تعیین سرنوشت بازار فولاد با تعیین برنده زورآزمایی بین دولت و خصولتی ها

قیمت میلگرد روز
تعیین سرنوشت بازار فولاد با تعیین برنده زورآزمایی بین دولت و خصولتی هاReviewed by Admin on Jul 21Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

سرپیچی خصولتی ها در برابر دستورالعمل دولتی و ادامه عرضه قطره چکانی

بعد از ۱۵ روز توقف خرید محصولات فولادی از بازار ، میزان تقاضا به صورت جهشی افزایش یافت. در این میان قیمت میلگرد روز میانه برای اوزان متفات روند صعودی داشت و در محدوده ی ۵۰ تا ۱۵۰ تومان و به طور میانگین تا ۷۰ تومان افزایش قیمت اعلام گردید. این افزایش قیمت ها غیر قابل انتظار بوده و بدنبال دستور دولت مبنی بر افزایش عرضه برای فولادسازان بزرگ در جهت تامین نیاز داخلی، انتظار آن میرفت که قیمت ها در زنجیره محصولات فولادی از مواد اولیه تا محصولات نهایی کاهش یابند.

با وجود این رخداد و مشاهده نمودار قیمت میلگرد میانه ، پیش بینی ها با خطا مواجه گردید . عامل اصلی در افزایش قیمت ها در چند روزه اخیر سرپیچی خصولتیها از دستورالعمل دولتی مبنی بر افزایش عرضه برای تامین نیاز داخلی بوده است. البته در این میان برخی از فولادسازان بزرگ حتی با عرضه بسیار کم و یا حتی توقف عرضه سعی در ایجاد تغییر در قیمت ها و افزایش آنها به نفع خود داشته اند و حتی طی چند روز گذشته توانسته اند در این زمینه به موفقیت نیز برسند.

عکس العمل دولت در برابر سرپیچی خصولتی ها و فشار بر آنها

دولت نیز در این میان خاموش ننشسته و با افزایش فشار بر روی خصولتی ها و تهدید به لغو مجوز صادراتی ، آنها را مجبور به رعایت دستورالعمل نموده است. البته مساله ی دیگر که دراین میان سبب فشار بر روی دولت شده است نیاز آن به ارز ناشی از صادرات است. که این امر سبب شده تا دولت در تنگنای بغرنجی قرار بگیرند. دلایل افزایش قیمت میلگرد نیشابور بر روی نمودار قیمت میلگرد را می توان ناشی از عدم پذیرش FATF توسط شورای نگهبان ، افزایش ۲۰۰ تومانی قیمت دلار بازار سیاه و افزایش قیمت سکه و طلا دانست.

حتما بخوانید :   آیا قیمت میلگرد تا قبل از 13 آبان کاهش خواهد یافت؟

پیش بینی روند بازار بعد از نتیجه زورآزمایی دولت و خصولتی ها

در حال حاضرحیاتی ترین عامل در تعیین سرنوشت بازار فولاد، تعیین برنده در تنش میان دولت و خصولتی هاست که با تعیین آن، روند بازار در روزهای آینده مشخص خواهد شد. با برنده شدن دولت و افزایش عرضه محصولات فولادی و تامین نیاز بازار داخلی، بازار به حالت تعادل خواهد رسید و قیمت ها کاهش خواهند یافت و حباب قیمت ها تخلیه خواهد گردید. اما اگراین گونه نشود و برنده این بازی خصولتی ها باشند، قیمت میلگرد شاهرود و سایر کارخانجات افزایش یافته و عرضه های قطره چکانی از سوی این فولادسازان بزرگ ادامه خواهد یافت.

قیمت میلگرد امروز

در صورت برنده شدن دولت چه بر سر صنایع پایین دستی خواهد آمد؟

با روشن شدن برنده بازی میان دولت و خصولتی ها ، ادامه روند بازار فولاد مشخص خواهد شد و این ابهام و بلاتکلیفی از بین خواهد رفت. در این میان تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در فولاد سازان پایین دستی به مراتب مشکل تر شده است. به طوری که با افزایش قیمت ها و ایجاد تقاضای مصرفی واقعی با حجم نه چندان زیاد ، اقدام به خرید و سرمایه گذاری محتمل می شود. اما در صورت برنده شدن دولت و کاهش قیمت ها، این تصمیم گیری و اجرای آن با ریسک زیادی مواجه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید