آیا قیمت آهن آلات تحت تاثیر ضعف اقتصادی کاهش یافته است؟

پیش بینی قیمت آهن آلات
آیا قیمت آهن آلات تحت تاثیر ضعف اقتصادی کاهش یافته است؟Reviewed by نویسنده مرکز آهن on Nov 18Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

آیا بازار فولاد ایران دچار ضعف اقتصادی و نوسان شده است؟

قیمت آهن آلات به خصوص محصولات فولادی در بازارهای جهانی علی الخصوص چین یک روند رو به کاهش در پیش گرفته است و ظاهرا قصد ثبات ندارد این در حالی است که مصرف کنندگان به دنبال محصول ارزان تر، از وضعیت کنونی استقبال خوبی به عمل آورده اند. گفته می شود  روند نزولی فعلی مطابق با روال سال های قبلی در شروع فصل سرد و متاثر از سیاست های داخلی شکل گرفته بر همین اساس تجار و صادرکنندگان چینی به بازار صادرات تمایل دارند تا بتوانند با ارائه قیمت های رقابتی در بازار جهانی سهمی داشته باشند.

قیمت میلگرد و بیلت بازار داخلی چین با افت هفتگی همراه بود و با نرخ هر تن ۵۴۸ دلار درب کارخانه معامله شد. از اصلی ترین عوامل جو فعلی بازار داخلی چین  می توان به محدودیت و رکود ساخت و ساز در فصل جاری اشاره کرد. بر همین اساس پیش بینی می شود که تا پایان رکود در فصل جاری و در ماه های آینده قیمت آهن آلات روند نزولی به خود بگیرند و بعد از آن، از جو حاکم فعلی خارج گردند. از طرفی افزایش واردات سنگ آهن به میزان ۱۱.۲ درصد در ماه میلادی گذشته یکی دیگر از عواملی است که موجب نزول قیمت محصولات فولادی در چن شده است چون افزایش واردات توسط فولادسازان نشان از افزایش تولید و در نتیحه کاهش قیمت آهن آلات است.

کاهش هزینه های تولید توسط فولاد سازان

میزان خرید سنگ آهن وارداتی توسط مصرف کنندگان داخلی کاهش یافته و همین موجب کاهش نرخ نهایی محصول گردیده فولادسازان چینی با توجه به واردات اخیر به دنبال جایگزینی برای سنگ آهن خود هستند تا هزینه های تولید را تا حد ممکن کاهش دهند. از جمله مشکلاتی که فولادسازان این کشور را درگیر خود ساخته محدودیت های آلایندگی های ناشی از تولیدات فولادی می باشد.

حتما بخوانید :   کاهش 17 درصدی صادرات آهن آلات ایران در 7 ماه اخیر

قیمت روز آهن آلات

از بازار محصولات فولادی ایران و آسیا چه خبر؟

تجار چینی قصد دارند با تعدیل قیمت آهن آلات خود، بازارهای جنوب شرق آسیا را در دست گیرند محصولات چینی با کاهش نرخ ۴۰ دلاری قدرت رقابتی پیدا می کنند بر اساس وضعیت فعلی، روند ممتد نزول قیمت و عدم تعادل عرضه و تقاضا ارزان تر شدن قیمت ها و ایجاد رقابت میان بازارهای ترکیه و سایر کشورها پیش بینی می شود.

علاوه بر سنگ آهن، بیلت و میلگرد چین محصولاتی چون ورق نیز یک روند کاهشی در پیش گرفته اند. ورق سیاه صادراتی نیز با افت تقاضا همراه بوده و همین امر موجب نزول قیمت آهن آلات شده است. با توجه به اینکه روال کاهش قیمت تمام بازار محصولات فولادی چین را در بر گرفته است باز هم خریداران چین منتظر ارزان تر شدن محصولات هستند و عقده دارند این روند نزولی همچنان ادامه خواهد داشت. ورق فولادی چین با افت قیمت ۱۵ تا ۲۰ دلاری همراه بود و با نرخ نهایی ۵۲۰ تا ۵۲۵ دلار جهت فروش به بازار عرضه شد. افت ورق در بازار داخلی تا ۲۲ دلار هم به چشم می خورد.

قیمت روز میلگرد

قیمت قراضه کاهش یافت

قیمت در بازار قراضه نیز تحت تاثیر سایر فعالیت ها، در حال کاهش است. صادرات قراضه چین کاهش یافته و کشورهایی چون کره جنوبی و ویتنام نیز خرید خود را نسبت به قبل محدود کرده اند بر همین اساس قیمت قراضه در بازار داخلی چین نیز افت چند دلاری را تجربه کرد. بازار ترکیه نیز همانند چین روند کاهشی دارد و خریداران همچنان در انتظار پایین تر آمدن  قیمت محصولات فولادی هستند وضعیت در جنوب شرق اسیا هم تقریبا به همین منوال  است.

حتما بخوانید :   دلار یا اعتصاب، کدامیک بر صعود قیمت ورق گالوانیزه موثر هستند؟

جو ثابتی بر بازار حکم فرما شده اما فاصله بین قیمت های پیشنهادی و قیمت خریداران بسیار زیاد است و همین امر بازار را در سکوت فو برده است. طبق پیش بینی های انجام شده انتظار می رود قیمت قراضه چین باز هم کاهش یابد. دلایل متعددی برای افت قیمت آهن آلات چین وجود دارد که از جمله مهم ترین آن ها مصرف پایین فولاد و جنگ تجاری پیش رو است. گفته می شود با توجه به شرایط فعلی وضعیت رشد اقتصادی چین روند کاهشی به خود گرفته است.

روند کاهشی و بدون ترمز قیمت آهن آلات

وضعیت فولاد ایران نیز در ثبات نسبی به سر می برد و بازار مسکن نیز متاثر از آن است. به نظر می رسید فصل گذشته بازار مسکن شروع جدیدی را تجربه کند اما پیش بینی های انجام شده با شرایط فعلی همخوانی ندارد به طوری بازار آهن در رکود قبلی خود به سر می برد و حتی وارد دوران رکود تورمی شده است. شرایط فعلی غیر قابل پیشی و کاملا مبهم است حباب قیمت در بازار مسکن دیده نمی شود اما وضعیت همچنان در رکود به سر می برد و فروش محصولات فولادی نظیر میلگرد نیز متاثر از رکود ساخت و ساز و برخی عوامل سیاسی روند ثابتی در پیش گرفته اند. تجار و مصرف کنندگان شرایط فعلی را بهترین زمان برای خرید فولاد می دانند چون روند ثبات یا نزولی کاملا موقتی است. تضعیف وضعیت اقتصادی ایران هشداری است که کارشناسان روی آن تاکید دارند.

آخرین قیمت میلگرد

نشانه های تضعیف روند اقتصادی ایران

مجتمع های بزرگ چون ذوب آهن اصفهان و سایر تولیدکنندگان با افزایش ظرفیت های تولیدی خود می توانند خلا و شکاف های موجود در بخش صنعت را پر کنند. کاهش سطح تولیدات نسبت به سال های گذشته و ظرفیت های بلا استفاده در بخش صنعت یک موضوع بسیار مهم است که عدم توجه به آن موجب تضعیف وضعیت اقتصادی کشور خواهد شد. رشد منفی سرمایه ناخالص در بخش ساختمان سازی و کاهش رشد بهره وری نیز نگران کننده است.

حتما بخوانید :   روند مبهم قیمت گذاری مقاطع در بازار فولاد ایران

فولاد جهانی رشد ۵ درصدی را تجربه خواهد کرد

بر اساس آمار انجام شده انتظار می رود فولاد جهانی در سال ۲۰۱۸ نسب به سال گذشته رشد ۴.۶ درصدی را تجربه کند. بخشی از این رشد جهانی نیز بر مبنای رشد تولیدات چین تخمین زده شده است که در حقیقت تولیدات این کشور از میزان اعلام شده کمتر است به همین دلیل رشد جهانی نیز از آمار پیش بینی شده کمتر خواهد بود.

کاهش قیمت فولاد

پیش بینی می شود با توجه به رکود حاکم بر بازار فولاد چین، تقاضای جهانی فولاد نیز در  ثبات  فرو رود. قیمت محصولات فولادی ایران نیز تحت تاثیر سیاست های داخلی و بازار جهانی می باشد. برای اطلاع از قیمت روز آهن آلاتی چون میلگرد، ورق و تیرآهن با مرکز آهن عرضه کننده محصولات فولادی، در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید