خط ویژه 35155-031

فرآیندهایی برای داشتن ورق گالوانیزه با کیفیت تر

چربی گیری ورق
فرآیندهایی برای داشتن ورق گالوانیزه با کیفیت ترReviewed by نویسنده مرکز آهن on Nov 5Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

چربی زدایی ورق، مهم ترین مرحله در ساخت ورق های گالوانیزه

ورق، میلگرد و تیرآهن از مهم ترین قطعات فولادی در ساختمان سازی هستند. ورق گالوانیزه قطعه آهنی است که با فلز روی پوشش دهی شده است. این پوشش، ورق را از زنگ زدگی مصون می دارد. گالوانیزه به دو روش گرم و سرد انجام می شود. گالوانیزه گرم از روش های قدیمی پوشش دهی ورق است. فلز روی به همراه افزودنی های مخصوص سطح ورق گالوانیزه را پوشش داده و آن را انعطاف پذیرتر می کند. سطح فولاد قبل از انجام فرآیند گالوانیزاسیون باید تمیز شود در غیر این صورت قطعات گالوانیزه دچار نقص هایی خواهند شد.

از تمیزکاری تا ساخت ورق گالوانیزه

فرآیندهای مختلفی برای تهیه ورق گالوانیزه صورت می گیرد که از اولین و مهم ترین آن ها تمیزکاری سطح ورق است.

 • چربی گیری
 • تعلیق
 • اسیدشویی
 • فلاکسینگ
 • گالوانیزاسیون
 • خنک سازی ورق

همان طور که ذکر شد تمیز کردن سطح فلز اولین قدم در آماده سازی برای گالوانیزاسیون است. چربی و آلودگی های سطح فلز به دلایل متعددی ایجاد می شوند از جمله:

 • روغن موتور که ممکن است حین کار ورق را آلوده کرده باشد.
 • روغن های محافظ که سطح ورق را می پوشانند.
 • روغن های پرسکاری که حین شکل دهی و پرسکاری به ورق زده می شود.
 • آلودگی های ناشی از گریس کاری
 • و…
حتما بخوانید :   سقف وافل چیست؟

چربی گیری قلیایی

آشنایی با روش چربی زدایی ورق یا Degreasing

در حین عملیات شکل دهی، خم کاری یا ماشین کاری سطح فلز ممکن است با روغن، چربی یا صابون آلوده شود که با روش های متنوعی چون چربی زدایی با بخار، پاک کردن آلودگی ها با حلال، محلول های چربی گیر، امولسیون، روش الکتریکی و… پاک می شوند. به صورت کلی می توان گفت دو روش برای چربی زدایی وجود دارد:

 1. چربی زدایی سرد یا الکتریکی
 2. چربی زدایی به کمک شوینده ها

مقایسه انواع روش های چربی گیری ورق

روش الکتریکی وقت گیر و پرهزینه است اما روش دوم یعنی کمک گرفتن از شوینده ها از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر است و بنابر میزان چربی موجود روی سطح ورق، محلول متناسبی استفاده خواهد شد. به کمک محلول های چربی گیر به روش های اسپری، دستمال کشی، غوطه وری و… می توان این آلودگی و روغن های اضافی روی سطح ورق را پاک کرد. شایان ذکر است عوامل مختلفی چون گرما و الکتریسیته در فرآیند چربی زدایی تاثیرگذار هستند.

چربی گیرها انواع مختلفی دارند از نوع اسیدی آن برای رفع ضایعات ناشی از فرسایش، خوردگی و زنگ زدگی استفاده می شود. اصولا از پاک کننده های اسیدی به روش اسیدی استفاده می شود و تنها در موارد خاص و محدود اسپری می شوند. زمان و دما در روش چربی زدای اسیدی نسبت به روش قلیایی پایین تر است. چربی گیر دترجنتی به دلیل ماهیت خنثی در روش های دستمال کشی، اسپری، غوطه وری و… مورد استفاده قرار می گیرد. تمیزکننده هایی که ماهیت خنثی دارند به عنوان شوینده اولیه استفاده می شوند اما پاک کننده اصلی شوینده ای غیرخنثی خواهد بود. جالب است بدانید زمان فرآیند، دما و غلظت شوینده مستقیما به روش به کار رفته برای تمیزکاری بستگی دارد.

حتما بخوانید :   محاسبه طول مهاری میلگرد

قیمت انواع ورق

کدام روش تمیزکاری برای ورق گالوانیزه بهتر است؟

از میان روش های ذکر شده پروسه شویندگی الکترولیتی به دلیل غلظت محصول و نیروی برق مصرفی پرهزینه تر است اما شوینده هایی که اسپری می شوند هزینه های نسبتا پایین تری دارند و هزینه شوینده های مخصوص دستمال کشی در حد وسط این دو روش قرار دارد. در روش اسپری محلول، محلول چربی زدا از تانک های ذخیره با فشار بالا روی سطوح ورق ها پاشیده می شوند محلول مجددا به تانک ذخیره باز می گردد. همان طور که ذکر شد دما یکی از عوامل موثر در چربی زدایی است به همین جهت، محلول از طریق لوله هایی هدایت شده و دمای آن حدودا به ۷۰ درجه سانتی گراد می رسد تا نتیجه بهتری عاید شود در نهایت ورق ها از میان غلتک عبور داده می شوند تا اضافه محلول از سطح آن ها زدوده شود.

در مرحله بعدی ورق ها برای برس زنی به محیط دیگری منتقل می شوند. غلتک های برس دار به صورت مکانیکی سطوح ورق را تمیز می کنند ورق ها مجددا وارد تانک دیگری شده  و همین عملیات تکرار می شوند. خروجی نهایی این غلتک ها، ورق هایی است که ۹۰ درصد از زائدات، چربی ها و ذرات اضافی سطح آن ها گرفته شده است.

شستشوی ورق ها با فشار آب

بعد از عبور از غلتک ها، آب داغ با فشار روی سطح ورق پاشیده می شود تا ذرات کثیف و محلول باقی مانده زدوده شوند وجود محلول و عدم شستشوی صحیح موجب بروز مشکلاتی چون خوردگی ورق در آینده خواهد شد.

حتما بخوانید :   مشخصات فنی لوله بدون درز مانیسمان

بسیار مهم است که محلول های چربی زدا کاملا از سطح ورق شسته شوند برای کنترل این مرحله، از عملیات مکانیکی چون سندبلاسست که یک روش تمیزکاری است، کمک گرفته  می شود. ترکیباتی که در مرحله چربی شویی از بین نروند، در مرحله اسیدشویی از روی ورق زدوده می شوند یعنی به کمک محلول اسیدکلریدریک زنگ زدایی شده و مجددا توسط آب شسته می شوند.

روش اسیدشویی ورق چیست؟

برای زدودن اکسیدها و رسوبات سطحی ورق گالوانیزه و… از محلول های اسیدکلریدریک و اسیدسولفوریک کمک گرفته می شود. در برخی موارد زنگ زدگی های ورق با روش اسیدشویی از بین نمی روند در چنین شرایطی از روش های مکانیکی خاص استفاده خواهد شد.

اسیدشویی فولاد

شایان ذکر است قطعات بعد از فرایند اسیدشویی با فشار آب شسته می شوند. در نهایت عملیات چربی زدایی، اسیدشویی، فشار آب گرم و… بخش وسیعی از آلودگی های سطح ورق را از بین می برند پس از پایان مراحل گالوانیزاسیون و خشک شدن، ورق گالوانیزه استاندارد برای فروش روانه بازار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید