روند کاهشی قیمت ورق گالوانیزه حقیقت داشت ؟

ورق گالوانیزه فولاد مبارکه
روند کاهشی قیمت ورق گالوانیزه حقیقت داشت ؟Reviewed by Admin on Sep 22Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

پیش بینی اوضاع بازار فولاد با ورود به فصل سرد و آغاز دور دوم تحریم ها

همانگونه که می دانید طی روزهای اخیر نوسانات دلار بر روی بازار فولاد نسبتا بی تاثیر بوده و قیمت ورق گالوانیزه اصفهان در ضخامت ۶/۰ میلیمتر، طی دهه ۱۷ تا ۲۷ شهریور ماه سال جاری با یک روند نسبتا ثابت و ملایم رو به کاهش، از قیمت ۷۵۲۰ تومان به قیمت ۷۱۸۰ تومان رسیده است.

از نظر فعالان بازار این روند ملایم کاهشی در اثر آزاد سازی سقف رقابت و عرضه های منظم در بورس محصولات فولادی طی روزهای اخیر بوده است که سبب گردیده تا لیست قیمت ورق گالوانیزه طی روزهای اخیر روند با ثبات و رو به کاهشی داشته باشد.

البته با آغاز روز کاری که توام با پایان تعطیلات تابستان و ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان است از سوی مبادی مربوطه قیمت ورق گالوانیزه و سایر محصولات فولادی اعلام نشده است. طبق پیش بینی ها از سوی فعالان و تحلیلگران بازار با ورود به فصل سرد و کاهش تقاضای محصولات فولادی و همزمان با افزایش عرضه این محصولات از سوی خصولتی ها در بورس کالا، شاهد افت تقاضا و اشباع عرضه در بازار فولاد خواهیم بود.

در نهایت با رسیدن به دور دوم تحریم ها و کاهش بیشتر صادرات این محصولات و با ایجاد رقابت در میان قیمت های پیشنهادی از سوی مبادی مختلف و آهن فروشان، قیمت ورق گالوانیزه در رو به کاهش خواهد گذاشت.

حتما بخوانید :   تحلیل وضعیت قیمت میلگرد در بازار جهانی

امید آن می رود تا با عرضه منظم خصولتی ها و نظارت دقیق دولت در عرضه های بورس محصولات فولادی، قیمت ورق گالوانیزه در ضخامت های متنوع به همراه سایر محصولات فولادی رو به بهبود گذاشته و تا پایان سال جاری شاهد افزایش افسار گسیخته بهای این محصولات در بازار فولاد نبوده و آرامش مجددا به آن بازگردد.

قیمت ورق گالوانیزه

بررسی دلایل کاهش شدید عرضه مسکن و افزایش تقاضا

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران در سال ۹۶، تعداد ۱۳۱ هزار پروانه ساختمانی در بیش از ۱۳۰۰ شهر مختلف کشور برای پروژه های ساخت و ساز صادر گردید که از این تعداد پروانه، چیزی در حدود ۳۳۷ هزار واحد مسکونی احداث گرید. میزان عرضه واحدهای مسکونی طی سال جاری در حال افت بوده و نصف میزان تقاضا در بازار مسکن می باشد.

تاثیر کسری عرضه مسکن طی سال جاری به دو شکل خود را نشان داده است. در نگاه اول کمیاب شدن واحدهای مسکونی کم متراژ نوساز و بعد از آن افزایش ۴۰ تا ۵۰ درصدی قیمت ساختمانهای بیش از ۹۰ متر با عمر بالای ۱۰ سال است.

در این میان افزایش تقاضا در بازار مسکن، به دلیل هجوم نقدینگی سرگردان و نا امیدی آن نسبت به بازار دلار و سکه می باشد که با ورود به دور دوم تحریم ها و کاهش شدید ارز در بازار داخلی این روند نسبت به گذشته شدیدتر خواهد گردید. از سویی دیگر میزان ساخت و ساز مسکن در تابستان سال جاری نسبت به بهار نیز افت بیشتری داشته و دلیل آن هم افزایش قیمت مصالح ساختمانی و قیمت زمین بوده است.

حتما بخوانید :   عوامل مؤثر در افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن در نخستین روز هفته جاری

با افزایش ۱۲۰ درصدی آخرین قیمت ورق گالوانیزه و مقاطع اعلامی در بازار تهران، هزینه ساخت و ساز به میزان ۱۰۰ درصد نسبت به گذشته افزایش یافته است و به همین دلیل سطح عرضه به شدت افت نموده و در این میان پیمانکاران نه حاضر به فروش هستند و نه پروژهای ساخت و ساز را کلید می زنند.

دوستی با روسیه، صادرات نفت ایران را در دوران تحریم صفر نخواهد کرد

در حالی که به نظر می رسد با ورود به دور دوم تحریم ها میزان صادرات نفت ایران به حد صفر خواهد رسید، اما کشور ما با داشتن دوستانی مانند کشور روسیه این تجربه تلخ را نخواهد داشت. روس ها با نشان دادن تمایل خود برای افزایش سقف قرار داد خرید نفت از ایران، ما را در دوران سخت تحریم ها تنها نخواهند گذاشت.

البته در این میان اروپاییها نیز پیشنهاد دیگری داشته اند تا به نوعی تحریم ها بر علیه ایران را دور بزنند. آنها در صدد خرید نفت ایران از روسیه به طور غیر مستقیم می باشند. هر چند این راه حل ها در بلند مدت به یک کشور تولید کننده نفت اجازه مقابله با تحریم را نخواهد داد اما در این میان فرصت همکاری با شرکای تجاری استراتژیک را نیز نبایستی از دست داد.

لااقل از طریق این راه کار، بازار داخلی کشور می تواند با کمبود ارز به مقابله پرداخته و بازارهای خود را از نوسانات قیمت رهایی بخشد. از سویی دیگر با صادرات فرآورده های نفتی و پالایش نفت خام در بلند مدت خواهد توانست رنج دوران تحریم را بر خود آسانتر نماید.

حتما بخوانید :   دستگیری عاملین پخش میلگردهای ذوبی تقلبی در بازار

ورق گالوانیزه هفت الماس

عدم پاسخگویی فولادی ها و پتروشیمی برای بازگرداندن دلار های صادراتی

در این میان با وجود سختگیری شدید رئیس جمهور مبنی بر تعیین سرنوشت دلارهای صادراتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی هنوز از سوی بسیاری از صنایع پاسخی شنیده نشده است. البته در این میان ابهاماتی نیز وجود دارد که بایستی برای بازگشت دلارهای صادراتی این ابهامات روشن شوند.

از نظر فعالان بایستی میزان دقیق صادرات شرکت های پتروشیمی و فولادی در زمان اجرای سیاست های ارزی ۴۲۰۰ تومانی تعیین گردد همچنین مشخص شود چه میزان دلار صادراتی باید به کشور و سامانه نیما بازگشت داده شود و در نهایت این که رقم تزریق شده به سامانه نیما با دلار ۴۲۰۰ تومانی به چه میزان خواهد بود؟

امید آن می رود تا با تزریق دلارهای صادراتی به سامانه نیما و گردش ارز در بازار داخلی، از قاچاق ارز و ایجاد سفته بازی در بازار جلوگیری بعمل آمده و با آرامش دلار در بازار داخلی کشور، قیمت سایر محصولات از جمله قیمت ورق گالوانیزه هفت الماس نیز آرامش یافته و به تعادل برسد. البته این روند به شرط اجرای تعهدات فولادی ها و پتروشیمی ها به بازگرداندن ارز صادراتی به کشور و سامانه نیما خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید