بررسی نکات قابل توجه در بخشنامه جدید وزارت صمت

قیمت میلگرد کویر کاشان
بررسی نکات قابل توجه در بخشنامه جدید وزارت صمتReviewed by Admin on Sep 15Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

موضع گیری متفاوت در قبال آزاد سازی سقف رقابت ها در بورس کالا

در حالی که طی روزهای اخیر خبر آزادسازی سقف رقابت بورس توسط وزارت صمت اعلام گردید؛ موضع گیری ها راجع به افزایش یا کاهش قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد کویر کاشان متفاوت بوده و هر کدام نظرات متفاوتی از خود ابراز می کنند.

در این خصوص روند کلی حاکم بر موضوع بخشنامه این است که با آزاد شدن سقف رقابت ها در بورس کالا فشارها بر تولید کننده کاهش خواهد یافت و بدین ترتیب التهابات درون صنفی نیز افت می یابد. این که پیامد نهایی آزاد شدن سقف رقابت در بورس کالا سبب افزایش یا کاهش قیمت محصولات فولادی خواهد گردید نکته ای است که نیاز به صبر و حوصله بیشتری دارد. در این جا برخی نکات مربوط به بخشنامه جدید وزارت صمت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اولین نکته ملموس در ظاهر این بخشنامه، عدم تایپ تاریخ و شماره بخشنامه و درج آنها به شکل دستی است که سبب تفاوت ظاهر آن با سایر بخشنامه ها گردیده است. دومین نکته موجود در این بخشنامه که کمی عجیب نیز به نظر میرسد این است که در ابتدای بخشنامه بعد از مقدمه ای کوتاه، گزینه های بخشنامه به جای آن که از عدد ۱ شروع شوند از سه و چهار شروع شده اند که نشان دهنده عدم رعایت ترتیب عددی در این آیتم گذاری می باشد.

حتما بخوانید :   آیا قیمت میلگرد کاهش می یابد؟

در این میان گسترش تابعیت قیمت سنگ آهن، گندله، آهن اسفنجی و اسلب بر اساس نرخ کشف شده شمشس فولاد خوزستان و ایجاد امتیاز بالاتر از ۵ درصد برای آن سبب خواهد شد تا اولا استقلال این ماده اولیه از بین رفته و نسبت به تغییرات منطقه ای بی تفاوت گردد. ثانیا در این میان با این روند شفافیت بازار ورق نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. که با نگاهی به جدول قیمت میلگرد امروز اصفهان همراه با سایر محصولات فولادی جهانی به این مهم پی خواهیم برد.

قیمت میلگرد امروز اصفهان
آزاد شدن سقف رقابت در بورس کالا و احتمال عرضه های مهندسی شده

در حالی که وارد کنندگان مواد اولیه در گمرک موظفند تا مابه تفاوت نرخ ارز را برای ترخیص کالا پرداخت نمایند و این روند برای آنها دردسرهای زیادی را ایجاد نموده است. در این میان طبق بخشنامه اخیر، تولید کنندگان مقاطع نیز به همین شکل موظفند تا مابه تفاوت نرخ ارز را پرداخت نمایند و این روند علاوه بر آن که سبب ایجاد فضای چندگانه قیمت در بازار فولاد خواهد شد، در نهایت باعث پرتر شدن جیب دولتی ها و خصولتی ها خواهد گردید و به دنبال آن با توجه جزیره ای به بازار فولاد نظم به آن بازنخواهد گشت.

با آزاد شدن سقف رقابت در عرضه ها ی بورس کالا احتمال عرضه های مهندسی شده قوت خواهد گرفت. در حالی که قبلا نیز عرضه های محصولات پتروشیمی و سایر محصولات فولادی تا سقف ۵۰ درصد نیز رقابت داشته اند، احتمال آن که بعد از آرام شدن حساسیت ها در بازار، عرضه ها نیز مهندسی شوند جود خواهد داشت و به دنبال آن سبب ایجاد اختلاف و تنش میان نهادهای مختلف مانند سندیکای لوله و پروفیل مطرح خواهد شد.

حتما بخوانید :   آینده قیمت مسکن در سال 98

در بخش پاورقی بخشنامه ای نکته ی قابل توجهی وجود دارد که بدنیست به آن نیز توجه شود. دراین بخشنامه مطرح گردیده که اگر قیمت میلگرد مانند قیمت میلگرد کویر کاشان در بورس کالا بالاتر از ۲۰ درصد افزایش داشته باشد قیمت مواد اولیه و انرژی با آن متناسبا افزایش خواهد یافت.

آزاد شدن سقف رقابت و اعمال محدودیت ۲۰ درصدی در تضاد باهم

این روند سبب آزاد شدن دست دولت برای افزایش درامدهای ارزی خواهد شد. البته در این میان بین بخشنامه دولت در آزاد شدن سقف رقابت و اعمال محدودیت ۲۰ درصد افزایش ضد و نقیض وجود داشته و علاوه بر آن روند صعودی قیمت محصولات فولادی در منطقه و جهان و عدم تابعیت آن در بازار داخلی با روند ایجاد شده از سوی این بخشنامه قابل توجیه نمی باشد.

البته در این میان برداشته شدن سقف رقابت و ایجاد اصلاحات برای دستورالعمل تنظیم بازار فولاد از سوی این بخشنامه به دنبال بهبود قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد کویر کاشان صورت گرفته و به دنبال آن با هدف افزایش عرضه های حداکثری در بورس کالا می باشد.

اما بایستی توجه کرد که نکات موجود در این اصلاحیه زیر وبم دستورالعمل تنظیم بازار فولاد را زیر سوال برده است. علاوه بر آن در طول این مدت خبرهای رسانه ای به صورت مداوم حاکی از کشف و ضبط محصولات انبار شده توسط سازمان تعزیرات بوده است، اما هنوز بعد از گذشت این مدت خبری از توزیع محموله های تعزیراتی فولادی و غیر فولادی در بازار فولاد وجود نداشته است.

حتما بخوانید :   آیا شکاف قیمت بین ارز بازار غیر رسمی و ثانویه منطقی است؟

چیزی که بعد از گذشت ۶ ماه از سال جاری تاکنون در بازار فولاد و سایر بازارها مشهود بوده است این است که دولت مدام با آزمون و خطا بخشنامه هایی را صادر کرده و بعد از دیدن اثرات منفی ان بر بازار دوباره از روی آن عقب نشینی کرده و بعد زیر و رو کردن بخشنامه قبلی، مجددا بخشنامه ای مبنی بر اصلاحیه بخشنامه قبلی صادر نموده است. البته نبایستی فراموش شود که این بخشنامه ها تاکنون هیچ کدام به نفع منافع مردم نبوده و قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد کویر کاشان را متعادل ننموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید