خط ویژه 35155-031

کشف میلگردهای ذوبی تقلبی در بازار داخلی

میلگرد استاندارد غیر تقلبی
کشف میلگردهای ذوبی تقلبی در بازار داخلیReviewed by نویسنده مرکز آهن on Dec 16Rating:
۵ (۱۰۰%) ۲ تعداد رای ها

تشخیص میلگرد تقلبی در بازار

این روزها با ریزش قیمت دلار شاهد سراشیبی قیمت در اغلب حوزه ها از جمله روند کاهشی قیمت روز میلگرد در بازار داخلی و بورس کالا بوده ایم که خوشایند مصرف کنندگان است. تولید کنندگان  نیز ناچار به سازش هستند و باید خود را با شرایط و جو فعلی وفق دهند تا بر مسابقه رقابتی این روزها فائق آیند. اما جریان ناخوشایندی که اکنون در بازار ساخت و ساخت به چشم می خورد تبعات افزایش قیمت آهن آلات و محصولات فولادی ساختمانی  است که ماه های گذشته گریبان گیر بازار بوده است. این امر موجب گردید محصولاتی فاقد استاندارد مطلوب و به صورت تقلبی توسط مجموعه های بی کیفیت تولید و بدون هیچ گونه نظارت و بررسی روانه بازار شود. پیامد ورود محصولات غیر استاندارد به بازار چیزی جز ساخته شدن سازه های فاقد کیفیت در پی نداشت که تبعات آن، اکنون نمود کرده است.

نحوه تشخیص میلگرد اصفهان

محمد شکرچی زاده اذعان داشت سازمان استاندارد ملی ایران باید با دقت و نظارت سختگیرانه تری بر این حوزه ورود کند و بازرسینی را برای کنترل محصولات تولیدی فولادسازان در اقسی نقاط کشور بگمارد. پایین بودن نرخ محصولات عرضه شده در بازار، خریداران را بر آن وا داشته تا بدون اطلاع دقیق از کیفیت محصول نسبت به تهیه آن اقدام نمایند.

عدم وجود اطلاعات کافی در این خصوص، فقدان گواهی نامه های کیفیتی محصولات فولادی، ناآگاهی خریدان و مسائل این چنینی در نهایت موجب ساخته شدن منازل مسکونی یا تجاری فاقد استاندارد خواهد شد و ضرر مالی و جانی این ناآگاهی ها متوجه خریداران است بر همین اساس بررسی همه جانبه کیفیت محصولاتی که از خطوط تولید مجتمع های فولاد ساز خارج می شوند از جمله مهم ترین وظایف سازمان استاندارد ملی برشمرده می شود. میلگرد کارخانه ذوب آهن اصفهان دارای پلاک الصاقی و علائم انحصاری حک شده می باشند. بر اساس این دو مشخصه می توان محصول اصل از تقلبی را تشخیص داد.

حتما بخوانید :   دلار 15 هزار تومانی ثابت می شود ؟

تشخیص میلگرد تقلبی

 

طی مراسم نهمین کنفرانس ملی این گونه بیان شد با توجه به اینکه زلزله و وقایع رخ داده نسبت به سال های گذشته بیشتر بوده است باید در مقوله ساخت و ساز و کیفیت محصولات مورد استفاده در این سازه ها با دقت عمل بیشتری اقدام نمود. از طرفی سازه های استان کرمانشاه که منطقه ای مستعد زلزله است باید با ارزیابی دقیق تری پیاده سازی شود. در حال حاضر نگرانی موجود بابت وجود میلگردهای فاقد کیفیت و استاندارد لازم در بازار می باشد که بعد از افزایش صعودی قیمت ها برای سودجویی روانه بازار شدند. اختلاف قیمت این دسته از محصولات با فولادهای موجود در بازار موجب گرایش خریداران به محصولات تقلبی گشته است.

میلگرد غیر استاندارد در بازار داخلی

استاندارد بودن محصولات تاثیر بسیار زیادی در عمر ساختمان و مقاومت آن در برابر عوامل و رویدادهای مختلفی چون رطوبت، زلزله، آتش سوزی و… خواهد داشت. وزارت راه و شهرسازی نیز با اعلام حمایت از این مقوله اذعان داشت که کیفیت ساخت و ساز، ارتقاء آن و فرهنگ سازی در این خصوص از جمله مواردی می باشد که همواره دغدغه مسئولین بوده است. بالا بردن سطح آگاهی ساختمان سازان و وجود نهاد نظارتی حین تولید محصولات فولادی و ساختمان سازی می تواند گام مثبتی در خصوص عدم به کارگیری فولاد فاقد استاندارد تلقی شود.

استاندارد میلگرد در ایران

 

از طرفی فولاد در صنعت داخلی ایران نقش به سزایی را ایفا می کند اما متاسفانه هنوز هم دستورالعمل واضحی از تولید فولاد در داخل کشور نداریم. اقدام برای تعیین مواد مصرفی، سرباره فولادی و انجام تحقیقات تکمیلی در این خصوص می تواند گام مثبتی در جهت رشد این حوزه به شمار رود. در مراسم سومین کنفرانس بین المللی سازه های فولادی که به تازگی برگذار شده گفتگویی پیرامون این حوزه و اعمال استانداردهای مربوطه بر تهیه محصولات فولادی صورت گرفت که در نتیجه آن تکمیل تحقیقات مسکن و شهرسازی قوت گرفت. تلاش تولیدکنندگان بنام ایرانی چون کارخانه ذوب آهن اصفهان در جهت رشد هر چه بیشتر صنعت فولاد ایران ستودنی است اما از سویی چالش های پیرامون فولادسازی چون تحریم، کاهش ارزش ریال و مشکلات اقتصادی از جمله مواردی بوده که موجب ورود محصولات فولادی تقلبی به بازار آهن آلات گشته است.

حتما بخوانید :   بررسی  روند تحولات قیمت میلگرد در نیمه اول سال 97 در بازار فولاد

آیا قیمت مسکن کاهش خواهد یافت؟

کاهش قیمت محصولات فولادی در ماه های اخیر علی الخصوص روند کاهشی قیمت میلگرد در بازار موجب گردیده تاثیرات آن بر ساخت و ساز و بازار مسکن نیز نمود کند. گفته می شود واکنش بازار مسکن به پایین آمدن قیمت محصولات فولادی مثبت بوده و شاهد کاهش ۲۵ درصدی قیمت مسکن در اسفند ۱۳۹۷ خواهیم بود. این بازار که مدت ها در لاک رکودی خود فرو رفته بود به سراشیبی قیمت ارز واکنش نشان داد و علائمی از کاسته شدن قیمت ها در این حوزه به چشم می خورد. پایین آمدن قیمت محصولاتی چون تیرآهن، میلگرد و ورق موب گردیده حباب قیمت در ساخت و نیز شکسته شود. گفته می شود در صورت عدم کاهش قیمت ارز  تورم همچنان ادامه یابد و در سال ۱۳۹۸شاهد عواقب آن چون پدیدار شدن مشکل در حوزه ساخت و ساز و رکود مسکن باشیم.

خرید میلگرد اصلی

شرایط صادرات میلگرد

با توجه به شرایط فعلی نیاز به یک تغییر اساسی ساختاری بیش از پیش محسوس می شود در این زمینه اقداماتی چون صادرات انواع آهن آلات به کشورهای منطقه چون سوریه و عراق که بنا به دلایل نظامی در حال ساخت و ساز هستند می تواند فرصت مناسبی برای ایران به شمار رود. مطابقت فولادسازان با شرایط بین المللی، ییروی از استانداردهای مربوطه و عضویت در انجمن های صنفی می تواند موجب ثبات کیفیت محصولات، برندسازی، افزایش آگاهی مصرف کنندگان نسبت به برندهای برتر، تدوین ساختارهای صادراتی و توسعه کشور باشد. بررسی همه جانبه دستورالعمل و ضوابط تولیدی از جمله موارد بسیار مهمی است که در ساخت فولاد و مقوله صادرات باید مورد ارزیابی قرار گیرد. امید است با بالا رفتن سطح آگاهی خریداران و نظارت نهادهای مربوطه جهت بررسی استانداردها دیگر شاهد ورود محصولات فاقد کیفیت و تقلبی در بازار فولاد نباشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید