آیا قیمت میلگرد کاهش می یابد؟

قیمت میلگرد روز
آیا قیمت میلگرد کاهش می یابد؟Reviewed by Admin on Jul 28Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

افزایش بی سابقه قیمت شمش طی روزهای اخیر در بازار فولاد کشور

شمش به عنوان ماده اولیه و تاثیر گذار بر قیمت میلگرد در بازار طی چند روزه اخیر روند صعودی را طی نموده است. قیمت شمش قوسی روز گذشته به محدوده ی ۳۴۰۰-۳۳۰۰ تومان رسید. البته قیمت شمش قوسی در محدوده پایین تری نسبت به شمش القایی گزارش شده است. این در حالی است که شمش از سوی برخی مبادی تا ۳۶۰۰ تومان نیز ثبت شده است. با وجود ادامه این روند نمی توان کاهش قیمت میلگرد را متصور بود.

میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان در سایز ۱۲ میلیمتر از اواخر ماه گذشته تاکنون رشد جهشی داشته و با حدود ۴۰۰ تومان افزایش از قیمت ۳۸۴۰ تومان به قیمت ۴۲۷۰ تومان رسیده است. وضعیت برای قیمت میلگرد آجدار نیشابور نیز همین گونه بوده و از قیمت ۳۶۱۰ تومان در تاریخ ۲۸ تیرماه به قیمت ۴۰۷۰ تومان در روز گذشته رسیده است. به گزارش فعالان فولاد تاکنون تمام مبادی تولید کننده میلگرد، قیمت تولیدات خود را به صورت جهشی افزایش داده اند. با افزایش دیوانه وار قیمت این محصول طی روزهای جاری، بازار مسکن نیز دچار رکود شده و با افزایش قیمت مصالح، ساخت و ساز نیز تا حد زیادی کاهش یافته است.

عرضه روز یک شنبه شمش خوزستان در راستای کمک به کاهش قیمت ها

در تاریخ ۳۱ تیر ماه فولاد خوزستان عرضه ۴۰ هزار تنی از شمش تولیدی خود را در بازار بورس کالا به نمایش گذاشته بود. قیمت پایه شمش خوزستان در بازار بورس کالا به میزان ۲۳۴۰ تومان اعلام شد که با رقابت ۱۰ درصدی به قیمت ۲۵۷۴ تومان معامله گردید. این اقدام فولاد خوزستان که با روند بازار در تناقض بود، در راستای کاهش قیمت مقاطع فولادی از جمله قیمت میلگرد بوده است. با این وجود قیمت این محصول در چند روز گذشته نه تنها کاهش نیافت بلکه بصورت جهشی وارد فاز افزایشی گردید و از قیمت ۲۶۳۰ تومان به قیمت ۳۵۰۰ تومان رسیده است.

حتما بخوانید :   احتمال کاهش قیمت انواع ورق استیل با سقوط قیمت دلار طی روزهای اخیر

خبرهای واصله حاکی از آن است فولاد خوزستان در روز جاری نیز قصد ارائه مجدد شمش تولیدی خود را در بورس کالا دارد. بایستی نشست و دید که این عرضه مجدد چه تاثیری بر روند قیمت گذار مقاطع در روزهای آتی خواهد داشت.

قیمت میلگرد در بازار اصفهان

آیا دلار ۴۲۰۰ تومانی تاثیری بر کاهش قیمت میلگرد در بازار فولاد داشته است؟

با وجود افزایش روزافزون تقاضا، از لحاظ میزان عرضه و تقاضا برای محصولات فولادی در بازار داخلی کشور آنچنان مشکلی دیده نمی شود؛ اما آنچه که به وضوح باعث ایجاد مساله در بازار فولادی شده است، وجود شکاف میان قیمت ارز در بازار سیاه و پول رایج کشور است که سبب ایجاد نابسامانی در قیمت مقاطع فولادی گردیده. در این میان دلار دولتی ۴۲۰۰ تومانی نه تنها به بازار فولاد کمکی ننموده است بلکه سبب ایجاد دوگانگی در این بازار شده است.

در حال حاضر هیچ کدام از تولیدکنندگان و واسطه ها محصولات فولادی خود را در بازار به نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی قیمت گذاری نمی کنند. از سویی دیگر با وجود آنکه دولت وعده داده بود دلار دولتی را در اختیار صنایع مهمی چون صنعت فولاد و داروسازی قرار میدهد، اما تاکنون دلار ۴۲۰۰ تومانی در اختیار هیچ کدام از فولادسازان قرار نگرفته است. علیرغم دخالت دولت بر تعیین دلار رسمی مبنی بر تابعیت قیمت محصولات از این دلار و عدم افزایش قیمت ها در بازارهای کالایی، اما واقعیت به گونه ی دیگری بوده و در حال حاضر مردم محصولات فولادی را به قیمت دلار بازار سیاه خریداری می نمایند.

وجود شکاف میان قیمت محصولات فولادی در بوس و بازار

در حالی که قیمت محصولات فولادی در عرصه جهانی در محدوده ی ۵۳۰-۵۲۰ دلار است، قیمت آنها در بورس کالا در محدوده ی ۲۳۰۰-۲۲۰۰ می باشد؛ اما قیمت نهایی این محصولات وقتی به دست مصرف کننده می رسد با حدود ۱۰۰۰ تومان اختلاف با قیمت بورس، در حدود ۳۲۰۰ تومان می باشد. این نشان دهنده آن است که نه تنها دلار ۴۲۰۰ تومانی کمکی به کاهش قیمت میلگرد در بازار ننموده است بلکه سبب شده تا با ایجاد نابسامانی زمینه را برای سواستفاده و رانت خواری مهیا سازد.

حتما بخوانید :   تمرکز بر حوزه صادراتی در بازار فولاد و افزایش قیمت میلگرد در بازار داخلی

در این بین با دو نرخی شدن قیمت محصولات فولادی بین بورس کالا و بازار سبب ایجاد آشفتگی هر چه بیشتر خواهد گردید و در اینجاست که بایستی گفت عاقبت این آشفته بازار در نهایت سبب خواهد شد تا تر و خشک با هم بسوزند. در ادامه با مشاهده این اوضاع نمی توان آینده ی مطلوبی را برای بازار فولاد متصور بود و همانگونه که مشاهده کردیم سیاست قیمت دستوری از سوی وزارت صمت نیز نتوانست مشکلی را حل نماید و بایستی در آینده منتظر افزایش هر چه بیشتر قیمت ها باشیم.

کاهش قیمت مقاطع در این آشفته بازار امری است که به طور قطع به یقین بعید به نظر می رسد. امید فعالان بازار در این است که با سیاست ارزی مناسب و ایجاد بازار ارز ثانویه لااقل قیمت ها کمی رو به بهبود گذاشته و کمی به تعادل برسند. بایستی دید در آینده چه رخ خواهد داد؛ اما در این وضعیت پیشنهاد می شود که خرید ها بسیار محتاطانه و از روی منطق باشد و نه از روی هیجان و با دقت بسیار و پرس وجو و تحقیقات فراوان دست به خرید بزنند تا دچار ضررهای احتمالی نگردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید