خط ویژه 35155-031

جوشکاری ورق گالوانیزه چه تاثیری بر مقاومت آن دارد؟

سیم جوش گالوانیزه
جوشکاری ورق گالوانیزه چه تاثیری بر مقاومت آن دارد؟Reviewed by Admin on Oct 28Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

جوشکاری ورق های گالوانیزه به چه صورت است؟

روش های متداولی برای جوشکاری ورق گالوانیزه مانند سایر محصولات فولادی وجود دارد از جمله مقاومتی، ذوبی و لیزری. از آنجایی که جوشکاری نادرست موجب تخریب پوشش ورق گالوانیزه می شود، کیفیت جوشکاری بر اساس حداقل خرابی ایجاد شده مشخص می شود. برای به حداقل رساندن آسیب رسانی نسبت به سایر روش ها از روش مقاومتی استفاده می شود بنابراین پوشش ورق گالوانیزه تخریب نخواهد شد و این عمل روی مقاومت آن تاثیر منفی برجای نخواهد گذاشت. روش های جوشی متنوع هستند اما روش نقطه ای، نوک به نوک و درزی را می توان روی ورق های فلزی بدون پوشش پیاده سازی کرد.

جوشکاری نقطه ای چیست؟ چرا چسبندگی هنگام جوش زدن، کاهش می باید؟

شرایط حاکم بر جوشکاری ورق های پوشش دار، مستقیما به نوع پوشش آنها بستگی دارد. لبه های ورق گالوانیزه از ورق فولادی بدون پوشش با همان ضخامت، باریکتر است. عرض لب ها در ورق فولادی بدون پوشش با عرض آن در پوشش های آلیاژی آهن روی تقریبا مشابه است. نوع گالوانیزه Z275 مقاومت تماسی پایین تری دارند بنابراین نسبت به ورق های فولادی با ضخامت یکسان به جریان برق بیشتری برای جوش نیاز دارند. این افزایش جریان تقریبا ۲۰ درصد است.

الکترود جوشکاری ورق گالوانیزه

مقاومت سطحی در ورق های گالوانیزه ZF نسبت به Z بیشتر است در نتیجه در سطح تماس گرمای بیشتری احساس می شود پس شدت جریان در این محصول نسبت به گالوانیزه Z کمتر و نسبت به ورق های فولادی با همان پوشش بیشتر است. زمان جوشکاری گالوانیزه ZF چیزی حدود ۵۰ تا ۱۰۰ درصد بیشتر از ورق فولادی بدون پوشش است. برای Z275 نیز نیروهای بیشتری برای جوشکاری اجزاء فولادی با استحکام بالا نیاز است.

حتما بخوانید :   روش اجرای میلگرد رامکا در ساختمان

تحت چه شرایطی می توان جوشکاری تمییز و بدون ایرادی داشت؟

در جدول زیر ضخامت ورق های گالوانیزه Z و ZF و شرایط جوش هر کدام را مشاهده می کنید. شایان ذکر است که موارد ذکر شده با توجه به شرایط تولید، مدار ثانویه و نوع دستگاه ممکن است نیاز به اصلاح داشته باشند.

جوشکاری ورق گالوانیزه نازک

این نمودار برای الکترودهای مخروطی ناقص در نظر گرفته شده است. بهترین نتیجه هنگام استفاده از الکترودهتاای ناقص زمانی رخ می دهد که ورق جوشکاری به ضخامت ۳mm می رسد. سر الکترود از فرمول d=5√t به طور تقریبی قابل محاسبه است. منظور از d قطر سر الکترود است و t ضخامت ورقه فولادی را نمایش می دهد که بر اساس میلیمتر محاسبه می شود. توجه داشته باشید که اگر از جوشی کوچکتر از سایز ارائه شده در فرمول استفاده شود ممکن است مقاومت ورق فولادی کاهش یابد. اندازه جوش از ۳.۵√t نباید کمتر شود.

آموزش جوشکاری ورق

نکات: برای اینکه جوش تمیزی داشته باشید و اثری روی ورق برجای نماند، می توان از یک pad یا اصطلاحا زیردستی استفاده کرد که نقش الکترود ثانوی را دارد و باعث می شود فرورفتگی ایجاد نگردد. شایان ذکر است این کار از عمر الکترود و محدوده جوش می کاهد. همچنین برای اینکه در ورق های فولادی پوشش دار بهترین نتیجه را به دست آورید، باید به سرعت جریان آب نیز دقت داشته باشید. اگر سرعت جریان آب بیش از۴ per min یعنی ۴ لیتر در دقیقه باشد، بهترین نتایج را به دست خواهید آورد.

بهتر است لوله خنک کننده به گونه ای تنظیم شود که قسمت پشتی روکار الکترود با جریان آب برخورد داشته باشد. استفاده از الکترودهایی با جنس مس-کروم، مس کروم-زیرکونیوم و مس-زیرکونیوم موجب افزایش عمر مفید و راندمان خواهد شد. البته باید بدانید که الکترودهایی مثل مس-زیرکونیوم یا مس-آلومینیوم میزان چسبندگی الکترود به قطعه را کاهش می دهد.

حتما بخوانید :   تاریخچه تولید میلگرد

جوشکاری درزی چیست و چه مواقعی کاربرد دارد؟

حساسیت مقاومتی درزی ورق های فولادی پوشش دار به قدری بالاست که جوشکاران حین کار با محدودیت های عملیاتی مواجه می شوند. دستگاه های جوش معمولی که برای ورق های بدون پوشش کاربردی هستند برای گالوانیزه مناسب نیستند و در صورت استفاده، کیفیت مطلوب نخواهد بود. شایان ذکر است در جوشکاری به روش درزی شیوه هایی مثل تغذیه فویل های فولادی برای آلودگی زدایی الکترودها وجود دارد.

جوشکاری ورق گالوانیزه به روش نقطه سیاه یا جوش های برجسته

در صورتی که تنظیمات دستگاه جوش و ابعاد آن کنترل شود، می توان به روش موضعی روی گالوانیزه جوش انجام داد. در  Z275 پیوندهای فاز جامد ایجاد می شود و اندازه جوش باید توسط قطر قالب کنترل شود که حتما باید بیشتر از قطر ورق فولادی (بدون پوشش) باشد.

روش جوش پیچ چیست؟ این روش چه مزایایی دارد؟

جوش پیچ یک پروسه نیمه اتوماتیک و از سرعت بالایی برخوردار است. زائده فلزی و قطعه کار تحت فشار به یکدیگر متصل می شود. این فرآیند دو نوع دارد:

  • قوسی پیچ
  • برآمده خازنی

در روش قوسی پیچ فرو رفتن، بیرون آمدن و مدت زمان تنظیمات نسبت به ورق های فولادی نرمه بدون پوشش بیشتر است همچنین شدت جریان مورد نیاز برای جوشکاری نیز به شدت بالا است. در این روش بهتر است از حلقه های سرامیکی محافطت شده استفاده کرد. در روش برآمده خازنی روی گالوانیزه انرژی و تنظیمات ولتاژ بالاتری نسبت به ورق های فولادی بدون پوشش نیاز است.

دستگاه جوش گالوانیزه

معرفی روش جوشکاری ذوبی یا Fusion welding

نوع ذوبی از روش های متداول اتصال  ورق گالوانیزه است که مشابه جوشکاری ورق فولادی بدون پوشش است و خرابی های ناشی از جوش در ورق گالوانیزه را می توان با انتخاب فرایند و شرایط کنترل کرد.

حتما بخوانید :   روش تولید آهن از سنگ معدن تا کارخانه فولادسازی (قسمت 2)

روش جوشکاری گازی و پیچ و تاب های ناشی از آن!

نوع گازی نیز از روش های است که احتمال تاب خوردگی قطعه کار و آسیب رسیدن به پوشش در آن نسبت به سایر روش ها بالاتر است.

جوشکاری فولاد بدون تغییر ساختاری با روش لیزری

در عملیاتی که جوشی با حرارت پیوسته و پایین مورد نیاز است، روش لیزری کاربرد دارد. این حرارت پایین موجب می گردد تغییری در ساختار متالوژیکی فولاد ایجاد نشود. در این روش با تمرکز اشعه بر یک نقطه از مشکل تاب برداشتگی در فرایندهای حرارت بالا، کاسته می شود.

بعد از اتمام جوشکاری چه فرآیندهایی انجام شود؟

بعد از اتمام جوش ورق گالوانیزه، باید آسیب های وارد شده به پوشش را بررسی و تعمیر کرد. برای تعمییر پوشش می توان از رنگ یا چسب رنگ های حاوی روی استفاده کرد که حتی هنگام داغ بودن جوش باز هم می توان از آنها استفاده کرد. روش دیگر برای تعمیر متالیزه کردن روی است. استفاده از رنگ آلومینیوم بعد از رنگ های محافظ موجب افزایش چسبندگی رنگ خواهد شد.

اقدامات ایمنی و بهداشتی حین و بعد از جوشکاری

دود تولید شده از فرآیند جوشکاری به شرایط، محل، ضخامت پوشش ورق و… بستگی دارد. نصب هواکش نزدیک محل، تهویه هوا و استفاده از ماسک تنفسی ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید