دلار یا اعتصاب، کدامیک بر صعود قیمت ورق گالوانیزه موثر هستند؟

قیمت روز ورق گالوانیزه
دلار یا اعتصاب، کدامیک بر صعود قیمت ورق گالوانیزه موثر هستند؟Reviewed by Admin on Sep 30Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

نوسانات قیمت دلار سبب ایجاد رکود بر بازار فولاد گردید

قیمت روز هر کیلو ورق گالوانیزه بعد از شرایط نامساعد بازار طی هفته اول مهرماه تاکنون روند صعودی داشته است و از قیمت ۸۹۰۰ تومان در اولین روز از ماه مهر به قیمت ۱۰۴۰۰ تومان در روز گذشته رسیده است. این افزایش ۱۵۰۰ تومانی در عرض یک هفته اخیر متاثر از نوسانات شدید ارزی می باشد.

البته مشکلات ترابری نیز مزید بر علت شده و در حال حاضر برخی از تولید کنندگان ترجیح می دهند تا لیست قیمت انواع ورق گالوانیزه تولیدی خود را تا مشخص شدن اوضاع و تثبیت قیمت دلار اعلام ننمایند. البته این وضعیت کاهش عرضه و تقاضا در بازار فولاد برای بقیه رقبا به منزله فرصتی جهت جذب هر چه بیشتر تقاضا تلقی می شود.

قیمت ورق گالوانیزه در بازار غیر رسمی نیز هنوز نرخ مشخصی برای فروش ندارد. با بالا رفتن قیمت محصولات فولادی و افزایش نوسانات دلار  شاهد کاهش شدید توان خرید مردم و افت سطح تقاضا هستیم. بر اساس گزارشات میدانی از برخی شهرها و مبادی فروش تقاضای مصرف کننده نهایی نسبت به دو ماه گذشته به شدت کاهش یافته است و بر اساس آمارهای دریافتی از وزارت مسکن و شهرسازی گرانی و افزایش قیمت محصولات فولادی و نوسانات دلار به بازار مسکن نیز کشیده شده و سبب تشدید رکود در این حوزه گردیده است.

در این میان به مردم و همکاران عزیز توصیه می شود که از خرید مازاد بر مصرف و انباشت و دپوی کالاها در انبار جدا خودداری کرده و از این طریق به ایجاد التهابات کاذب در بازار دامن نزنند. بنا بر تجارب گذشته بازار فولاد بارها و بارها به ما ثابت شده که افزایش حباب گونه قیمت ورق گالوانیزه هفت الماس و سایر محصولات فولادی قابلیت حفظ بلند مدت را نداشته و بالاخره خالی خواهد شد و هر از گاهی مجددا این قیمت ها فرو خواهند ریخت و اوضاع مجددا به روال عادی بازخواهد گشت.

حتما بخوانید :   بررسی اثرات دستوری نمودن قیمت مقاطع

سرمایه گذاری بلند مدت در بازار فولاد آیا منطقی به نظر می رسد؟

به فصل سرد سال وارد شده ایم و انبار کردن محصولات فولادی با وجود کاهش تقاضا در این فصل چندان منطقی به نظر نمیرسد. با توجه به ریزش قیمت جهانی فولاد و قیمت ورق گالوانیزه به واسطه ورود به نیمه دوم سال در منطقه خاورمیانه و همچنین کاهش صادرات این محصولات به خاطر وجود تحریم ها، انبار کردن منطقی نبوده و توجیه اقتصادی برای سرمایه گذاری بلند مدت وجود ندارد.

بر این اساس به کلیه خریداران و همکاران عزیز توصیه می شود تا به دور از هر گونه هیجان کاذب فقط به میزان نیاز خرید انجام داده و به نوعی از همکاری غیر مستقیم با نوسان سازان جلوگیری کرده و در برابر خود تخریبی مقاومت نمایند.

این که می گوییم تاکنون سیاست های دولت نتوانسته نظام بازار را اصلاح نماید حرف اشتباهی نیست، اما خود باید ببینیم به عنوان یک شهروند عادی و عضوی از این مملکت در ایجاد شرایط بحرانی و یا اصلاح آن به چه میزان نقش داشته ایم. در حال حاضر همه ما سوار بر یک کشتی هستیم و هر عمل ناشی از منفعت طلبی شخصی نه تنها به نفع ما نخواهد بود بلکه از جوانب دیگر سبب آسیب خواهد شد. پس بهتر است عاقلانه و دور از هیجان این دوران را سپری نماییم.

قیمت ورق گالوانیزه در بازار اصفهان

روند انفعالی وزارت صمت در برابر خصولتی ها و التهاب در بازار فولاد

علاوه بر تمامی موارد مطروحه قسمتی از التهابات موجود در بازار مربوط به وجود هیجانات از سمت بازار ارزی می باشد. البته شاید نوسان سازی های اخیر در این حوزه مربوط به عقب نشینی وزارت صمت و امتیازات اعطایی این وزارتخانه به خصولتی ها باشد. امتیازات اعطا شده از سوی وزارت صمت به مافیای اقتصادی می تواند در ایجاد نوسانات ارزی دخیل بوده و همزمان با خبر استعفای وزیر به نوعی شرایط انفعالی موقتی بوجود آمده و شرایط مناسبی را برای نوسان گیران مهیا نموده است.

حتما بخوانید :   آیا قیمت آهن کاهش می یابد؟

البته شرایط بوجود آمده از نظر فعالان بازار فولاد و سایر بازارها مقطعی می باشد زیرا بنا بر تجربه، بازار باز هم راه خود را پیدا خواهد کرد و بهمن در حال رشد قیمت ها در نهایت در جایی از حرکت باز خواهد ایستاد و شروع به ریزش خواهد نمود. می توان این نقطه را مرکز ثقلی برای حمایت از حقوق مصرف کننده نهایی و سامان دادن به شرایط انفعالی کنونی و آرامش قیمت محصولات فولادی دانست.

مروری کوتاه بر میزان تقاضا در عرضه های اخیر بورس محصولات فولادی

در حالی که طی هفته های گذشته با برداشته شدن محدودیت های دستوری و سقف رقابت قیمتی برای محصولات فولادی دیگر خبری از خریدهای هیجانی و وجود تقاضای کاذب وجود نداشت اما این امر سبب شده بود تا قیمت معاملات محصولات فولادی در عرضه های بورس کاهش یابد.

طی یک هفته اخیر مجددا شاهد افزایش شدید قیمت این محصولات در بازار فولاد بوده ایم و تولیدکنندگان بزرگ و کوچک قیمت های پیشنهادی خود را تا ۱۰۰۰ تومان نیز افزایش داده اند. در حالی که با آزاد شدن سقف رقابت درعرضه های بورس تا چند روزی بازار فولاد به آرامش رسیده و قیمت محصولات فولادی کاهش یافته بود اما با وجود نوسانات شدید ارز مجدد نرخ محصولات فولادی افزایش یافت.

عرضه های اخیر بورس نیز شاهد تقاضای سنگین بود و معاملات در تالار بورس با قیمت های رقابتی انجام گردید. با وجود آنکه پیش بینی می شد که سطح تقاضا با وجود قوانین سامانه سنا از سوی بورس کالا کاهش یابد اما به دلیل افزایش افسار گسیخته قیمت ها در خارج از بورس، سطح تقاضا مجددا افزایش یافت و متوسط رقابت ها برای انجام معاملات در این بازار تا ۱۲ درصد افزایش نسبت به قیمت پایه ثبت گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید