فشارها و دوراهی ایجاد شده از سوی خصولتی ها برای دولت

قیمت میلگرد اصفهان
فشارها و دوراهی ایجاد شده از سوی خصولتی ها برای دولتReviewed by Admin on Aug 25Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

آیا دولت بایستی شکست خود را در برابر خصولتی ها بپذیرد؟

در حالی که طی چند ساله اخیر خصولتی ها به عنوان واحدهای تولیدی نیمه خصوصی با بدنه دولتی و با مدیریت خصوصی تاخت وتازهای زیادی را بر عرصه بازار فولادی نموده اند، توانسته اند با عرضه های مهندسی شده قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد امروز اصفهان را کنترل نمایند.

این در حالی است که آشوب های کنونی مانند تقاضاهای کاذب، کاهش ارزش ریال در برابر دلار و افزایش افسار گسیخته نرخ دلار و سکه سبب گردید تا آنها از این موقعیت به نفع خود استفاده کرده و با افزایش قیمت میلگرد اصفهان و سایر محصولات فولادی، سود زیادی را به جیب زدند.

در این میان دولت با نظاره افزایش بی محابای قیمت محصولات فولادی نیاز به مهار آن را احساس کرد و بدین ترتیب هر سه قوه برای کنترل قیمت ها وارد صحنه شدند. البته در این میان با وجود دستورالعمل ها و مصوبات کارشناسی نشده و بدون در نظر گرفتن تبعات آن در ابعاد مختلف، رانت در سطح گسترده ای در بخش های مختلف از بخش توزیع تا بخش های پایین دستی مشاهده گردید.

این در حالی بود که خصولتی ها با وجود شعار جلوگیری از رانت، در حقیقت به دنبال جا بجایی هر چه بیشتر آن به سمت خود بودند و به همین دلیل در برابر هر نوع فشار از سوی دولت مقاومت نمودند. در حالی که ابر قدرت های اقتصادی آنها اکنون توانسته بودند به لایه های سیاسی نیز نفوذ نمایند، با این اعمال نفوذ توانستند سودهای کلانی را از آن خود نمایند.

حتما بخوانید :   افت سطح تقاضا همزمان با کاهش قیمت میلگرد در بازار فولاد

در چنین شرایطی مسلم است که آنها نمی توانند از این روند سود دهی چشم پوشی نمایند و به همین دلیل در برابر مصوبات و قوانین دولتی قد علم کردند. در این میان حتی سهامداران این واحدهای تولیدی که از میان مردم بودند نیز به دلیل سوددهی بالا، از این شرایط خشمگین شده و به گروه مخالف دولت پیوستند. تمامی این شرایط سبب گردید تا وضعیت برای دولت بغرنج تر از گذشته گردد و نتواند قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان را کنترل نماید.

قیمت میلگرد امروز اصفهان

تصمیمات غیرکارشناسانه دولت بهانه ای به دست خصولتی ها داده است

در حالی که دولت در برابر فرزند خصولتی خود به شدت مستاصل شده اما خصولتی ها بی مهابا در برابر قوانین دولتی ایستاده و نافرمانی می کنند. این روند سبب شده تا دولت در دوراهی بسیار حساسی گیر نماید. در حالی که دولت عزم خود را برای کنترل قیمت محصولات فولادی جزم نموده است، اما فشارها و سرکشی های خصولتی ها اجازه پیشرفت مصوبات و قوانین دولتی را به نحو احسن نمی دهد.

البته در این میان تصمیمات غیر کارشناسانه دولت نیز بهانه ی خوبی را به دست آنها داده و با شعار جلوگیری از رانت به نافرمانی به پاخاسته اند و علنا قوانین را زیر پا می گذارند زیرا حاضر به از دست دادن منافع خود که در طول این سال ها برای خود مهیا نموده اند نیستند.

اگر دولت بخواهد با این دسته از واحد های تولیدی که اکنون تبدیل به ابر قدرت اقتصادی شده اند مصالحه نماید در حقیقت تعیین قیمت پایه محصولات فولادی بر اساس دلار ۸ هزار تومانی را مصوب نموده است که این به معنای ایجاد موج جدید گرانی غیر قابل کنترل در بازار فولاد خواهد بود. از سویی دیگر اگر بخواهد بر تصمیمات خود مبنی بر کنترل دستوری قیمت ها در بازار فولاد پافشاری نماید، با فشارهای شدید از سوی خصولتی ها مواجه خواهد گردید که آشکارا قوانین را در جهت منافع خود دور می زنند.

حتما بخوانید :   احتمال کاهش قیمت انواع ورق استیل با سقوط قیمت دلار طی روزهای اخیر

دولت برای اصلاح بازار فولاد در برابر خصولتی ها چه خواهد کرد؟

البته در این میان دولت با اصلاح قوانین بورس کالا و ایجاد نرخ های پایین در قیمت پایه محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد سعی در کنترل قیمت ها و جلوگیری از افزایش آنها در عرضه های بورس کالا دارد؛ اما این در حالی است که همچنان بسترهای لازم برای عرضه های بورس به مصرف کننده حقیقی مهیا نشده است و معاملات خرد به دلیل وجود بوروکراسی های دست و پاگیر مالیاتی از سوی بورس کالا مصرف کننده نهایی را سمت خرید از بازار آزاد می کشاند.

تمامی اینها نشان دهنده ضعف دولت در اجرای قوانین خود می باشد که به دلیل تصمیم گیری های آنی نتوانسته اند زمینه لازم را برای کنترل قیمت ها و احقاق حقوق مصرف کننده ایجاد نمایند. این در حالی است که خصولتی ها نیز قصد عقب نشینی از خواسته های خود را ندارند و مدام بر سر راه دولت و اجرای مصوبات دولتی سنگ اندازی می نمایند.

بایستی نشست و دید که آیا دولت سرانجام به خواسته های خصولتی ها تن در می دهد و با انها مصالحه خواهد کرد و قیمت پایه محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد را بر اساس قیمت ارز ثانویه تعیین خواهد نمود و یا این که همچنان مصمم به کنترل قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد بر اساس قیمت دستوری خواهد. این موضوعی است که با گذشت زمان بر همه ما مشخص خواهد شد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید