دو آنالیز A2, A3 با علامت اختصاری ASJU و دارای دو نوع آج جناقی و مارپیچ می باشند.

علامت اختصاری میلگرد کیان فولاد ابهر

علامت اختصاری میلگرد ابهر

میلگرد ابهر تولید شده بر اساس استاندارد ملی ۳۱۳۲ در دو آنالیز A2, A3 با آرم اختصاری KFA می باشند.

علامت اختصاری میلگرد نیک صدرای توس

علامت اختصاری میلگرد نیک صدرای توس

مقاطع شرکت نیک صدرای توس مشهد با آنالیز A3 با آج های جناقی و حاوی آرم اختصاری NS می باشد.

علامت اختصاری میلگرد فولاد احرامیان یزد

علامت اختصاری میلگرد احرامیان یزد

شرکت فولاد احرامیان یزد دارای مقاطع سبک و سنگین با دو نوع آنالیز A2, A3 و آرم اختصاری YRM می باشد.

علامت اختصاری میلگرد فولاد بافق

علامت اختصاری فولاد بافق

مقاطع کارخانه معدنی و صنعت آهن و فولاد بافق با آنالیز A3 به صورت آجدار جناقی بوده و علامت حک شده بر روی محصول به صورت کلمه بافق می باشد.

علامت اختصاصی میلگرد کویر کاشان

علامت اختصاری میلگرد کویر کاشان

شما مقاطع کارخانه کویر کاشان با آنالیز A2 را با عدد ۳۴۰، A3 را با ۴۲۰ و A4 را با عدد ۵۲۰ مشاهده خواهید کرد. علامت UJ حک شده بر روی آرماتور این کارخانه نشانه فرآیند تولید به شیوه  HOT A2، علامت TH تولید به شیوه ترمکس و علامت TF نشانه آرماتور های آجدار ۵۲۰ می باشد. به طور کلی آرم حک شده بر روی میلگرد کویر کاشان به صورت KAVIR می باشد.

علامت اختصاری میلگرد راد همدان

علامت اختصاری میلگرد راد همدان

مقاطع تولید شده در این کارخانه با گرید A3 و به روش غیر خنک کاری و برگشت تحت کنترل با آرم اختصاری SRH می باشد.

علامت اختصاری میلگرد آریا ذوب

علامت اختصاری میلگرد آریا ذوب

مقاطع تولید شده در این کارخانه با آنالیز A3 و علامت اختصاری ARIA هستند که به روش غیر خنک کاری و برگشت تحت کنترل تولید می شوند.

علامت اختصاری میلگرد آناهیتا

علامت اختصاری میلگرد آناهیتا

کارخانه فولاد آناهیتا گیلان تولید کننده مقاطع در آنالیز های A2, A3 با بالاترین کیفیت می باشد. علامت مخصوص میلگرد آناهیتا رشت AGJU است.

علامت اختصاری میلگرد هیربد

علامت اختصاری میلگرد هیربد

کیفیت مقاطع صنایع فولاد هیربد زرندیه بر گرفته از بالاترین استاندارد های دنیا در دو آنالیز A2, A3 می باشد. از مشخصات نوع A2 می توان به تنش گسیختگی ۵۰۰۰ و تنش تسلیم ۳۰۰۰ با آج هایی به صورت فنری اشاره کرد. نوع A3 دارای تنش گسیختگی ۶۰۰۰ و تنش تسلیم ۴۰۰۰ و به صورت آجدار جناقی می باشد. آرم حک شده بر روی میلگرد هیربد HIRBOD است.

علامت اختصاری میلگرد امیرکبیر خزر

علامت اختصاری میلگرد امیرکبیر خزر

شرکت فولاد امیرکبیر واقع در رشت تولید کننده مقاطع در آنالیز های A1, A2, A3, A4 می باشد. از مشخصه مقاطع ساده حداقل استحکام ۲۴۰ و حداقل کشش ۳۶۰ ، در مقاطع آجدار مارپیچ حداقل استحکام ۳۴۰ و حداقل کشش ۵۰۰ ، در مقاطع آجدار جناقی حداقل استحکام ۴۲۰ تا ۵۴۵ و حداقل کشش ۶۰۰ و در مقاطع آجدار مرکب حداقل تسلیم ۵۰۰ و استحکام کششی ۶۵۰ هستند. علامت حک شده بر روی مقاطع این شرکت AKS می باشد.

علامت اختصاری میلگرد پرشین فولاد آریا

علامت اختصاری میلگرد پرشین فولاد آریا

مقاطع این شرکت بر اساس استاندارد ملی ۳۱۳۲ تولید می شوند. سایز آرماتور های نوع A2 بین ۸ تا ۳۲ میلیمتر و نوع A3 بین ۸ تا ۱۲ میلیمتر است. علامت حک شده بر روی میلگرد پرشین فولاد PSG  می باشد.

علامت اختصاری میلگرد فولاد زاگرس

مقاطع کارخانه صبا فولاد زاگرس شهرکرد در گرید های A2, A3, A4 تولید می شود. میلگرد زاگرس با علامت SFZ  مشخص می شود.

علامت اختصاری میلگرد درپاد

کارخانه شاهین تبریز تولید کننده مقاطع تحت استاندارد ملی ۳۱۳۲ در دو گرید A2, A3 و با آرم D می باشد.

علامت اختصاری میلگرد فولاد ارگ

حتما بخوانید :   اسپیسر میلگرد چگونه از بروز خسارت جلوگیری می کند؟

علامت اختصاری فولاد ارگ تبریز

مقاطع کارخانه صبا فولاد ارگ تبریز در گرید A3 با تنش گسیختگی ۶۰۰۰ و تنش جاری ۴۰۰ به صورت آجدار جناقی ۴۰۰ می باشد. علامت اختصاصی این آرماتور FAT است.

علامت اختصاری میلگرد فولاد ایوان

محصولات تولید شده مجتمع فولاد ایوان به شیوه نورد گرم و آج های جناقی، دارای تنش جاری ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع در گرید A3 و با علامت اختصاصی ISCO می باشد.

علامت اختصاری میلگرد فولاد الماس

علامت اختصاری میلگرد فولاد الماس

مجتمع فولاد الماس تولید کننده مقاطع با آنالیز A2 و با علامت اختصاری ATJU می باشد.

علامت اختصاری میلگرد حسن رود

کارخانه فولاد گیلان حسن رود تولید کننده مقاطع ساده و آجدار با دو آنالیز A2, A3 با علامت اختصاری NFG می باشد.

علامت اختصاری میلگرد فولاد ایزدخواست جنوب

آرماتور های کارخانه فولاد ایزدخواست جنوب در سایز های ۱۲ تا ۱۸ با آنالیز A3 و بدون علامت اختصاری می باشند.

علامت اختصاری میلگرد فولاد سیرجان

علامت اختصاری میلگرد سیرجان

مقاطع کارخانه فولاد سیرجان با دو گرید A2, A3 و با علامت اختصاری SJS  می باشد.

شما همراهان گرامی می توانید تمامی اطلاعات مربوط به علائم اختصاری مقاطع را به اختصار در جدول زیر مشاهده کنید، همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران فروش مرکز آهن در ارتباط باشید.

جدول علائم اختصاری آهن آلات

ردیف کارخانهعلامت اختصاریآنالیز محصولویژگی محصول
۱ذوب آهن اصفهانE S C O C UA1, A2, A3, A4تولید به شیوه میکرو آلیاژی و ترمکس
۲میلگرد سادهØفاقد هرگونه آج بر روی محصول
۳البرز ایرانیان فایکوFAICOTCA1, A2, A3میلگردهای ترد با ممنوعیت انجام جوشکاری
۴سیما فولاد جهانSFJTCA2, A3آجدار مرکب و جناقی
۵میانهدو حرف F، یکی به صورت برعکس A3تولید به شیوه ترمکس
۶فولاد سپهر ایرانیانFSITCA2, A3آجدار مرکب و جناقی
۷روهینا دزفولROUHINAA1, A2, A3, A4آجدار دوکی، جناقی، مرکب و یکنواخت
۸میلگرد نیشابورNA3
۹ظفر بنابZNGTA2, A3
۱۰شاهین بنابBSA2, A3
۱۱خرمدشت تاکستانFKHT JUA2, A3مناسب برای استفاده در خاموت زنی و ساختمان سازی
۱۲سرمد ابر کوه یزدSAIS CTA3 دو نوع میلگرد با استاندارد ملی و با استاندارد خاص
۱۳آریان فولادASJUA2, A3
۱۴فولاد کیان ابهرKFA TCA3تولید به روشی غیر خنک کاری و برگشت تحت کنترل
۱۵نیک صدرای توسNS TCA3
۱۶فولاد احرامیان یزدYRM CTA2, A3
۱۷شرکت تولیدی آذر فولاد امین تیکمه داشAFAA2, A3
۱۸مجتمع معدنی و صنعت آهن و فولاد بافقفولاد بافقA3
۱۹کویر کاشانKAVIRA2, A3, A4عملیات جوشکاری بر روی میلگرد های تولید شده به شیوه ترمکس ممنوع می باشد.
۲۰راد همدانSRHA3
۲۱آریا ذوبARIAA3
۲۲میلگرد آناهیتاAGJUA2, A3
۲۳میلگرد هیربدHIRBOD CTA2, A3میلگرد A2 حالتی نیمه نرم و فنری دارد که برای استفاده در خاموت زنی و ساختمان سازی مناسب می باشد. نوع A3 دارای آج های جناقی حالتی ترد دارد و بیشتر در صنایع ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.
۲۴میلگرد امیر کبیر خزرAKS CTA2, A3, A4
۲۵شرکت پرشین فولاد آریاPSGA2, A3 میلگرد های ساده و آجدار جناقی و مرکب
۲۶درپاد تبریزDA2, A3 میلگرد های ساده و آجدار جناقمیلگرد ی و مرکب
۲۷شرکت صبا فولاد زاگرس شهرکردSFZCTA2, A3, A4
۲۸شرکت فولاد ارگ تبریزFAT CTA3
۲۹مجتمع فولاد ایوانISCO CTA3
۳۰مجتمع فولاد الماسATJUA2
۳۱فولاد گیلان حسن رودNFGA2, A3
۳۲فولاد کاوه تیکمه داشSFK CTA2, A3, A4نسبت به سایر میلگرد ها قیمت کمتری دارد
۳۳فولاد جهان غربSFJ TCA3
۳۴فولاد ایزدخواست جنوبفاقد علامت اختصاریA3محصولی با وزن سبک و مارپیچ های به صورت ضربدری، تولید به شیوه خنک کاری
۳۵فولاد سیرجانSJS COA2, A3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید