تلفن دفتر فروش 35155-031

031-33332323

پرچم انگلیسپرچم ایران

چگونگی رنگ آمیزی ورق گالوانیزه رنگی

وزن رولی ورق رنگی
۵ (۱۰۰%) ۳ votes

تولید ورق گالوانیزه رنگی

امروزه بازار با تنوع محصولات فولادی و انواع ورق هایی که می توان در مصارف صنعتی و عمرانی انتخاب نمود روبه روست. همین مسئله موجب سردرگمی متقاضی و عدم تمرکز روی خصوصیات هر کدام از ورق ها می گردد. در ادامه به شرح مفصل این مسئله خواهیم پرداخت برای انتخاب بهترین ورق گالوانیزه در بازار باید قبل از خرید به سوالات زیر پاسخ داد:

 • هر ورق فولادی چه ویژگی هایی دارد؟
 • این محصولات چگونه تولید می شوند؟
 • ورق گالوانیزه فولادی مورد نظر من چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟
 • از این محصول برای چه موردی استفاده می کنم؟
 • قرار است ورق در چه نوع منطقه جغرافیایی نصب گردد؟
 • چه میزان هزینه صرف خرید محصول می شود؟
 • و…

در پایان با پاسخ گویی به سوالات فوق وضعیت شفاف تر شده و می توان ورقی مناسب انتخاب نمود. کلیه ورق های گالوانیزه با توجه به تنوع، ظاهر و کاربرد اغلب برای مصارف ساختمانی و برخی از ورق های رنگی در عملیات صنعتی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. تفاوت ورق های رنگی گالوانیزه تنها در ظاهر و رنگ بندی آن با محصولات مشابه می باشد. این دسته از ورق ها بر اساس رنگ بندی و زیبایی ظاهر اصولا در پوشش سقف و مواردی که زیبایی ظاهری اهمیت دارد مورد استفاده قرار می گیرند از همین رو قیمت روز ورق رنگی گالوانیزه در بازار نسبت به ورق ساده کمی بالاتر است.

قیمت ورق رنگی

در تولید ورق گالوانیزه رنگی از فلز پایه گالوانیزه استفاده می شود که با یک لایه رنگی پوشش داده شده است. پوشش دهی ورق با رنگ های کوره ای صورت می گیرد این رنگ که اصطلاحا الکترواستاتیک نامیده می شود ورق را در برابر فرسایش و خوردگی محافظت کرده بر همین اساس استفاده از این محصول در محیط های قلیایی، اسیدی و مرطوب بسیار رایج است از طرفی زیبایی ورق رنگی گالوانیزه موجب شده اغلب برای پوشش سقف ویلا یا محیط هایی که زیبایی ظاهر اهمیت دارد مورد استفاده قرار گیرد. پوشش دهی رنگی روی سطح ورق بر اساس میکرون تخمین زده می شود و می تواند از کف پانزده میکرون محاسبه گردد. پروسه رنگ آمیزی ورق گالوانیزه و تولید ورق رنگی موجب افزایش میزان مقاومت محصول، جلوگیری از فرسایش و زنگ زدگی آن خواهد شد. شایان ذکر است این دسته از محصولات اصولا به صورت نازک به تولید می رسند. قیمت ورق رنگی با رنگ آمیزی، ضخامت و تعداد میکرون ها ارتباط دارد.

حتما بخوانید :   نحوه تولید ورق سیاه اکسین اهواز

سطح روی ورق بین ۲۵-۲۰ میکرون و سطح زیرین ۱۵-۷ میکرون به صورت کوره ای رنگ آمیزی می شود.

آشنایی با ابعاد استاندارد ورق رنگی

ورق های رنگی گالوانیزه در بازار محصولات فولادی به صورت رولی تولید می شوند بر همین از استاداردهای مربوط به ورق های رولی تبعیت می کنند عرض محصولات ۱۰۰  یا ۱۲۵ سانتی متر می باشد. سفارشی سازی ابعاد طبیعتا روی قیمت ورق رنگی سقف سوله  تاثیرگذار خواهد بود چون به صورت پیش فرض ابعاد محصول بر اساس استانداردهای مربوطه تعیین می شود.

کاربرد ورق رنگی چیست

همان طور که ذکر شد استفاده از محصولات مذکور با توجه به ویژگی هایی چون مقاومت در محیط های مرطوب و قلیایی و همچنین زیبایی ظاهری بسیار رایج است. از سایر مصارف ورق رنگی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استفاده در نمای داخلی ساختمان و طراحی دکوراسیون
 • پیاده سازی ورق در سقف و دیوار
 • استفاده در صنعت
 • کانتینر سازی
 • پوشش سقف
 • طراحی شیروانی
 • کابینت سازی
 • ساخت لوازم خانگی
 • و…

ورق رنگی با نام های ورق پیش رنگ و ورق پوشش دار نیز در بازار محصولات فولادی شناخته می شوند.

رنگ کردن ورق گالوانیزه

ابتدا خطوط تولید توسط کلاف هایی از جنس گالوانیزه تغذیه می شوند جنس این کلاف ها و کیفیت آن ها بسیار اهمیت دارد. در این فرایند ابتدا عملیات چربی زدایی از سطوح ورق ها به صورت الکتریکی یا سرد صورت می گیرد. شیوه چربی زدایی سطوح ورق ها وقت گیر و هزینه بر است بر همین اساس از لحاظ اقتصادی چندان به صرفه نیست. شیوه دوم شستشو با مواد قلیایی است که نسبت به روش چربی گیری رایج تر می باشد در این شیوه سطح ورق به صورت غوطه وری شستشو داده می شود. با توجه به هزینه ها و سرمایه گذرای های پایین تر در صنعت بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

حتما بخوانید :   وزن مخصوص تیرآهن ipe

قیمت ورق رنگی گالوانیزه

رنگ مخصوص ورق گالوانیزه رنگی

بعد از اتمام عملیات چربی زدایی، ورق ها با آب گرم شستشو داده می شوند. مرحله بعدی نوبت به رنگ آمیزی ورق گالوانیزه می باشد. رنگ مخصوص ورق گالوانیزه با توجه به مصرف و سیاست تولید کننده انتخاب می شود. به منظور بالا بردن میزان مقاومت ورق، طولانی شدن عمر محصول و جلوگیری از فرسایش زود هنگام عملیات کروماته روی ورق صورت می گیرد. رنگ آمیزی اولیه روی سطح ورق انجام و ورق به سمت کوره هدایت خواهد شد. رنگ آمیزی نهایی  پخت ورق جزء آخرین مراحل می باشد. در آخر نمونه ای از ورق رنگی به منظور تست و ارزیابی به آزمایشگاه کنترل کیفی انتقال و پس از تایید عملیات بسته بندی صورت می گیرد. ورق های رنگی پس از فورمینگ به نام های ورق ذوزنقه، ورق سفالی، ورق  سینوسی و… نام گذاری شده و برای مصارف صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند.

Summary
Review Date
Reviewed Item
رنگ کردن ورق گالوانیزه رنگی
Author Rating
۵1star1star1star1star1star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *