بررسی خصوصیات ورق گالوانیزه

بررسی خصوصیات ورق گالوانیزهReviewed by Admin on Oct 13Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

آیا ورق گالوانیزه دچار زنگ زدگی و خوردگی می شود؟

پیشگیری ازخوردگی فلزات و محصولات فولادی مخصوصا زمانی که میزان مقاطع آن پایین تر از حد معمول باشد بسیار حائز اهمیت است. پوشش کاری محصولاتی مانند مقاطع و انواع ورق های فولادی با روی یکی از روش های رایج و معمول به منظور جلوگیری از خوردگی است. به ورقی که توسط یک لایه محافظتی پوشش داده می شود، ورق گالوانیزه سقفی ، سینوسی و … گفته می شود. اصولا لایه محافظ از جنس روی است.

ورق گالوانیزه سرد و گرم چیست؟

قوطه ور ساختن محصولات فولادی در مذاب نیز از دیگر روش های ایجاد پوشش روی محصولات فولادی است. اصطلاحا به روش قوطه ور سازی در مواد مذاب، گالوانیزه کردن یا galvanizing گفته می شود. گالوانیزه گرم hot-galvanizing یا گالوانیزه با روش غوطه ور سازی در مواد (غوطه وری گرم) نیز از دیگر نام های آن است. در مقابل روش پوشش دهی و گالوانیزه کردن گرم، روش گالوانیزه کردن سرد وجود دارد. در این روش پوشش به صورت الکتروشیمیایی ایجاد می گردد که اصطلاحا گالوانیزه کردن سرد و یا گالوانیزه الکتریکی شناخته می شود.

موارد مصرف ورق گالوانیزه در کدام صنایع است؟

سال های متوالی است که در ایران، گالوانیزه به روش غوطه ور سازی در مواد مذاب تهیه می گردد. این ورق ها اصولا در انواع صنایع مورد استفاده قرار می گیرند از جمله:

 • صنعت لوازم خانگی
 • خودرو سازی
 • اجزاء ماشین آلات کشاورزی
 • پروفیل سازی
 • فریم بندی
 • قفسه سازی
 • سقف
 • ساختمان سازی
 • سیستم های تهویه هوا و خنک کننده ها

ورق های گالوانیزه هم در داخل کشور تولید می گردند و هم از کشورهایی مانند تایوان، چین، هند و … وارد می شوند. ورق گالوانیزه به دلیل نوع ماهیت آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی بسیار مقاوم است. البته این مقاومت به میزان پوشش گالولنیزه (ضخامت روی) نیز بستگی دارد. میزان پوشش ها در انواع ورق ها متفاوت است. در مواردی که ورق مورد نیاز در معرض رطوبت، خوردگی و یا زنگ زدگی قرار دارد، از ورق های گالوانیزه استفاده می شود. به عنوان مثال ورق های گالوانیزه در مصارفی مثل پوشش سقف، پوشش بیرون ساختمان، اجزاء ماشین آلات کشاورزی که مدام در معرض رطوبت قرار دارند، خنک کننده هایی مثل کولر و…بسیار کاربرد دارند.

حتما بخوانید :   معرفی 10 لوله تاسیساتی برتر

آیا ورق گالوانیزه در برابر زنگ زدگی مقاوم است؟

میزان مقاومت ورق های گالوانیزه را می توان با روش هایی مثل پوشش دهی کویل یا رنگ کردن افزایش داد. این ورق خاصیت شکل پذیری و چکش خواری دارد و حتی ممکن است به دلیل اصابت ضربات روی ورق فرورفتگی هایی ایجاد گردد به همین دلیل هنگام نصب باید بسیار دقت کرد که اصابت ضربات چکش موجب از بین رفتن روکش آن نشود چون این پوشش مانع ایجاد زنگ زدگی می شود. در صورت از بین رفتن روکش، مواردی مثل عبور هوا، قرار گرفتن در معرض رطوبت، بارندگی و سایر عوامل محیطی موجب زنگ زدگی خواهند شد.

شایان ذکر است که هنگام جوشکاری ورق گالوانیزه باید بسیار مراقب بود. زیرا جوشکاری این ورق با جوشکاری آهن معمولی کاملا متفاوت است. گازهای متصاعد شده هنگام جوشکاری موجب سرگیجه، تهوع، سردرد و گاها بیماری های ریوی می شود بنابراین هنگام جوشکاری باید از ماسک های استاندارد مخصوص جوشکاری استفاده کرد.

ورق گالوانیزه چطور در برابر رطوبت مقاومت می کند؟

همان طور که ذکر شد پوشش روی مانند یک مانع فیزیکی بین فلز پایه و محیط خورنده عمل می کند. پوشش روی به خودی خود و تنها در مجاورت هوا مصون نیست بلکه نسبت به محصولات فولادی تحت شرایط محیطی یکسان با سرعت کمتری از بین می رود. سرعت خوردگی، زنگ زدگی و آسیب های همجواری با رطوبت و هوا به شرایط عمومی محیط بستگی دارد. در شرایط نرمال سرعت خوردگی پوشش روی حدود یک دهم تا یک سی ام خوردگی فلز پایه است. پس می توان گفت برای افزایش عمر آن می توان بر فاکتورهایی مثل ضخامت پوشش یا جرم آن مانور داد.

حتما بخوانید :   کیفیت کدام میلگرد بهتر است ؟

ورق گالوانیزه اصفهان

چه عواملی موجب کاهش مقاومت ورق گالوانیزه و خوردگی آن می شوند؟

ورق های گالوانیزه برای مصارف متعدد و در شرایط محیطی گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل تنوع شرایط محیطی و عواملی که با آن ها در ارتباط است ممکن است میزان خوردگی نیز متفاوت باشد. اما به صورت کلی چند عامل کلیدی مستقیما روی ورق گالوانیزه و مقاومت آن تاثیرگذار هستند.

 • مقدار PH

اگر پوشش های روی به مدت طولانی در مجاورت مایعات آبی با PH خارج از بازه ۱۲.۵-۶ قرار بگیرند، مقاومت واقعی خود را از دست می دهند. مواد قلیایی درون سیمان، گچ و… موجب خورندگی گالوانیزه می شوند به همین دلیل نباید به مدت طولانی در مجاورت این مایعات قرار گیرد زمانی که این ملاط سفت باشند از سرعت حمله به پوشش ورق کاسته می شود. در خصوص گچ کاری نیز برخی از کلرید کلسیم استفاده می کنند تا میزان خشک شدن گچ افزایش یابد اما کلرید کلسیم نسبت به روی خورندگی دارد و بهتر است از سیستم های تهویه مناسب جهت سفت شدن آن استفاده کرد یا در میزان استفاده از کلرید اکلسیم دقت داشت.

 • هوادهی

جالب است بدانید که اکسیژن و دی اکسید کربن موجود در محلول های آبی میزان خورندگی را افزایش می دهد. این موردی در محیطی که رطوبت بالا است صدق می کند. ایجاد تهویه مناسب در ساختمان سازی حاائز اهمیت است زیرا عدم وجود تهویه مناسب منجر به میعان و در نتیحه افزایش خوردندگی گالوانیزه خواهد شد.

 • دما

با افزایش دما سرعت واکنش های شیمیایی و خوردگی افزایش می یابد. حداکثر دمایی که برای موارد عملیاتی پوشش های گالوانیزه در نظر گرفته شده است ۲۵۰ درجه سانتیگراد است.

 • عوامل شیمیایی
حتما بخوانید :   12 نشانه تشخیص میلگرد ذوب آهن اصفهان

تاثیر مایعات و جامدات در خوردگی ورق گالوانیزه

جامدات: منظور از جامدات سایر فلزهایی است که با ورق گالوانیزه در ارتباط هستند. فلزاتی مثل برنج و مس نباید در مجاورت گالوانیزه قرار گیرند چون مجاورت این نوع فلزات با یکدیگر موجب عمل نکردن پوشش در محیط های مرطوب خواهد شد. شمعک های چوبی پرداخت شده روی گالوانیزه تاثیر منفی نخواهند داشت اما در استفاده از شمعک های غیر پرداختی باید باید محتاط تر بود به خصوص آن هایی که مس دارند می توانند خورنده باشند. در این صورت توصیه می شود که شمعک چوبی قیر اندود شود.

مایعات: اکثر موارد آلی که به صورت خالص مورد استفاده قرار می گیرند نسبت به روی حالت تهاجمی و خورندگی ندارند اما زمانی که در کنار آب یا اسید قرار گیرند حالت خورنده پیدا می کنند. در چنین مواردی پیشنهاد می گردد که پوشش روی ضخیم تر در نظر گرفته شود.

موارد خاص مانند اسیدها، فضولات حیوانی، ترکیبات مسی و… موجب خورندگی سریع خواهند شد مخصوصا اگر میزان رطوبت محیط بالا باشد و یا خاک حاوی مواردی باشد که پیشتر به آن ها اشاره شد، در این صورت شرایط سخت تر خواهد دشد. در چنین شرایطی به خصوص در کشاورزی، توصیه می شود که از پوشش ضخیم تر استفاده شود و یا آن را قیر اندود نمود تا سد محکمی در برابر محیط خورنده ایجاد گردد. در مجموع می توان گفت ماهیت ضد زنگ و خورندگی است اما شرایط محیطی و میزان ضخامت آن نیز در این مورد مستقیما دخیل هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید