تفاوت میلگرد ساده و آجدار

قیمت میلگرد در بازار
تفاوت میلگرد ساده و آجدارReviewed by Admin on Oct 28Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

بررسی و ارزیابی مشخصات فنی و مکانیکی میلگرد ساده

نوعی مقطع فولادی که به عنوان تکیه گاه برای جبران مقاومت کششی بتن در پروژ های صنعتی و ساختمانی کاربرد دارد ، میلگرد یا آرماتور نامیده می شود. از میلگرد ساده بیشتر در کاریری های صنعتی استفاده می گردد. البته در موارد ساختمانی از آن به عنوان خاموت استفاده می شود. زمینه این محصول همانطور که از نام آن پیداست ساه بوده و فاقد آج می باشد. کارخانه های یزد و کاشان در دسته ی بهترین تولید کنندگان میلگرد صاف قرار می گیرند. محصول تولیدی این کارخانجات بیشتر کاربری صنعتی داشته و بهترین خاموت مورد استفاده برای کاربری های ساختمانی که فاقد آج باشد را کارخانه ی متین تولید و به بازار مصرفی عرضه می نماید.

 

مشاهده نسخه pdf مقاله : تفاوت میلگرد ساده و آجدار

 

قطر استاندارد برای این محصول بین ۶ تا ۲۰۰ میلیمتر بوده و قطر اسمی آن معادل قطر دایره ای است که مساحت آن برابر مساحت مقطع عرضی است. صفت مشخصه آن ۲۴۰ و در سایزهای ۸ تا ۵۰ میلی متر است. میلگرد ساده با گرید A1 تولید می شود و تحت استاندارد ISIRI 3132 است. در حالی که در آئین نامه های ساختمانی جدید استفاده از این محصول مردود شناخته شده اما با این وجود همچنان ساختمان های قدیمی وجود دارند که در آنها از این نوع میلگرد استفاده می گردد. جدول وزن میلگرد ساده برای هر شاخه ۱۲ متری در محدوده ی ۵ تا ۹۶ کیلوگرم قرار دارد و بر اساس استاندارد DIN محاسبه شده است.

حتما بخوانید :   لوله درز مستقیم و 3 روش تولید آن

حداقل تنش تسلیم برای این نوع محصول ۲۴۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع بوده و حداقل مقاومت کششی برای آن ۳۶۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است. ازدیاد طول ۲۵ درصد بوده و همانگونه که مطرح شد بیشتر در مصارف صنعتی کاربرد دارد. در صورت نیاز به جوشکاری برای این نوع میلگرد لازم است تا شرط پیش گرم مطابق با استاندارد ملی ایران ISIRI 3132 رعایت گردد.

بررسی و ارزیابی مراحل تولید میلگرد ساده

برای تولید این محصول لازم است تا ابتدا شمش های مورد نیاز بواسطه جک های هیدرولیکی در ردیف های مشخص به کوره هایی با حرارت ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد وارد شود. هنگامی که شمش ها در داخل کوره قرار گرفتند بوسیله جریانات گردآبی در دمای بالا جهت نورد آماده می گردند. بعد از رسیدن شمش ها به دمای مورد نظر جهت ارسال به خط تولید نورد آماده می شوند. شمش های پخته شده روی رول ها قرار می گیرند و به طرف مرحله رافینگ هدایت می شوند. در مرحله رافینگ طی سه مرحله از قطر شمش ها کاسته شده و به طول آنها افزوده می شود. بعد از مرحله رافینگ محصول تولید شده وارد مرحله سایزینگ می گردد.

لازم به ذکر است برای تولید این محصول نیازی به مرحله استند کردن نمی باشد زیرا این مرحله برای آجدار کردن میلگرد مورد استفاده قرار می گیرد و برای میلگرد ساده کارآیی ندارد. در مرحله سایزینگ محصول تولیدی توسط قیچی متراژ در طول های مشخص بریده می شوند. در نهایت میله تولید شده در زیر گیوتین های بسته بندی طبق استاندارد برش داده شده و در مرحله نهایی به صورت بندیل بسته بندی می شوند.

حتما بخوانید :   میلگرد کامپوزیت چیست؟

قیمت میلگرد ساده امروز

میانگین قیمت میلگرد ساده در سایز ۸ تا ۳۲ میلیمتر از ابتدای هفته گذشته به میزان ۴۴۸۰۶ ریال بوده است و با افزایش قیمت دلار در اواسط هفته گذشته به ۴۳۹۷۷ ریال رسید. البته قیمت این محصول تا اواخر هفته گذشته با سقوط میزان تقاضا در نهایت به ۴۴۲۹۵ ریال افت نمود. در این میان بحث کاهش قیمت شمش همراه با افت قیمت آهن اسفنجی در بورس به میزان ۱۵۷۶۵ ریال پایه، به این روند کمک نموده است.

بررسی دلایل افت تقاضا برای شمش در عرضه های بورس کالا

طی هفته ای که گذشت قیمت شمش روند نزولی داشت و از میانگین ۳۷۷۲۵ ریال به ۳۶۶۰۰ ریال به ازای هر کیلو رسید. اکثر عرضه هادر بورس کالا با عدم تقاضا از سوی مشتریان و متقاضیان روبرو گردید. دلیل این کاهش تقاضا برای ناشی از سه عامل می باشد. دلیل اول محدود شدن خریداران شمش به دسته ی تولید کنندگان و کارخانه داران و کنار گذاشته شدن تجار از صحنه بورس عنوان می شود. دلیل دوم رکود موجود در بازار مقاطع مانند میلگرد ساده است که انگیزه ی خرید شمش را کاهش می دهد و عامل سوم نیز بلاتکلیفی خریداران و نگرانی آنها از مساله پرداخت مابه تفاوت ۱۳۰۰ تومانی که در واقع محل اختلاف بورس و نوردکاردها گردیده است.

از نظر برخی فعالان بازار کاهش صادرات شمش در شرایط کنونی و ایجاد محدودیت در صادرات آن نیز یکی از عوامل مهم در کاهش استقبال در عرضه های کنونی شمش می باشد. در این میان مساله بازگشت ارز توسط تجار و فروشندگان به سامانه نیمایی و از طرف دیگر تعیین نرخ ارز صادراتی توسط دولت نیز مساله ساز گردیده است.

حتما بخوانید :   7 روش ساده برای تخمین سریع سایز میلگرد

کاهش تولید محصولات فولادی و کاهش صادرات آنها به بازار های همسایه

قیمت میلگرد ساده در بازار داخلی تقریبا از روند با ثباتی برخوردار بوده و علت اصلی آن رسیدن قیمت این محصول به کف خود می باشد. در حال حاضر میزان حجم تولید به حداقل رسیده است و تولید کنندگان محصولات فولادی سعی می کنند تا در حد تقاضا تولید نمایند و در واقع همپای تقاضا حرکت می نمایند. کاهش صادرات به بازارهای همسایه به کاهش روند تولید کمک کرده و با وجود تقاضای شدید در بازار کشورهای همسایه بازهم سطح تولید همپا با تقاضای داخلی کاهش یافته است.

در حالی که عرضه های بورس برای تقاضای حداقل ۲۲ تن ثبت گردیده بود اما با بررسی عرضه بورس در اواخر هفته گذشته حداقل درخواست مشاهده گردید. شرایط فعلی و دستورالعمل های وزارت صمت، بورس کالا را تبدیل به یک مغازه آهن فروشی کرده است، معمولاً بورس ها چشم انداز سه ماهه بازار را مشخص می کنند ولی در ایران بورس مکانی شده است که محصولات فولادی طبق دستور دولت به مزایده گذاشته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید