آیا قیمت آهن کاهش می یابد؟

قیمت آهن آلات
آیا قیمت آهن کاهش می یابد؟Reviewed by Admin on Aug 26Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

افزایش قیمت آهن آلات در بازار صادراتی چین در اواخر ماه آگوست

قیمت آهن آلات چین طی هفته آخر ماه آگوست افزایش داشت. به طوری که قیمت کلاف سرد صادراتی چین در طول این مدت با ۵ دلار افزایش نسبت به قیمت قبلی به محدوده ی ۶۲۰-۶۱۰ دلار به ازای هر تن فوب رسید. این در حالی است که پیشنهادات قیمت تولید کنندگان چینی به میزان ۶۲۵-۶۲۰ دلار و پیشنهادات قیمتی خریداران در حدود ۶۰۵ دلار به ازای هر تن فوب بوده است.

 نرخ دلار در کشورهای ویتنام، پاکستان و اندونزی که به عنوان مقصد صادرات آهن آلات چین محسوب می شوند کاهش یافته و سبب افت تقاضا از سوی صنایع پایین دستی از سوی این کشورها گردید. همچنین هزینه های واردات دراین کشورها با افت نرخ دلار افزایش یافت.

در این میان سطح تقاضا برای کلاف سرد در بازار داخلی چین افزایش یافت که از نظر فعالان بازار این افزایش تقاضا ناشی از کاهش تولید در فصل سرد و افزایش قیمت ها در این کشور می باشد. همچنین قیمت سنگ آهن وارداتی به چین طی هفته آخر ماه آگوست به میزان ۲۵/۰ دلار نسبت به قیمت روز قبل افزایش یافت و در نهایت با قیمت ۲۵/۶۵ دلار سی اف آر معامله گردید.

 در حالی که معاملات سنگ آهن در بازار داخلی چین افزایش یافته، اما با این وجود نمی توان افزایش قیمت آن را در حال حاضر انتظار داشت.

در عین حال با وجود جنگ اقتصادی میان چین و آمریکا میزان میلگرد و کلاف گرم در بازار بورس شرق چین به شدت کاهش یافته است. سطح تولید محصولات فلزی در تانگشان چین کاهش یافته و دلیل آن هنوز کاملا مشخص نیست. این روند سبب فشار بر بازار آهن آلات گردیده است. در حالی که در هفته های اخیر خبر محدودیت تولید در بازار داخلی چین شایع گردیده است اما هنوز این خبر از سوی مقامات چینی رسما اعلام نشده است.

قیمت آهن آلات

 کاهش قیمت در بورس آهن آلات و ارائه تخفیفات از سوی تولیدکنندگان در بازار CIS

در حالی که بازار فولاد جهانی به طور کلی تضعیف شده است، قیمت آهن آلات CIS نیز کاهش یافته و به دنبال آن پیشنهادات قیمتی برای بیلت CIS از سوی تولید کنندگان با تخفیف بوده است، اما در این میان خریداران باز هم به کاهش قیمت ها اصرار دارند.

در آسیای میانه با ورود به ایام تعطیلات مذهبی میزان تقاضا کاهش یافته و سبب کاهش قیمت در این بخش گردیده است؛ اما در آسیای شرقی تقاضاها هم اکنون در شرایط مساعدی می باشد.

حتما بخوانید :   میزان صادرات فولاد ایران و کاهش سرانه مصرف فولاد

 شاخص قیمت بیلت CIS تولیدی ماه سپتامبر در محدوده ی ۴۹۰-۴۸۰ دلار به ازای هر تن دریای سیاه می باشد که نسبت به قیمت هفته گذشته به میزان ۱۰-۵ دلار کاهش داشته است. تخفیف فروش آهن آلات از سوی تولید کنندگان CIS در حدی نبوده که بتواند برای تقاضاها جذاب باشد و خریداران باز هم به دنبال کاهش بیشتر قیمت ها در این بازار می باشند.

پیشنهادات قیمتی از سوی خریداران در شمال آفریقا در محدوده ی ۴۷۰-۴۶۵ دلار به ازای هر تن فوب بوده است و در این میان قیمت های پیشنهادی از سوی ترک ها حتی از این میزان نیز پایین تر بوده است. قیمت بیلت صادراتی CIS به مقصد فیلیپین در حدود ۵۳۰ دلار سی اف آر بوده است و محموله ای با تناژ ۴۰ هزار نیز با همین قیمت در شرق آسیا به فروش رسید.

تلاش برای رسیدن سرانه مصرف آهن آلات در چین در حد کشورهای صنعتی

قیمت محصولات فولادی عرضه شده در بخش های شرقی آسیا در تایلند و اندونزی بین ۵۲۵-۵۱۵ دلار سی اف آر بوده است. طبق پیش بینی شرکت BHP میزا ن مصرف آهن آلات بین ۵ تا ۱۰ سال آینده در چین در دهه ۲۰۲۰ دو برابر خواهد شد. تولید محصولات فلزی چین در ماه ژوئن از سال ۲۰۱۷ تا سال ۲۰۱۸ با وجود کاهش تولید در فصل سرد به میزان ۹۷۶ میلیون تن برآورد شده است. سطح تولید این محصولات در سال ۲۰۱۷ به میزان ۸۳۲ میلیون تن می باشد که بین این سطح تولید نسبت به سطح تولید در سال جاری اختلاف زیادی وجود دارد.

در حال حاضر میزان مصرف سرانه فلزات آهنی در چین با تلاش برای رساندن به سطح مصرف در کشورهای صنعتی دوبرابر شده است. مصرف سرانه آهن آلات در چین به میزان ۶ تن در سال می باشد. این میزان به اندازه نصف مصرف سرانه در آمریکا بوده و از مصرف سرانه آلمان، کره جنوبی و ژاپن مقدار کمی پایین تر می باشد. این روند بر قیمت محصولات فولادی در چین تاثیر به سزایی گذاشته است.

در ماه ژوئن تولید محصولات تخت در چین به میزان ۴/۸ درصد نسبت به مدت مشابه در سال قبل افزایش یافت. در نیمه اول سال جاری در چین به طور عمده میزان تولید محصولات تخت در چین به میزان ۲۷/۸۷ میلیون تن رسید و نسبت به تولیدات سال قبل ۲/۲ درصد افزایش یافت.

کاهش تولید در شرق چین به شکل رسمی از سوی دولت اعلام گردید

در هفته آخر ماه آگوست قیمت آهن آلات وارداتی شرق آسیا کاهش یافت. به طوری که قیمت اسلب واردتی به مقصد شرق آسیا به محدوده ی ۵۴۰-۵۳۰ دلار به ازای هر تن سی اف آر رسید و نسبت به قیمت هفته گذشته ۱۰ دلار کاهش یافت. قیمت اسلب روسیه به مقصد تایلند و اندونزی بین ۵۳۵-۵۳۰ دلار سی اف آر اعلام گردید که در تناژ بالا به فروش رسید. قیمت اسلب صادراتی بازار مالزی به مقصد اندونزی نیز در محدوده ی ۵۴۰-۵۳۰ دلار سی اف آر ثبت گردید. در این میان قیمت پیشنهادی اسلب اندوزی بین ۵۵۵-۵۴۵ دلار سی اف آر و اسلب روسیه نیز بین ۵۶۵ -۵۶۰ دلار پیشنهاد گردید.

حتما بخوانید :   نیاز به فکری نو برای حل مشکلات بازار فولاد در عصر حاضر

در حال حاضر شرایط بنیادی بازار در بخش شرق آسیا متزلزل بوده و به همین دلیل روند قیمت آهن آلات در این بخش به شکل دقیق قابل پیش بینی نمی باشد و سطح تقاضا از سوی فولادسازان کوچک نیز کاهش یافته است. از سویی دیگر پیش بینی می شود که با شروع فصل سرد و کاهش تولید در چین قیمت ها نیز افزایش یابند.

سنگ آهن وارداتی به چین در اواخر ماه آگوست به محدوده ی ۷/۶۵ دلار رسید و نسبت به قیمت قبلی به میزان ۶/۱ دلار کاهش داشت. در این میان دولت چین خبر کاهش تولید را در هفته آخر ماه آگوست رسما اعلام نمود که به دنبال آن واحدهای تولیدی سینترینگ و کوره بلند به میزان ۵۰ درصد از کل ظرفیت خود تولید خواهند نمود.

قیمت بیلت شرق چین به محدوده ی ۴۱۰۰ یوان رسید و نسبت به قیمت قبلی ۱۰ یوان کاهش داشت. در این میان میزان سنگ آهن و میلگرد نیز در بازار چین به میزان زیادی کاهش یافته و همین موضوع بر قیمت ها در چین تاثیر بسزایی داشته است. البته با وجود کاهش تولید در شمال چین، قیمت سنگ اهن در این بخش افزایش یافت و دلیل آن از نظر فعالان بازار تعدیل منفی برای مدت کوتاه می باشد.

فروش انواع آهن آلات

کاهش قیمت اسلب صادراتی از سوی برزیل به آمریکا دراواسط ماه آگوست

در اواسط ماه آگوست قیمت آهن آلات صادراتی از برزیل کاهش یافت. به طوری که قیمت اسلب صادراتی برزیل به محدوده ی ۵۸۰-۵۳۵ دلار به ازای هر تن فوب رسید و نسبت به هفته گذشته به میزان ۱۰-۵ دلار کاهش داشت. از نظر فعالان بازار کاهش خرید از برزیلی ها به دلیل افزایش ذخایر انبارهای تجار آمریکایی و نگرانی بابت اتمام سهمیه ۵/۳ میلیون تنی برزیل می باشد. سهمیه مذکور از تعرفه وارداتی ۲۵ درصدی معاف بوده و بعد از اتمام این سهمیه تمام محصولات واردشده به آمریکا مشمول تعرفه وارداتی خواهند شد. این روند بر قیمت محصولات فولادی در برزیل تاثیر خواهد داشت.

البته از سویی دیگر با پیشنهادات قیمتی از سوی روسیه به میزان ۵۶۰ دلار سی اف آر، اروپایی ها دیگر حاضر به خرید با قیمت بیش از ۵۴۰ دلار به ازای هر تن فوب از سوی برزیل نیستند.

حتما بخوانید :   بررسی دلایل افزایش تقاضا در بازار فولاد ، روزهای پایانی تیر ماه

افزایش قیمت آهن آلات وارداتی چین بادوام نخواهد بود

قیمت سنگ آهن وارداتی به چین کاهش یافت. به طوری که در هفته آخر ماه آگوست شاخص قیمت سنگ اهن وارداتی به چین به ۶۵ دلار سی اف آر رسید و به میزان ۷/۰ دلار نسبت به روز قبل کاهش داشت. با وجود کاهش مصرف در چین، اما روز گذشته میزان زیادی آهن آلات خریداری گردید. از نظر تجار چین کاهش تولید در شرق چین بر روی قیمت ها بخصوص قیمت سنگ آهن تاثیر گذار بوده است.

قیمت بیلت شرق چین طی روز جاری به ۴۰۹۰ یوان EXW رسید و به میزان ۱۰ یوان کاهش یافت. فولادسازان چینی در حال حاضر ترجیح می دهند محموله هایی در حجم کم را از بنادر با قیمت پایین خریداری نمایند.

از نظر کارشناسان روند صعودی قیمت در چین چندان بادوام نخواهد بود. به طوری که طبق پیش بینی ها قیمت ها در کوتاه مدت کاهشی و سپس در میان مدت روند افزایشی خواهند داشت.

خرید آهن آلات

 وجود روند باثبات در قیمت آهن آلات بازار داخلی اروپا

قیمت ورق سیاه بازار داخلی اروپا از هفته گذشته تاکنون تغییری نداشته و روند باثباتی را طی نموده است وعلت آن نیز ضعف فعالیت ها ی تجاری در بازار داخلی اروپا می باشد.

در حالی که اوضاع بازار داخلی اروپا در ماه اوت روند باثباتی را داشته است اما در ماه سپتامبر کمی رونق گرفت و میزان معاملات در این بازار افزایش یافت. از نظر کارشناسان هر نوع تغییر در بازارهای اروپایی تحت تاثیر تعرفه های وارداتی و واکنش های امنیتی نسبت به آن می باشد که این روند بر قیمت آهن آلات اروپا نیز تاثیر خواهد گذاشت.

 در این میان کمیسیون اروپا تعرفه جدیدی مبنی بر کنترل بازار وارداتی در این کشور را صادر نموده است. شاخص قیمت ورق سیاه در بازار داخلی شمال اروپا بین ۵۷۰ تا ۵۸۰ یورو به ازای هر تن اعلام شده است که نسبت به قیمت های قبلی همچنان ثابت و بدون تغییر باقی مانده است. از سویی دیگر شاخص قیمت ورق سیاه وارداتی شمال اروپا نیز در محدوده ی ۵۳۰ تا ۵۴۰ یورو به ازای هر تن اعلام شده که نسبت به قیمت قبلی ۵۵۰ تا ۵۶۰ یورو به ازای هر تن کاهش داشته است.

یک نظر در مورد «آیا قیمت آهن کاهش می یابد؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید