تلفن دفتر فروش 35155-031

031-33332323

پرچم انگلیسپرچم ایران

افت سطح تقاضا همزمان با کاهش قیمت میلگرد در بازار فولاد

قیمت روز میلگرد در بازار
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

رکود معاملات در بازار فولاد به دلیل ادامه روند مشکلات ترابری

در هفته ای که گذشت شاهد روند کاهشی و نسبتا با ثبات در خصوص مقاطع فولادی بوده ایم. محدوده ی اعلام شده برای قیمت میلگرد آجدار در هفته گذشته بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان بوده و از سوی برخی از تولید کنندگان کاهش قیمت بین ۵۰ تا ۲۰۰ تومان مشاهده شده است. شاخص متوسط قیمت میلگرد آجدار تا حدود ۵۰ تومان روند کاهشی داشته است. با وجودی که بازار فولاد عملا کاهشی است اما به دلیل افت سطح تقاضا ، خریداری وجود ندارد، به غیر از خریداران پروژه ای که ناچار به خرید هستند، معامله چشمگیری در این بازار گزارش نشده است.

البته اگر معامله ای هم انجام شود بایستی از مبادی صورت گیرد که مشکلات حمل و نقل بر رویشان سایه نیفکنده باشد و این امکان از سوی آنها مهیا گردد. در حال حاضر اعتصابات کامیون داران در بازار فولاد منجر به مشاهده روند کاهشی روی نمودار قیمت میلگرد شده است. با وجود آنکه سطح تقاضا در این بازار به شدت کاهش یافته است. در این میان حدود یک هفته است که عملا بارگیری محموله های فولادی متوقف گردیده و سبب ایجاد مشکلات تامین و ارسال محصولات به نقاط مختلف شده است.

بسیاری از کارخانجات با تامین شمش و قراضه برای تهیه محصولات خود مواجه هستند. در این میان برخی از کارخانجات در حال اخذ آدرس و دریافت وجه آن می باشند. با توجه به آدرس های بارگیری نشده و مشکلات مربوط به تامین مواد اولیه تا بعد از حل شدن مشکلات ترابری نیز همچنان بایستی شاهد بی نظمی در بازار فولاد باشیم و تا رسیدن آن به حالت عادی مدتی زمان نیاز خواهد بود. در این میان روند کاهشی قیمت دلار همزمان با اعتصابات کامیون داران به تخلیه حباب قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر مبادی دامن زده است اما بایستی توجه کرد که بعد از مرتفع شدن مشکل ترابری باز هم این روند ادامه خواهد داشت یا خیر؟

حتما بخوانید :   بازار ارز ثانویه، بازار جعلی بدون روند بهینه در قیمت تیرآهن اصفهان

بررسی صادرات محصولات معدنی در پنج ماهه نخست سال جاری تاکنون

در حال حاضر روند قیمت میلگرد بناب نیز متاثر از شرایط بوجود آمده با شیب کاهشی بوده و اعلام قیمت ها در این حوزه بیشتر حالت محافظه کارانه به خود گرفته و در محدوده ی ۴۸۵۰ تومان برای سایز ۱۶ تا ۳۲ میلیمتر شنیده شده است. در این میان برخی از انبارها در بازارهای غیر رسمی کاهش ۵۰ تا ۲۰۰ تومانی برای قیمت میلگرد ساده و آجدار داشته اند.

قیمت میلگرد در بازار امروز
در روزهای اخیر تازه ترین آمار صادرات انواع محصولات معدنی از پنج ماهه نخست سال جاری منتشر گردیده است. بر اساس این آمار، پنجاه شرکت تولیدی و بازرگانی در زمینه صادرات این محصولات نقش فعالی داشته اند و مجموع فروش حاصل از صادرات آنها طی این مدت بالغ بر ۷/۲ میلیارد دلار بوده است.

طی سال های اخیر کشور با بحران مصرف تولیدات فولادی بخصوص دربخش عمرانی روبرو شده است و این روند باعث کاهش حجم مصرف این محصولات در بخش های گوناگون گردیده است. البته نبایستی فراموش کرد که صادرات محصولات فولادی علاوه بر آن که باعث تامین ارز آوری و کاهش وابستگی کشور به در آمدهای نفتی می گردد از سویی دیگر برای ادامه حیات بسیاری از صنایع و به دنبال آن ایجاد اشتغال زایی لازم و ضروری به نظر می رسد.

سرنوشت شمش های ارزان فروخته شده به نوردکاران به کجا رسید؟

با وجود آن که آمار منتشره در حوزه صادرات محصولات فولادی طی پنج ماهه اخیر از سال جاری به نظر مطلوب می رسد اما عرضه های قطره چکانی از سوی فولاد سازان بزرگ را نیز نبایستی فراموش نمود. این دو فولاد ساز در میان ۱۰ شرکت فولادی بزرگ در کشور، با داشتن عرضه های قطره چکانی و دستوری در عرضه شمش بورس کالا حضور داشته اند و تاکنون هیچ عرضه قابل توجهی از این محصول نداشته اند. این فولاد سازان محصولات تولیدی خود را با شمش ارزان تهیه نمودند و با نرخ های نامتعارف به کشورهای منطقه ای صادر کرد ه اند و این موضوع در نهایت آیا معنایی جز تاراج منابع ملی خواهد داشت؟

حتما بخوانید :   آیا افزایش قیمت محصولات فولادی تا 1 ماه آینده تداوم دارد؟

در طول پنج ماه اخیر تاکنون این دو شرکت فولادی بزرگ بالغ بر ۸۰ میلیون دلار صادرات از محل تولیدات خود داشته اند و بایستی دید این محصولات صادر شده با چه نوع شمشی تهیه شده است. د راین میان وزارت صمت و سایر متولیان امر که وظیفه نظارت بر نحوه تولید و توزیع محصولات تولیدی این دسته از فولاد سازان را بر عهده داشته اند بایستی در بدو امر تکلیف شمش های فروخته شده با نرخ پایین به این نوردکاران را مشخص نموده و دیگر زمینه سواستفاده را برای این دسته از تولید کنندگان فراهم ننمایند.

از سوی دیگر این وزارتخانه وظیفه دارد تا پیگیر مطالبات عمومی از سوی این دو نوردکار بزرگ شده و نحوه شمش مصرفی از سوی انها را برای عموم مردم شفاف سازی نماید. بایستی دید در اینده این وزارتخانه پیگیر مطالبات عمومی و شفاف سازی در این زمینه خواهد بود و یا به نظاره گری و صدور بخشنامه و پرت کردن توپ در زمین فولادسازان بسنده خواهد کرد؟

Summary
Review Date
Reviewed Item
افت سطح تقاضا همزمان با کاهش قیمت میلگرد در بازار فولاد
Author Rating
۵1star1star1star1star1star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *