بررسی قیمت در بازار آهن آلات ایران و جهان

بازار آهن
بررسی قیمت در بازار آهن آلات ایران و جهانReviewed by Admin on Sep 27Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

علت افزایش قیمت آهن آلات چیست؟

در ماه های اخیر نوسانات نرخ دلار و سکه، تأثیرات زیادی بر نمودار قیمت آهن آلات در بازار داخلی گذاشته است. افزایش قیمت مقاطع مخصوصا میلگرد و تیرآهن سبب قفل شدن بازار ساخت و ساز شده . از اینرو به جذب سرمایه‌های بیشتری برای رونق گرفتن بازار آهن آلات نیاز است.

رئیس اتحادیه آهن فروشان در رابطه با روند رو به رشد قیمت مقاطع در بازار فولاد گفت: نرخ دلار در قیمت آهن بی‌تاثیر نیست، مخصوصا اگر قیمت دلار نوسانش بیش از حد باشد، قطعاً در قیمت آهن آلات تاثیرگذار است. ولی قیمت شمش آهن نسبت به ماه گذشته روند نزولی به خود گرفته است.

وی ضمن اشاره به اینکه این محاسبه موجب شده تا خریداران داخلی زیان ببینند؛ در خصوص چرایی محاسبه قیمت مقاطع با دلار ادامه می‌دهد:”پیش از این به عنوان وارد‌کننده آهن در بازار جهانی شناخته می‌شدیم و امروزه با توجه به اینکه صادرکننده هستیم باید تمام قیمت‌ها بر اساس دلار محاسبه شود. این نوسانات نرخ دلار در بازار داخلی افزایش قیمت تیرآهن را توجیه می کند. در حالی که در بازار جهانی حداقل ۶ ماه است که با ثبات قیمت مواجه هستیم.”

تاثیر نرخ دلار بر قیمت آهن آلات

حمیدرضا فولادگر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پروژه‌‌های عمرانی کشور به قدری فعال نیست که مصرف میلگرد و تیر آهن را تحت تاثیر خود قرار دهد، گفت:” نگرانی هایی وجود دارد که بالا رفتن تقاضا به دلیل خرید تیرآهن و میلگرد توسط عده‌ای خاص و ذخیره آن باشد که این موضوع درست نیست.

حتما بخوانید :   پیش بینی قیمت آهن در سال 97

لازم است به طور دقیق علت افزایش قیمت آهن آلات بررسی شود، زیرا می‌توان بخشی از آن را به دلیل وابستگی به ارز و افزایش قیمت دلار دانست. باید تحلیل کنیم که ریشه دلایل افزایش قیمت‌ها چیست و اینکه آیا ناشی از بالا رفتن قیمت ارز است یا نه. ممکن است تقاضا و یا هزینه تولید به این میزان افزایش پیدا کرده باشد که به یک‌باره قیمت تیرآهن و میلگرد دو برابر شده است”.

وی همچنین افزود:” افزایش نرخ ارز در افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن در بازار داخلی قطعا تاثیر داشته اما این تاثیرگذاری در برخی از صنایع فولادی ارزبری کمتری دارد.”

آهن آلات اصفهان

پیش بینی قیمت میلگرد در روزهای آینده

افزایش قیمت دلار از لحاظ مختلف روی اقتصاد تأثیر می‌گذارد و این حقیقتی انکارنشدنی است. یقینا یکی از اثرات مهم آن روی قیمت کالاهای وارداتی است. با توجه به کاهش ارزش پول ملی، برای تأمین این کالاها فشار زیادی به مردم وارد می شود .تاثیر مهم دیگر آن بر روی قیمت سکه و کالاهای اساسی و مایحتاج مردم است.

قیمت میلگرد هم وابسته به شرایط متفاوتی از جمله نرخ دلار و سکه است، هفته گذشته میلگرد صادراتی سی آی اس بازار فعالی نداشت و در کل بیشتر توجه عرضه کننده ها به بازار داخلی بود تا صادرات چون تقاضای داخلی به خصوص در روسیه بالاست.

در بازار داخلی اروپا میلگرد از حدود ده یورو به ازاء هر تن درب کارخانه کاهش یافت. در بازار امریکا نیز میلگرد ۶۹۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه و بدون تغییر باقی ماند. میلگرد در بازار داخلی ترکیه ۵۱۶ تا ۵۲۵ دلار هر تن درب کارخانه بود. میلگرد صادراتی ترکیه نیز در ۵۰۳ دلار هر تن فوب ثبات داشت. همچنین میلگرد صادراتی چین۳ دلار ارزان تر شده است.

حتما بخوانید :   علت افزایش قیمت آهن آلات چیست ؟

اکثر فعالان اقتصادی باور دارند که افزایش بیشتر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد در شرایط فعلی نوعی خود زنی است اما برخی شرکت های توزیع کننده به این مسئله بی توجه اند و خلاف جهت شنا می کنند. نوسان در بازار ارز موجب شده که با هر ریزش، تقاضا برای خرید افزایش یابد.

رفتار خریداران در بازار نا آرام فولاد چگونه است؟

مردم و متقاضیان در پی کوچک‌ترین کاهش قیمتی برای خرید هستند اما تولیدکنندگان و خریداران باید توجه داشته باشند، در شرایط کنونی کشور تنها با جلوگیری از قیمت و تقاضای کذب در بازار می توان اقتصاد کشور را از ورطه نابودی نجات داد. تغییرات قیمت میلگرد آجدار فعلا بین ۲۰ تا ۶۰ تومان بوده که مربوط به روز گذشته است.

از دو سه روز پیش قیمت میلگرد کاهش داشت. قیمت روز میلگرد آجدار در کارخانه هایی از قبیل آناهیتا گیلان پرشین فولاد، ، کویر کاشان و سیادن ابهر افزایش قیمت داشته است. کارخانه پرشین فولاد دیروز قیمت میلگرد آجدار خود را با قیمت ۲۶۴۰ تومان فروخت. این کارخانه با افزایش مجدد قیمت باعث نوسان قیمت آهن آلات شد.

کارخانه میلگرد سیادن پس از چند روز کاهش قیمت دیروز قیمت های خود را افزایش داد. کارخانه میلگرد کویرکاشان روز گذشته قیمت هایش را ۲۰ تومان افزایش داد. کارخانه آناهیتا گیلان طی چهار روز قیمت میلگرد آجدار را افزایش داد. بنا بر آمار ایمیدرو در ماه گذشته صادرات از نظر وزنی ۵۹%و از نظر ارزشی ۵۱ % کاهش داشته و پیش بینی می شود در دو ماه آینده کاهش شدید حجم ورودی ارز داشته باشیم.

حتما بخوانید :   نیاز به فکری نو برای حل مشکلات بازار فولاد در عصر حاضر

به طور کلی در هفته گذشته بازار مقاطع روند نزولی داشته است، پیش بینی شده در هفته آینده با افزایش قیمت دلار و سکه فولاد مبارکه در انتظار افزایش قیمت بنشیند ولی شمش به شدت بالا خواهد رفت به دنبال آن بازار راکد خواهد شد و طبعاً میلگرد و تیرآهن هم افزایش قیمت را تجربه کنند.

افزایش قیمت تیرآهن و میلگرد و تاثیر آن بر بازار مسکن

محمد آزاد رئیس اتحادیه صنف آهن‌فروشان گفت: طی یک ماه گذشته به طور میانگین قیمت میلگرد، ورق و آهن افزایش این افزایش قیمت حداقل می‌تواند میزان قیمت مسکن را متاثر کرده و افزایش دهد. با افزایش تقاضا برای آهن برای مسکن در ماه‌های آینده تاثیر قابل توجهی در قیمت نهایی مسکن اتفاق می افتد.

از دلایل افزایش می توان به تاثیر قیمت‌های جهانی اشاره کرد، قیمت‌های داخلی نباید متاثر از اتفاقات جهانی باشد. چون تمام مواد اولیه کارخانه‌های تولیدی از ذغال سنگ و گندله از داخل تامین می‌شود. هزینه نیروی کار و انرژی نیز در ایران ارزانتر است.

وی افزود: یکی دیگر از دلایل گرانی آهن الات این است که چون صادرات آزاد است، تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند به محض افزایش قیمت‌ها محصولات خود را صادر کنند. رئیس اتحادیه صنف آهن‌فروشان، دلیل سوم افزایش قیمتها را به افزایش قیمت مواد اولیه فولاد مانند سنگ آهن، گندله و آهن اسفنجی مربوط دانست و گفت: کارخانه ذوب‌آهن به دلیل همین افزایش قیمت مواد اولیه از سه روز پیش هر کیلو شمش فولاد را ۲۰۰ تومان افزایش داده است.

یک نظر در مورد «بررسی قیمت در بازار آهن آلات ایران و جهان»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید