بررسی قیمت میلگرد در تابستان ۹۶

بررسی قیمت میلگرد در تابستان ۹۶Reviewed by Admin on Sep 10Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

سکوت مسئولان در چهار ماهه اول سال جاری و افزایش قیمت میلگرد میانه

همانگونه که میدانید و مستحضر هستید طی چهارماهه ابتدایی سال جاری به دلایل متعددی قیمت میلگرد میانه و سایر محصولات فولادی افزایش یافت.از جمله دلایل مذکور می توان به عدم دخالت مسئولان ذیربط در رسیدگی به اوضاع آشفته بازار فولاد اشاره نمود که به نوعی آن را به حال خود رها کرده بودند.

در این میان نوسان گیران بازار از فرصت پیش آمده نهایت سواستفاده را نمودند و با وجود التهابات ارزی و عدم مدیریت بر تعیین نرخ موثر ارز و وجود تحریم ها از سوی آمریکا، تقاضای کاذب در بازار فولاد به شدت افزایش یافت و قیمت میلگرد روز میلگرد کارخانه میانه در فاز صعودی قرار گرفت.
افزایش قیمت محصولات فولادی طی چهار ماهه گذشته از مرز ۱۲۰ درصد نیز عبور نمود و به دنبال آن سبب ایجاد آشفتگی در بازار فولاد و افزایش نارضایتی و بی اعتمادی مردم گردید و در نهایت مسئولان با مشاهده این اوضاع مجبور به عکس العمل در چنین شرایطی گردیدند.

در این میان با مشاهده التهابات شدید حاکم بر بازار فولاد مسئولان ذیربط دستورالعمل تنظیم بازار فولاد را صادر نمودند و در عین حال سازمان تعزیرات نیز به بازرسی دقیق انبارهای مختلف در سراسر کشور پرداخت تا محتکرانی که در این مدت با سواستفاده از شرایط بازار توانسته بودند حجم زیادی از محصولات فولادی را دپو نمایند کشف و ضبط نماید. بنابراخبار واصله در این میان به میزان ۲۴ تن تا ۱۹۶ هزار تن محصولات فولادی با اهتمام ناظرین سازمان تعزیرات از انبارهای مختلف در سراسر کشور کشف و ضبط گردید.

حتما بخوانید :   دلار 15 هزار تومانی ثابت می شود ؟

نمودار قیمت میلگرد میانه

با کشف فولاد های احتکار شده از سوی سازمان تعزیرات و رسانه ای شدن این کالاها به عنوان کالاهای احتکار شده، نرخ محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد میانه درب کارخانه طی این مدت در فاز کاهشی قرار گرفت.
در این میان دولت به مردم وعده داد که قیمت محصولات فولادی به طور میانگین به میزان ۱۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو کاهش خواهد یافت. تمامی این روال تا قبل از عید غدیر خم و تعطیلات پی در پی طی هفته های گذشته به وقوع پیوست.

افزایش پیکانی میلگرد کارخانه میانه

بعد از عید غدیر خم شرایط التهاب بر بازار فولاد شدیدتر از گذشته گردید و به دنبال ان دستورالعمل بازار که برای حمایت از حقوق مصرف کننده نهایی تدوین گردیده بود، از یک سو نتوانست سبب ایجاد رضایت و ارامش برای عامه مردم در بازار فولاد گردد و از سوی دیگر نیز با هجوم و اعتراض شدیدی از سوی خصولتی ها مواجه گردید. در این میان توزیع محصولات فولادی با نرخ تعزیراتی نیز در عرضه های بورس کالا بعد از دو بار و آن هم به دلایل مبهم کنسل گردید.

در این میان برخی از خصولتی ها عرضه های خارج از بورس خود را نیز متوقف نمودند. بعد از عید غدیر خم به دلیل تبعیت از دستورالعمل تنظیم بازار فولاد با گرفتن انحصار بازار در دست خود، سبب افزایش پلکانی قیمت میلگرد میانه و سایر محصولات فولادی گردیدند. این روند مجددا باعث ایجاد التهاب بر بازار فولاد گردید.

با شروع التهابات در بازار فولاد و ادامه کشمکش ها بین دولت و خصولتی ها در اثر عدم ارائه راهکار مناسب برای خاموش کردن این کشمکش ها، در نهایت میزان عرضه محصولات فولادی کاهش یافت و در حالی که طی روزهای قبل در حدود ۸۰۰ تومان به ازای هر کیلو افت قیمت برای محصولات فولادی وجود داشت اما اینبار با روند بسیار سریع و به میزان بیشتری وارد فاز صعودی گردید و قیمت میلگرد میانه و سایر محصولات فولادی مجددا به روال گذشته خود بازگشت. در این میان برخی از مسئولان که مدام دم از حمایت از حقوق مصرف کننده می زدند موضع خود را تغییر داده و سبب تعجب اذهان عمومی گردیدند.

حتما بخوانید :   کشف میلگردهای ذوبی تقلبی در بازار داخلی

تکلیف میلگرد های احتکار شده چیست ؟

از سویی دیگر وزارت صمت که در این میان از اداره امور مستاصل گردیده و تحت فشار از هر سو قرار گرفته است، تلویحا اعلام نمود که در حال حاضر بهتر است تا اداره امور بازار داخلی به دست بخش خصوصی سپرده شود تا مجددا ارامش به بازار فولاد بازگردد.
در این میان هنوز از تعیین تکلیف کالاهای احتکار شده خبری نیست و در حالی که مسئولان همچنان در مورد تزریق این کالاها به بازار داخلی با نرخ تعزیراتی سکوت کرده اند، اما در این میان برخی از انباردارهای بزرگ در برابر موضوع احتکار از خود اعلام بی گناهی و برائت می نمایند.
در برنامه مناظره در روز جمعه هفته گذشته سرانجام دستورالعمل وزارت صمت در برنامه ای تحت عنوان بررسی روال توزیع فولاد کشورمورد تحلیل و بررسی قرار گرفت و در نهایت نتیجه کلی این مناظره بر شکست این طرح در بازار فولاد حکایت داشت.

چند روز بعد وزیر مربوطه مجددا طی برنامه ای بر دستوری نمودن  با دلار ۴۲۰۰ تومانی تاکید نمود و به مردم وعده داد تا قیمت محصولات فولادی طی روزهای اخیر به میزان ۱۰۰۰ تومان کاهش خواهد یافت.
گویی مردم دیگر این روال و وعده وعیدها برایشان عادی شده و دیگر به این چرخه های تکراری اعتمادی ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید