کاهش ۱۷ درصدی صادرات آهن آلات ایران در ۷ ماه اخیر

بازار محصولات فولادی
کاهش ۱۷ درصدی صادرات آهن آلات ایران در ۷ ماه اخیرReviewed by نویسنده مرکز آهن on Nov 19Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

فولاد خوزستان میزان صادرات فولادی خود را کاهش داد

اخیرا افت قیمت در بازار آهن آلات روند نزولی به خود گرفته است و همین امر موجب نگرانی فولاد سازان شده چون کاهش قیمت، بازار رقابتی را تحت تاثیر خود قرار می دهد و شاید سود فولادسازان بسیار اندک باشد. سنگ آهن در هفته های گذشته در روند نزولی به هر تن۷۷ دلار رسید اما این روند متوقف نشد و در اواخر هفته گذشته ۷۴ دلار را هم تجربه کرد کاهش قیمت محصولات فولادی چین برای برخی چون بازار ترکیه خوشایند است و تجار انتظار دارند با کاهش قیمت ها در بازار رقابتی با چین قرار بگیرند.

با توجه به اینکه در فصل زمستان میزان ساخت و سازها کمتر می شود چین نیز تحت تاثیر همین امر و سیاست های داخلی مبنی بر کنترل آلایندگی ها قرار گرفته و از همین رو روند نزولی قیمت قصد توقف ندارد. قیمت در بازار صادرات سنگ آهن ایران نیز به تبعیت از سایر کشورها در بازار رقابتی دستخوش تغییراتی شده طوری که سنگ آهن با خلوص ۶۱ درصد کاهش نیم دلاری را تجربه کرد و به ۳۲.۷ دلار رسید.

صادرات فولاد از ایران

بازار قراضه به ثبات نسبی رسید

ترکیه و کشورهای شرق آسیا نیز نوسانات قیمت را تجربه کردند قراضه وارداتی ترکیه چند روزی در لاک ثبات فرو رفت اما این ثبات تحت تاثیر بازار دوامی نداشت و در پایان هفته از ۳۳۹ دلار به ۳۳۵ دلار رسید. خریداران به دنبال کمترین قیمت ها در بازار آهن آلات هستند و معاملات در رکود قرار گرفته است. پیش بینی می شود که با کاهش میزان تقاضا، قیمت محصولات فولادی در ثبات باقی بماند. قراضه سنگین بازار واردات آسیا در ثبات نسبی به سر می برد اما قراضه سنگین ژاپن افت ۹ دلاری را تجربه کرد.

حتما بخوانید :   تحلیل وضعیت قیمت میلگرد در بازار جهانی

بازار آهن آلات در چه وضعیتی است؟

بر خلاف سایر محصولات فولادی بیلت صادراتی از ۴۵۵ به ۴۶۵ تا ۴۷۰ دلار رسید و رشد ۱۰ دلاری را تجربه کرد. طبق گزاراشات اخیر خرید و فروش در بازار آهن آلات مصر نسبت به سایر کشورها بیشتر بوده و بیلت در این کشور از ۴۸۵ دلار تا ۴۹۰ دلار به فروش می رسد. اما وضعیت خرید و فروش در بازار ترکیه کاملا متفاوت است مبادلات در رکود به سر می برند و خریداران منتظر کاهش هر چه بیشتر قیمت ها هستند. بیلت در بازار داخلی چین هم طی هفته گذشته افت ۱۴ دلاری در تجربه کرد و به ۵۴۸ دلار رسید  بیلت صادراتی نیز با قیمت هر تن ۵۰۳ دلار معامله می شود. اغلب بازارها در انتظار کاهش قیمت چینی ها هستند تا بازار رقابتی شود و قدرت را به دست بگیرند.

بازار فولاد ایران

بیلت ایران تحت تاثیر قیمت های جهانی قرار می گیرد؟

موج کاهشی تمام منطقه را در برگرفته، ایران نیز از این قاعده مستثنی نبود و  روندی چون سایر کشورها به خود گرفته به طوری که شمش سایز ۱۵۰ و ۱۲۵ میلی متری در ابتدای هفته با قیمت ۳۸۷۳۸ ریال به ۳۷۴۸۸ ریال در انتهای هفته رسید. طبق آمار به دست آمده میزان صادرات شمش و اسلب طی هفت ماه گذشته نسبت با همین مدت در سال قبل افت ۱۷ درصدی را تجربه کرده است. در این مدت هفت ماهه صادرات مجتمع فولاد خوزستان به میزان ۱۴۳ هزار تن کاهش یافته است. با توجه به نوسانات ارزی که در ماه های اخیر شاهد آن ها بوده ایم کاهش ۱۴۳ هزار تن در صادرات تغییر چندانی در تراز مجتمع ایجاد نمی کند اما میزان صادرات و رتبه کشور در فولادسازی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

حتما بخوانید :   احتکار یا انحصار کدامیک را می توان در شرایط فعلی پذیرفت؟

این کاهش صادرات موجب می شود که محصولات تولید شده روانه بازار شوند و از طرفی حدود یک ماهی است که شمش فولاد خوزستان در بازار بورس کالا ارائه نمی شود با توجه به رقابت های موجود و دو مورد مذکور قیمت محصولات نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. آهن اسفنجی تحت تاثیر رقابت های داخلی از ۱۷۵۰۰ به زیر ۱۷۰۰۰ ریال کاهش یافته است. روال تحریم های اخیر می تواند بازار صادرات ایران را دستخوش تغییراتی کند که در نهایت بازار آهن آلات داخلی با اشباع محصولات فولادی و سقوط قیمت ها روبه رو خواهد شد.

بازی جدید کاهش قیمت میلگرد یا ثبات قیمت؟

هفته های گذشته قیمت میلگرد در ثبات نسبی به سر می برد و با نرخ هر تن ۴۹۵ دلار به فروش می رسید. قیمت میلگرد وارداتی جنوب شرق آسیا از ۵۲۵ تا ۵۳۰ دلار  متغیر بود و کاهش یا افزایش چندانی را تجربه نکرد. اما بازار چین در این عرصه هم کاهش قیمت را تجربه کرد به طوری که با افت ۱۲ دلاری با نرخ ۵۶۴ دلار معامله شد. هم اکنون بازار داخلی هم با کاهش ۲۱ دلاری همراه شده و با نرخ ۶۴۹ دلار معامله می شود. بازار ترکیه بر خلاف چین رو به رشد است و ۶ دلار افزایش قیمت داشت. کاهش قیمت محصولات فولادی چین و بهبود قیمت محصولات ترکیه روالی ساخته که بازار را به سوی رقابت می کشاند.

 صادرات ایران در لاک سکوت فرو رفته است

روند نزولی محصولا فولادی ایران تحت تاثیر کاهش نرخ ارز در روزهای اخیر و سیاست های فولادسازان در نحوه فروش محصولات قرار گرفته است. نزول نرخ ارز باعث شده تولیدکنندگان فروش محصولات در بازار داخلی را بر صادرات ترجیح دهند بر همین اساس میزان صادرات نسبت به سال گذشته افت چند درصدی را تجربه کرده است. ذوب آهن اصفهان و فولاد کاوه به عرضه چند صد تنی محصولات خود در بازار بورس کالا اقدام کردند.

حتما بخوانید :   آیا قیمت میلگرد تا قبل از 13 آبان کاهش خواهد یافت؟

سیاست های اخیر نشان می دهند که فولاد سازان افزایش تعداد معاملات را بر میزان سود ترجیح می دهند و تمایل به انجام تعداد معاملات بیشتر با سود پایین تری دارند تا بازگشت سرمایه با روند سریع تری انجام شود که در نهایت بازار آهن آلات را به سمت رقابتی شدن سوق می دهد. تنظیم قیمت در بازار روال پیچیده ای در پیش گرفته و کارخانه ها ماند قبل قدرت تنظیم نرخ محصولات فولادی را ندارند.

کنترل تاثیر تحریم ها با افزایش صادرات

قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه اصفهان در روزهای اخیر ثبات نسبی را تجربه کرد. رکود حاکم در بازار داخلی و کاهش نرخ ارز بازار فولاد را تحت تاثیر خود قرار داده است. ورق گالوانیزه بر خلاف سایر محصولات با اندکی رشد قیمت همراه بود و علت آن افزایش نرخ روی بوده که در تولید ورق گالوانیزه نقش به سزایی دارد با کاهش نرخ ارز انتظار می رود قیمت محصول مذکور نیز کاهش یابد. کاهش تولید و صادرات  منجرم به افزایش نرخ تورم و اختلال در مشاغل خواهد شد.

امید است با تدبیرات لازم تورم کاهش یافته و زمینه ایجاد اشتغال فراهم آید. از آن جایی که صادرات نفت ایران با مشکلات عدیده ای مواجه شده با جایگزینی صادرات آهن آلات از ایران می توان بستر مناسبی برای افزایش معاملات ایجاد کرد از همین رو کارشناسان مرکز آهن صادر کننده انواع محصولات فولادی از جمله میلگرد، همه روزه آماده ارائه مشاوره در خصوص قیمت روز محصولات فولادی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید