نرخ دلار قیمت روز آهن آلات را مجددا به چالش کشاند

اخبار بازار آهن
نرخ دلار قیمت روز آهن آلات را مجددا به چالش کشاندReviewed by نویسنده مرکز آهن on Nov 20Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

آغاز جنگ های تجاری که متوجه بازار فولاد است

بازار محصولات فولادی همگام با بازار ارز یک روند صعودی به خود گرفته و مسیر قیمت ها نسبت به هفته های اخیر به کل، در حال تغیر است. اکثر قیمت های پیشنهادی با رشد همراه بودند در برخی واحدهای تولیدی فولاد افزایش ۱۰۰ الی ۲۰۰ ریالی به چشم می خورد. گقته می شود با توجه کمبود قراضه و افزایش نرخ مواد اولیه برای تولید محصولات فولادی کاهش مجدد قیمت آهن آلات وجود ندارد. افزایش نرز ارز موجب شده قیمت برخی محصولات فولادی نیز تحت تاثیر قرار گیرد و روند روبه رشد و صعودی را شروع کند.

رکود چشم انتظار بازار محصولات فولادی

در هفته های گذشته همگام با کاهش نرخ دلار شاهد روند بی سابقه و نزولی قیمت آهن آلات در اکثر بازارها علی الخصوص بازار محصولات فولادی داخلی بودیم به طوری که معاملات در ابهام و سردرگمی قرار گرفت. برخی مبادلات با هدف سود بیشتر انجام و برخی تجار در انتظار پایین تر شدن قیمت ها معاملات خود را به تعویق انداختند هیچ گونه پیش بینی پیرامون این حوزه انجام نشد و کارشناسان معتقد بودند این یک دوره کاملا موقت است که حقیقا هم موقت و یک رشته خوشایند برای خریداران بود.

با رشد ارز و افزایش قیمت دلار اکثر بازارها علی الخصوص بازار آهن آلات تحت تاثیر  قرار گرفته و همگام با آن قیمت مواد اولیه نیز افزایش خواهد یافت. بر همین اساس فولاد سازان برای بازگشت سرمایه های خود چاره ای جز افزایش قیمت فولاد ندارند برخی تولید کنندگان چون مجموعه فولاد مبارکه اصفهان تعدا مبالات بالا را به سود بیشتر ترجیح می دهند و برخی دیگر از حاشیه سود برای افزایش ظرفیت های تولیدی خود بهره می گیرند.

حتما بخوانید :   کاهش قیمت میلگرد ذوبی در بازار و بورس کالا

قیمت روز ورق و میلگرد

تلخ و شیرین های بازار فولاد برای تجار و تولدید کنندگان

بازار فولاد در هفته های گذشته عجیب ترین رویدادها را تجربه کرد طوری که روند نزولی قیمت آهن تجار و مصرف کنندگان را دلخوش کرد. برخی تصور می کردند کاهش قیمت آهن آلات بازار مسکن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد اما روند به اندازه  کافی ممتد نبود و افزایش نرخ ارز تمامی پیش بینی ها را در یک آن بر هم زد. از طرفی تحریم های دور دوم و تاثیرات آن ها بر بازار نفت و تمایل به افزایش صادرات محصولات فولادی نیز بازار را با تنش هایی مواجه ساخت. بازگشت محصولات فولادی صادراتی به  بازار داخلی به دلیل کاهش نرخ ارز موجب شد بازار رقابتی شود و کاهش تقاضا و افزایش عرضه بر قیمت نهایی محصولات فولادی  تاثیر بگذارد. قیمت فولاد در حاضر به حداقل خود رسیده و پیش بینی خاصی برای قیمت آهن شنیده نمی شود.

بازار آهن

سایه ای بر فراز قیمت آهن آلات

اغلب بازارهای فولادی به جز بازار فروش ورق گالوانیزه تجربه یکسانی از تاثیرات دلار بر بازار را تجربه کردند. در این بازه زمانی قیمت روی حدود ۳.۳ درصد افزایش قیمت داشت بر همین اساس محصولات پوشش دار چون ورق گالوانیزه نیز با افزایش قیمت اندکی همراه بودند. بازار جهانی فولاد همچنان در ثبات نسبی به سر می برد و پیش بینی می شود در ماه های آتی نیز کاهش قیمت آهن آلات همچنان ادامه داشته باشد.

برخی بازارها در ثبات و برخی دیگر در سکوت بودند. در بازار داخلی توقف خریداران، انتظار برای افت قیمت ها، رسیدن فصل سرما، رکود ساخت و ساز، افزایش عرضه، رقابتی شدن بازار، کاهش نرخ ارز، تاثیرات جنگ های تجاری میان کشورها و… بر قیمت تمام شده محصولات و نرخ های پیشنهادی تولیدکنندگان تاثیر مستقیم داشت. در حال حاضر بازار در ابهام به سر می برد طوری که نه رشد چندانی را در پیش می گیرد و نه روند کاهش قیمت چشم گیری برای جذب خریداران را طی می کند.

حتما بخوانید :   برزخ فعلی ایجاد شده در بازار فولاد چه تاثیری بر قیمت میلگرد خواهد گذاشت؟

محصولاتی که خلاف جریان در حرکت هستند

همگام با سیر نزولی قیمت آهن آلات شاهد افزایش ۷ درصدی قیمت سنگ آهن در هفته های اخیر بودیم طوری که محصول مذکور با عیار ۶۲ به هر تن ۷۴ دلار رسیده است در صورتی که میزان تولیدات محصولات فولادی کاهش یابد بازار سنگ آهن نیز با تنش مواجه خواهد شد. کاهش تقاضا چون پتکی بر سر قیمت سنگ آهن کوبیده خواهد شد.

به گفته کارشناسان اقتصادی و بر اساس اخبار آهن آلات در صورتی که دولت چین بر سیاست های خود مبنی بر کاهش تولید و پایین آوردن سطح آلاینده ها تاکید داشته باشد تقاضای سنگ آهن نیز به طرز چشم گیری پایین خواهد آمد و قیمت های فعلی فولاد به طور کامل شکسته می شوند. مسئولان ذی ربط چین اعتقاد دارند برای دوام اقتصاد و ساخت و سازهای داخلی نباید تولیدات فولاد را متوقف کرد از طرفی حوزه صنعت و فولادسازی از جنبه های مهم اقتصادی در هر کشوری است مساله محدودیت تولید فولاد هم به چالشی جدی برای چین تبدیل شده از سوی دیگر همین مساله موجب شده برخی کشورها تلاش کنند تا در جریان رقابت بازار فولاد قرار گیرند.

رقابت در بازار آهن یا کنترل عرضه و تقاضا؟

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در هفته گذشته افت و خیز چندانی نداشت. بازارهای آمریکا، اروپا نیز در ثبات نسبی به سر می بردند و تنها بازار چین با افت ۲۱ دلاری همراه بود و از سوی دیگر میلگرد ترکیه با رشد ۶ دلاری همراه بود. نزدیک شدن قیمت آهن آلات کشورهای مختلف زمینه ساز افزایش رقابت در بازارهای جهانی خواهد شد. خریداران بازارهای خارجی همچنان در انتظار شکسته شدن قیمت های فعلی هستند و مبادلات با روندی کند صورت می گیرند بر اساس نظریه کارشناسان وضعیت بازار جهانی در ماه های آتی نیز به همین منوال خواهد گذشت اما بازار داخلی تحت تاثیر نرخ ارز و سیاست های فولادسازان در نوسان خواهد بود.

حتما بخوانید :   اقتصاد پلیسی از سوی دولت خودش نیاز به یک پلیس خواهد داشت!

وضعیت بازار آهن

باید دید چه تمهیداتی برای کنترل عرضه و تقاضا صورت می گیرد. در حال حاضر شرایط به صورتی است که قیمت آهن آلات به کف خود رسیده. برای خرید، اطلاع از آخرین وضعیت محصولات فولادی، قیمت روز میلگرد و ورق گالوانیزه و دریافت مشاوره از کارشناسان مجرب مرکز آهن با بخش فروش این مجموعه در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید