تلفن دفتر فروش 35155-031

031-33332323

پرچم انگلیسپرچم ایران

اختلاف نظر میان ۲ بخش در بازگرداندن ارز صادراتی به کشور

قیمت میلگرد امروز در بازار
Rate this post

بررسی قیمت میلگرد از آخرین روزهای تابستان ۹۷ تاکنون

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس به دلیل نوسانات ارزی از روزهای آخر فصل تابستان تاکنون جهش آنی را تجربه نموده است. با بررسی نمودار قیمت میلگرد از ۴۷۱۰ تومان به ۵۲۰۰ تومان متوجه این صعود ناگهانی خواهید شد. میلگرد بناب نیز از کف قیمت، ۴۳۰۰ تومان به ۴۸۵۰ تومان رسیده است.

از نظر فعالان بازار این جهش از اواخر شهریور ماه تاکنون به دلیل نوسانات اخیر قیمت سکه و ارز بوده است. قیمت دلار طی روزهای اخیر با افزایش ۱۱ درصدی به اوج خود یعنی ۱۷ هزار و دویست تومان رسیده و قیمت سکه نیز با ۵۸۰ هزار تومان افزایش به قیمت ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

این در حالی است که میزان تقاضا در بازارهای فولادی به شدت کاهش یافته و دلالان در مسابقه افزایش قیمت ها از هر فرصتی برای ارتقاء قیمت میلگرد ساده و آجدار استفاده می نمایند. هرچند این گونه رفتارها از سوی تولید کنندگان و دلالان امری نا آشنا و غریب نبوده و در چنین مواقعی آنها از استراتژی فرار رو به جلو استفاده می نمایند.

مسلما در حالی که اختیار بازار فولاد از سوی وزارت صمت به دست فولاد سازان سپرده شده، بایستی مجددا نظارگر چنین رفتارهای افسارگسیخته و بیرحمانه ای از سوی تولید کنندگان باشیم. علیرغم این که در مدت مشابه در سالهای قبل با ورود به فصل سرد منتظر کاهش قیمت محصولات فولادی بودیم، اما اکنون با وجود التهابات موجود شاهد رشد بی سابقه قیمت ها می باشیم.

این روند سبب شده که توان خرید مردم کاهش یافته و سطح تقاضا برای این محصولات به شدت کاهش یابد.  امید آن می رود تا با ایجاد تعادل در قیمت دلار و سکه، قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت روز آهن آلات در ایران نیز آرامش یافته و به تعادل برسد.

حتما بخوانید :   راهکاری در جهت کاهش قیمت نبشی و سایر محصولات فولادی

عدم تزریق ارز صادراتی به سامانه نیمایی، خیانت به مردم، کشور و پول ملی

بر طبق آمار از ابتدای سال جاری تا پایان شهریور ماه، با گذشت نیمه اول سال ۹۷، صادرات محصولات غیرنفتی به میزان ۲۴ میلیارد دلار برآورد شده است؛ اما شرکت های پتروشیمی و فولادی طی این مدت یک ششم این رقم یعنی فقط ۴ میلیارد دلار را به سامانه نیما تزریق نموده اند.

از نظر تحلیلگران یکی از دلایل مهم کمبود ارز در بازار داخلی کاهش تزریق ارز صادراتی به سامانه نیما از سوی صادر کنندگان محصولات غیرنفتی مانند محصولات فولادی و پتروشیمی عنوان شده است. ارزهای حاصل از صادرا ت به جای این که در این سامانه تزریق گردد از بازارهای افغانستان و عراق سر در می آورد و سپس به صورت قاچاق و با رقم حداکثری مجددا وارد کشور می شود.

همین امر سبب افزایش قیمت دلار در بازار داخلی گردیده و این مساله در بازار فولاد تاثیر مستقیم می گذارد. از برخی مبادی شنیده شده در این شرایط قیمت میلگرد شاهرود در بازار با افزایش ۱۰۰ تومانی اعلام گردیده است. از نظر دولت و مجلس، افرادی که دلار حاصل از صادرات را به جای تزریق به سامانه نیمایی در جای دیگری می فروشند خائنین به مردم، کشور و پول ملی هستند. در حالی که در شرایط سخت تحریم بایستی همگی تلاش کنند تا در صف مبارزه با تحریم و جنگ اقتصادی بایستند و از منافع کشور حمایت نمایند، اما برخی با سواستفاده از وضع موجود در حال پر کردن جیب خود هستند.

قیمت میلگرد در بازار

ورشکستی بخش خصوصی در صورت بازگرداندن ارز صادراتی به کشور

در حالی که انتظار دولت از تولید کنندگان تزریق ارز صادراتی به سامانه نیمایی می باشد، اما وقتی پای درد دل تولیدکنندگان به خصوص تولید کننده بخش خصوصی می نشینیم می بینیم که یارانه های دولتی فقط صرف برخی از بخش ها از سمت دولت شده و بخش خصوصی هیچ گونه استفاده ای از این یارانه ها نداشته و ندارد.

حتما بخوانید :   نوسانات اقتصادی اخیر در نتیجه وجود سوء مدیریت در نظام ارزی کشور

اما باز هم دولت بر این باور است که ارز حاصل از صادرات بخش خصوصی نیز بایستی به کشور برگردانده شود. ادامه این روند نتیجه ای جز تورم، افزایش قیمت میلگرد و ورشکستگی واحدهای فعال در بخش خصوصی نخواهد داشت. در حالی که بخش خصوصی مواد اولیه مورد نیاز خود را با ارز ۱۲ تا ۱۴ هزار تومانی از بازار آزاد تهیه می نماید اما بایستی ارز حاصل از صادرات خود را با نرخ ۸ هزار تومان در اختیار دولت قرار دهد.

واضح است با شرایط موجود عاقلانه ترین کار، توقف فعالیت تولیدی است چون واحدهای خصوصی می دانند که نمی توانند از پس این تعهدات بربیایند. اگر هم واحدی بخواهد در این میان کج دار و مریض به راه خود ادامه دهد مدام بایستی دلهره این را داشته باشد که آیا این قوانین همچنان پابرجا باقی خواهند ماند یا در نهایت لغو خواهند شد. البته ناگفته نماند که برخی هم در این میان به کارهای ناسالم رو می آورند و سبب ایجاد فساد اقتصادی در زنجیره تولید خواهند شد.

شکاف قیمت ارز بازار آزاد و سامانه نیمایی و امتناع تولید کنندگان از تزریق ارز

در حالی که شکاف قیمت بین ارز دولتی در سامانه نیمایی و بازار آزاد وجود دارد، تزریق دلار صادراتی با این مابه تفاوت از سوی تولید کنندگان شدنی نیست؛ اما دولت باز هم به غلط اصرار به انجام آن دارد و با این کار زمینه را برای تخلف، رانت و سفته بازی را فراهم خواهد نمود.

در حالی که فولاد سازان بخش خصوصی هیچ گونه امتیازی از دولت نخواسته و نمی خواهند اما عمده تقاضای اتحادیه صادر کنندگان محصولات فولادی از دولت این است که هرگونه رانت را از سایر بخش ها حذف نماید. از نظر فولاد سازان بخش خصوصی این واحد نه توان، نه نیاز و نه انگیزه نگهداری ارز را در خارج از کشور دارد زیرا این بخش برای ادامه فعالیت تولیدی نیاز به سرمایه در گردش خود دارد تا بواسطه آن بتواند چرخ تولید خود را بچرخاند.

حتما بخوانید :   آیا شکاف قیمت بین ارز بازار غیر رسمی و ثانویه منطقی است؟

در این حالت اگر دولت شرایط و سیاست های ارزی خود را تغییر دهد می توان امیدوار بود که ارز صادراتی بخش خصوصی به کشور بازگردانده شده و از تورم حاصل از کمبود دلار در کشور جلوگیری بعمل آمده و در نهایت قیمت در بازار محصولات فولادی  نیز متعادل گردد.

Summary
Review Date
Reviewed Item
اختلاف نظر میان ۲ بخش در بازگرداندن ارز صادراتی به کشور
Author Rating
۵1star1star1star1star1star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *