بررسی عوامل موثر ایجا ثبات قیمت میلگرد در بازار داخلی

انواع قیمت میلگرد
بررسی عوامل موثر ایجا ثبات قیمت میلگرد در بازار داخلیReviewed by Admin on Jul 23Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

خلأ میلگرد نیشابور در بازار عامل افزایش قیمتها

روز گذشته بازار مقاطع فولادی و قیمت میلگرد در بازار روند رو به ثباتی را تجربه نمودند که به بررسی دلایل وجود این ثبات خواهیم پرداخت:

  1. ایجاد روند نزول در بازار طلا و دلار
  2. پر شدن موجودی ظرفیت ابنارها
  3. مصوبه جدید وزارت صمت مبنی بر فروش میلگرد با قیمت ۳۴۵۰ تومان به ازای هر کیلو

البته این مصوبه بعد ازادامه افزایش قیمتها در بازاربورس و ایجاد قیمت های متعدد و متنوع برای میلگرد آجدار در بازار، عملا اجرایی نگردید. ابا وجو این، با ایجاد یک فضای دلهره آور برای آهن فروشان، آنها را مجبور به عقب نشینی نمود و سبب شد تا سطح تقاضا در بازار کاسته شود.

در روز گذشته روند قیمت میلگرد نیشابور با ثبات طی شد. البته سایزهای متنوع و پر مصرف از آن در دسترس نبوده و با این وجود نمی توان بر روی میلگرد این کارخانه عملا حسابی باز نمود. البته شاید یکی از دلایل افزایش قیمت ها در حال حاضر، کمبود میلگرد از سوی این کارخانه تولیدی باشد.

روند تغییر قیمت میلگرد میانه به صورت توافقی و با تخفیف ارائه گردید. قیمت میلگرد امروز تیکمه داش نسبت به قیمت قبلی دارای ثبات نسبی بود. تعدادی از فولادسازان قیمت میلگرد خود را تا ۱۰ تومان افزایش دادند و از اواسط هفته جاری تاکنون میزان تقاضا برای میلگرد در بازار کاهش یافته است.

حتما بخوانید :   دلار 15 هزار تومانی ثابت می شود ؟

جو مه آلود در نتیجه فعالیت های غیر قانونی در بازار بورس کالا

در حال حاضر جو منفی بر بازار فولاد حکمفرما شده است که این جو ناشی از تردیدها، ابهام و بلاتکلیفی در خصوص مصوبات و نامه وزارت صمت می باشد. در این خصوص بایستی گفته شود این جو مه آلود و پر تلاطم نه ناشی از تحریم هاست و نه از سوی تجار خصوصی، بلکه از سمت و سوی بازار بورس کالاست. دراین بخش موارد غیرقانونی موجه جلوه داده می شود، عرضه ها به شکل مهندسی شده و قطره چکانی بوده و معاملات اختصاصی و از قبل بسته شده اند. تمامی این موارد به ایجاد فضای وحشت آور و ابهام آلود در بازار فولاد دامن زده است که در نهایت با ادامه این روند بازار فولاد ایران به ورطه نابودی کشانده خواهد شد.

روند قیمت میلگرد

کاهش قیمت شمش و تاثیر آن بر افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن

از نظر برخی از فعالان بازار، افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن در نتیجه ی روند نزولی قیمت شمش از هفته گذشته تاکنون بوده است. در روز شنبه هفته گذشته قیمت شمش برای ضخامت ۱۵۰-۱۲۵ میلی متر به ۲۸۹۵۰ ریال رسید و در اواخر هفته تا ۲۸۴۷۶ ریال کاهش یافت. در اوایل هفته جاری فولاد خوزستان ۳۰ هزار تن شمش را در بازار بورس کالا عرضه نمود. البته طی هفته جاری تقاضا برای مقاطعی مانند میلگرد وارد فاز کاهشی شده بود. انتظارها بر این بود که قیمت شمش با همین روند ثابت باقی بماند؛ اما با عرضه شمش از سوی فولاد خوزستان و کاوه جنوب کیش و با راه اندازی بازار ارز ثانویه طی هفته جاری، شاهد التهاب کمتر  و تاثیری مثبت بر روند قیمت ها در بازار فولاد بوده ایم.

حتما بخوانید :   مذاکرات سه جانبه از سوی ایران، ترکیه و روسیه بر بازار فولاد تاثیر مثبت داشت ؟

ایجاد بازار ثانویه و تعیین قیمت محصولات فولادی به دور از التهاب

از نظر فعالان بازار، قیمت دلار بازار ثانویه ۷۶۵۰ تومان خواهد بود. این میزان از قیمت دلار سبب خواهد شد تا قیمت شمش و مقاطع فولادی مانند میلگرد بدور از التهاب بوده و معقولانه تر تعیین شوند. مشکلات ناشی از قطعی های مکرر و بدون برنامه ریزی برق سبب توقف برخی خطوط تولیدی در مبادی فولادی شده و باعث ایجاد نگرانی برای سفارشات صادراتی گردیده است. از هفته گذشته تاکنون موارد متعددی در بازار فولاد حادث گشته اند که از آن جمله می توان به کاهش نرخ دلار، کاهش تقاضا ناشی از ریسک خرید، قطعی های مکرر و بدون برنامه برق، عرضه شمش و فاز کاهشی در بازار صادرات محصولات فولادی اشاره نمود که در مجموع همگی باعث ایجاد روند ثبات در قیمت میلگرد شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید