دفتر فروش     35155-031

شرایط حاکم بر بازار فولاد، سناریوی از پیش تعیین‌شده

قیمت انواع میلگرد کویر کاشان
Rate this post

خالی شدن انبارها از مقاطع و تاثیر آن بر قیمت میلگرد کاشان امروز

طی روزهای گذشته خبر کاهش عرضه از سوی انبارداران در بازار داخلی شنیده می شود و دلیل آن خالی شدن انبارها ذکر شده است. این روند سبب افزایش قیمت مقاطع فولادی بلاخص قیمت انواع میلگرد کویر کاشان گردیده است. در این میان با وجود کاهش عرضه محصولات فولادی در بازار داخلی انتظار آن می رفت تا در عرضه های اخیر بورس شاهد سیل متقاضیان باشیم، اما بر خلاف انتظارات روند آن گونه که پیش بینی می گردید انجام نشد و در عرضه های اخیر بورس کالا شاهد عدم خرید محصولات فولادی از سوی متقاضیان بوده ایم.

سوالی که در این میان مطرح می شود این است که دلیل واقعی کاهش تقاضا از سوی متقاضیا ن منتظر در عرضه های اخیر بورس چه بوده است؟

یکی از دلایل مهم ذکر شده در عدم خرید متقاضیان خرید محصولات فولادی در عرضه های اخیر بورس کالا مربوط به ناتوانی تعاونی های مجاز به خرید تعیین شده از سوی وزارت صمت می باشد. باید توجه داشت که سهمیه ۲۵۰ تنی از سوی وزارت صمت در بورس کالا نتوانست سطح تقاضاهای موجود را پاسخ دهد. نرخ های تعزیراتی تعیین شده برای اتحادیه ها سبب هجوم تعداد زیادی از افراد سفارش شده به اتحادیه ها گردید و به دلیل فشارهای ایجاد شده در این شرایط، انبارداران ترجیح داده اند تا به جای خرید با شرایط مشکل به همان وضعیت پیشین خود خو نمایند.

عرضه های بورس در روز گذشته مجددا سبب ایجاد رانت در ابعاد بزرگ در بازار فولاد گردید. به گونه ای که در عرضه بورس روز گذشته تعداد زیادی از دلالان و واسطه گران برای خرید شمش و ورق هجوم آوردند و بعد از آن بلافاصله هنوز از بورس خارج نشده به دلیل عدم نظارت های کافی و شفاف سازی در عرصه های خرید محصولات فولادی از بورس کالا، آنها را با قیمت های بالا در بازار آزاد و یا صادراتی به فروش رساندند.

حتما بخوانید :   آیا دور دوم تحریم ها در آبان ماه بر بازار فولاد کشور تاثیر گذار خواهد بود ؟

افتضاح وزارت صمت در تعیین قیمت میلگرد و شمش در عرضه بورس

همچنین در عرضه های بورس روزهای اخیر، افتضاح دیگری را نیز شاهد بودیم که به ضعف دولت و وزارت صمت برای تنظیم بازار فولاد صحه می گذارد. طی این عرضه ها قیمت میلگرد به عنوان محصول نهایی پایین تر از قیمت شمش و قراضه به عنوان منابع اولیه اعلام شد و برای آن خریداری نیز وجود نداشت و همین امر سبب شد تا نوردکاران در بازار آزاد راحت تر از گذشته جولان دهند. هر چه می گذرد متاسفانه اشتباهات دولت به جای آن که تصحیح گردد، بیشتر شده و نتایج منفی نسبت به نتایج مثبت از سوی طرح های دولت دارای وزن بیشتری است.

لیست قیمت میلگرد کویر کاشان

با کنسل شدن عرضه های بورس طی روزهای گذشته میزان محصولات نهایی مانند میلگرد و تیرآهن در بازار داخلی به شدت با کمبود مواجه گردید و همین امر بر قیمت میلگرد کویر کاشان و سایر مبادی تاثیر زیادی گذاشت. در این میان فرصت بوجود امده برای نوسان سازان وبرخی فولاد سازان داخلی سبب شد تا روز گذشته مجددا شروع به التهاب آفرینی نمایند.

خلا بوجود آمده ناشی از کمبود عرضه های بورس و عرضه خصولتی ها در بازار داخلی سبب شد تا قیمت میلگرد کویر کاشان و سایر مبادی دچار نوسان گردد. سوالی که دراین میان پیش می آید این است که چرا به طور مکرر شاهد سناریوی تکراری کنسل شدن عرضه های بورس کالا طی روزهای اخیر بوده ایم و چرا در این میان هیچ گونه چاره اندیشی و یا روند تسهیل کننده ای مشاهده نمی شود؟

حتما بخوانید :   آیا قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان طی روزهای آینده افزایشی خواهد بود؟

در این میان تعاونیهای پایتخت به عنوان تنها مبدا توزیع محصولات فولادی و با وجود قوانین دست و پا گیر برای توزیع این محصولات که همچنان از سوی مسئولان ذیربط اصلاح نگردیده است حکایت از برخی دست های پشت پرده در این میان داشته است.

افزایش صادرات میلگرد به افغانستان و عراق از سوی ایران

در این میان با وجود فشارتحریم ها از سوی امریکا و به دنبال آن ایجاد محدودیت بر صادرات نفتی، دولت تاکید نموده تا محصولات غیر نفتی مانند محصولات فولادی سطح صادرات بیشتری را برای تامین ارز داشته باشند. در این میان گزارشها حاکی از افزایش صادرات محصولاتی مانند میلگرد و تیرآهن به کشورهای همسایه مانند عراق و افغانستان می باشد.

با گذاشتن تمامی موارد گفته شده در کنار یکدیگر به این نتیجه خواهیم رسید که روند پیش آمده در بازار فولاد به نوعی عامدانه بوده و با وجود نیاز بازار داخلی به محصولات فولاد و افزایش صادرات این محصولات به کشورهای همسایه حاکی از سناریوی از پیش تعیین شده بین برخی از مسئولان تراز اول در کشور می باشد.

روند پیش آمده مبنی بر وضعیت نمایشی بورس، واگذاری فعلی تقاضای داخلی به بخش خصوصی و در نهایت تمرکز خصولتی ها بر صادرات نشان از دست های قوی پشت پرده دارد که ما از ان بی خبر می باشیم. البته امید آن میرود تا وضعیت جاری قیمت میلگرد کویر کاشان و سایر مبادی را بتواند در حالت ثبات نگه دارد.

البته تمامی موضوعات مطرح شده بر اساس تحلیل و استنتاج نویسنده بر اوضاع و شرایط اخیر بازار فولاد می باشد و حاصل از گمانه زنی از نشانه های موجود می باشد که ممکن است در عمل واقعیت نداشته باشد. امید ان می رود که در نهایت روند اخیرچه از سوی دولت و چه به شکل طبیعی باشد فقط به خیر و مصلحت بازار فولاد بوده و در نهایت سبب تعدیل قیمت میلگرد کویر کاشان و سایر محصولات فولادی شود.

Summary
Review Date
Reviewed Item
شرایط حاکم بر بازار فولاد، سناریوی از پیش تعیین‌شده
Author Rating
۵1star1star1star1star1star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید