خط ویژه 35155-031

آیا کاهش قیمت سکه و دلار موجب کاهش قیمت آهن آلات خواهد شد؟

تاثیر دلار بر آهن آلات
آیا کاهش قیمت سکه و دلار موجب کاهش قیمت آهن آلات خواهد شد؟Reviewed by نویسنده مرکز آهن on Nov 15Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

حباب منفی سکه و دلار و تاثیر آن بر بازار محصولات فولادی

در روزهای گذشته موج منفی و کاهشی قیمت ها  بر بازار ارز  وطلا سایه افکند و این روند نزولی خوش بینی هایی را در خریداران محصولات فولادی به وجود آورده اما واقعا هیچ کس نمی داند پشت پرده این قضایا چه رخ دادهایی وجود دارد و در نهایت قیمت ها به همین روال باقی می مانند یا فقط یک اتفاق شیرین موقتی است؟ کاهش قیمت سکه و دلار بر بازار محصولات فولادی و قیمت آهن آلات چون قیمت روز میلگرد نیز تاثیر گذار است اما باید دید روند کاهشی محصولات فولادی تا چه نقطه ای ادامه خواهد داشت و فولادسازانی چون ذوب آهن اصفهان برای کنترل بازار چه تمهیداتی را در نظر می گیرند.

خرید محصولات فولادی

سمت و سوی کاهش قیمت بازار فولاد

در روزهای اخیر قیمت سکه و دلار از مرزهای خود گذشتند و روند نزولی در پیش گرفتند اتفاقی که غیرقابل پیش بینی بود هیچ کس تصور کاهش قیمت ها را در چنین برهه ای نداشت. اکنون زمان اوج تحریم های آمریکا علیه ایران و کش وقوس های تصویب یا رد قانون مبارزه با پول شویی CFT است بر همین اساس نمی توان هیچ پیش بینی از آینده بازارهای واردات، صادرات و قیمت آهن آلات داشت. اما انصافا گذشتن دلار از مرز ۱۳ هزارتومان و رسیدن قیمت سکه زیر ۴ میلیون موجب خوش بینی خریداران محصولات فولادی شده است. به گفته کارشناسان ادامه روند نزولی روی بازار مسکن نیز تاثیرات مثبتی خواهد داشت اما کاهش قیمت نفت، تاثیر تحریم ها، سیاست های بازار و تصمیمات فولادسازان  بازار را غیر قابل پیش بینی خواهد کرد از همین رو احتمالا روند کاهشی که در حال حاضر شاهد آن هستیم پایدار نخواهد ماند.

حتما بخوانید :   پیش بینی قیمت میلگرد در سال 97

تاثیر کاهش قیمت دلار بر فولاد

از سوی دیگر مطابق با تصمیمات وزارت صنعت،  معدن و تجارت بورس کالا اعلام کرد که در آینده ای نزدیک یعنی از یکم آذر ماه ۱۳۹۷ تنها افرادی اجازه خرید محصولات فلزی به جز میلگرد و تیرآهن را دارند که روند ثبت نام مورد نظر بورس کالا را طی کرده و از طریق آن به بورس معرفی شده باشند. این موضوع موجب بروز نگرانی هایی در ارتباط با خرید آهن آلات و قیمت های محصولات فولادی متاثر از قیمت سکه و دلار در بازار آزاد شده است. بر اساس پیش بینی کارشناسان این طرح مثبت بوده و خریداران نباید نگرانی از بابت قیمت و تاثیر سیاست های بازار آزاد داشت چون از ورود دلالان به بازار خرید و فروش، جوسازی، تقاضای کاذب برای خرید، قیمت سازی، سیاست های دلاری و… جلوگیری خواهد شد.

نوسانات ارزی چقدر روی کاهش قیمت آهن آلات تاثیر گذار است؟

از شروع سال جاری تاکنون شاهد نوسانات ارزی بودیم که به دنبال آن قیمت محصولات نیز روند افزایشی در پیش گرفته است. اما بورس کالا کمتر از بازار آزاد تحت تاثیر نوسانات ارزی قرار می گیرد و این اختلاف فاحش قیمت مواد اولیه در بازار آزاد و بورس کالا زمینه ساز سوء استفاده دلالان و رانت خواران شده است. حالا که قیمت دلار روند کاهشی به خود گرفته امیدواری هایی در دل بازاریان ایجاد شده که اختلاف قیمت بازار واقعی با بورس کالا کاهش یابد. حالا که دلار به مرز ۱۲۰۰۰ تومان رسیده معاملات باز هم با دلار ۴۲۰۰ در بورس کالا ارائه می شود و این موضوع خود زمینه ساز تقاضای چند برابری در بورس کالا برای خرید آهن آلات با قیمت مناسب تر است.

حتما بخوانید :   برزخ فعلی ایجاد شده در بازار فولاد چه تاثیری بر قیمت میلگرد خواهد گذاشت؟

قیمت روز میلگرد

بازار آشفته معاملات همراه با تقاضای کاذب افت و خیز قیمت دلار و فعالیت دلالان موجب شده تجدید نطرهایی در قیمت گذاری دستوری بر مبنای دلار دولتی با هدف کنترل نوسانات بازار صورت گیرد.

دلخوری دلالان و صرافان از شرایط فعلی

کاهش دلار در روزهای اخیر و ورند ممتد آن قیمت برخی محصولات را همراه با خود کاهش داده برخی فعالان بازار، کاهش ادام هدار قیمت در بازار فولاد را تایید نمی کنند اما افزایش قیمت محصولات فولادی همراه با افزایش قیمت دلار این انتظار را در اذهان مصرف کنندگان به وجود آورده که حالا با کاهش قیمت دلار قیمت محصولات فولادی نیز کاهش یابد. کارشناسانی که این نظریه را رد می کنند عقیده دارند کاهش چند روزه نرخ دلار اصلا توجیهی منطقی نیست و سریعا نمی توان بازار را متعادل یا قیمت ها را واقعی تر کرد که خود این مساله باز هم یک معظل بسیار بزرگ برای بازار بورس کالا محسوب می شود چون ممکن است با تغییر قیمت آهن آلات تقاضای بورس کاهش یابد و تمایلات به سمت بازار کشیده شود.

بازار مسکن تحت تاثیر کاهش قیمت دلار قرار خواهد گرفت؟

پیش بینی بازار مسکن دشواری های خاص را دارد چون کاهش دنباله دار نرخ ارز موجب سقوط قیمت مسکن خواهد شد و همین امر نیز متعاقبا موجب افزایش ساخت و ساز و خرید محصولات فولادی می گردد.

قیکت روز میلگرد بعد از کاهش دلار

از طرفی افزایش تقاضای خرید نیز خود بر قیمت آهن آلات تاثیر گذار خواهد بود و باز هم فلزات در سیکل عرضه و تقاضا قرار می گیرند دل بستن به نوسانات کوتاه مدت کار عاقلانه ای نیست پس باید منتظر ماند و دید چه رویدادهایی در انتظار بازار مسکن است که این موضوع در هفته های آتی مشخص خواهد شد. البته باید به این مورد نیز توجه داشت که کاهش قیمت بازار مسکن در دراز مدت رخ می دهد و مانند سایر موارد چندان تحت تاثیر قیمت و نوسانات ارزی نیست تنها شاید کاهش قیمت محصولات فولادی از جمله میلگرد تمایل به ساخت و ساز را افزایش دهد.

حتما بخوانید :   آینده قیمت مسکن در سال 98

در مقابل، نوسانات بازار تجاری قرار دارند که مبادلات خود را به زمان محدود کرده اند و بر تاثیرات تحریم ها تاکید دارند. پیش بینی سمت و سوی بازار فولاد تقریبا غیرممکن است روزهایی قیمت ها نزولی و برخی روزها کاملا ثابت هستند. برای اطلاع از جزئیات نرخ محصولات فولادی علی الخصوص قیمت روز تیرآهن و میلگرد می توانید با بخش فروش مرکز آهن در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید