تاثیرات عقب نشینی وزارت صمت نسبت به دستورالعمل تنظیم بازار

تاثیر بر قیمت میلگرد امروز
تاثیرات عقب نشینی وزارت صمت نسبت به دستورالعمل تنظیم بازارReviewed by Admin on Sep 20Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

پاسخ دولت در برابر افزایش  قیمت سکه و دلار

همانگونه که می دانیم دوره دوم تحریم های آمریکا بر علیه ایران از آبان ماه سال جاری آغاز خواهد شد و مسلما این تحریم ها بر روی قیمت میلگرد امروز در اصفهان و سایر محصولات فولادی تاثیر بسزایی خواهند داشت.هدف استکبار جهانی از تحمیل دوره دوم تحریم ها بر کشور ما کاهش صادرات و فروش نفت ایران تا رسیدن به حد صفر می باشد و از این طریق می خواهد کشور ما در فشار شدیدی قرار دهد.

از سویی دیگر بانک های داخلی بین سال های ۹۲ تا ۹۶ که شیب دلار در وضعیت ملایمی قرار گرفته بود، دچار بدهی سنگینی نسبت به بانک مرکزی گردیدند. اکنون حجم زیان انباشته آنها به رقمی در حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان می رسد. به همیت دلیل آنها به دنبال راهی برای پرداخت بدهی های خود به بانک مرکزی می باشند.
در این میان روش نوسان گیری دلار به عنوان روشی محبوب برای کسب در آمد بین مردم و سایر شرکت ها مطرح شده است . مروری بر تجربیات سال های گذشته در دوران تحریم و یا فشارهای سیاسی نشان می دهد که نوسانات قیمت دلار و سکه قبل از شروع این دوران به اوج خواهد رسید . از سویی دیگر نوسانات قیمت دلار در نتیجه انباشت دلار توسط مردم عادی به عنوان عامل اصلی منطقی نمی باشد و عاقلانه آن است که نوسانات موجود به سفته بازی های بازار ربط داده شود.
در حال حاضر دولتمردان توجه زیادی در خصوص چاره اندیشی برای کنترل قیمت سکه و دلار ندارند .از سویی دیگر تجربه ثابت نموده ست با افزایش قیمت این دو عنصر در بازار، می توان از این طریق کسری بودجه ، بدهی های صندوق بازنشستگی ، زیان های بانک ها معوقات غیر قابل بازگشت و غیره را جبران نمود.
در این میان دربودجه بندی سال ۹۷ ،نرخ ارز به میزان ۳۸۰۰ تومان برای نفت ۷۰ دلاری تعیین گردیده بود. این در حالی است که با دلار ۴۲۰۰ تومانی ، ۱۷ میلیارد تومان از رقم بودجه به ارزاق عمومی اختصاص داده شده است و مابقی دلار به نرخ آزاد از طریق سامانه نیما و سنا به فروش می رسد.

حتما بخوانید :   ناکارآمدی دولت در تجربه دستوری نمودن قیمت تیرآهن اصفهان

وزارت صمت
کاهش قیمت میلگرد آجدار امروز با آزاد شدن سقف رقابت در عرضه بورس

بعد از تنش های چند ماهه گذشته و وجود مخالفان و موافقان زیاد بر سر مصوبه دستورالعمل تنظیم بازار، بالاخره بعد از سه ماه قیمت گذاری دستوری برای محصولات فولادی ، هفته گذشته وزارت صمت سقف رقابت را در عرضه بورس کالا را آزاد نمود. به دنبال آزاد شدن سقف رقابت ها و عرضه اخیر بورس کالا، مشاهده شد که قیمت میلگرد بناب و سایر محصولات فولادی روند کاهشی داشته اند. به طوری که از آغازین روز هفته جاری تاکنون این روند بر روی نمودار قیمت میلگرد مشاهده گردیده است.
قیمت های دستوری در بازار فولاد باعث می شد تا سطح عرضه ها در بورس کالا به میزان اندک و به صورت قطره چکانی باشد وهمین عرضه های قطره چکانی خود دلیلی بر کاهش عرضه در بازار داخلی می گردید و به دنبال آن، تقاضای تشنه سبب سواستفاده دلالان و افزایش قیمت روز میلگرد در بازار فولاد می گردید.
هرچند که این تصمیم طی مدت ها قبل بایستی توسط دولت گرفته می شد تا از ایجاد رانت هزاران میلیاردی در عرضه های بورس کالا توسط یک عده دلال جلوگیری بعمل آید، اما متاسفانه اینگونه نشد . هرچند بازهم برای انجام تغییرات و ایجاد اصلاحات دیر نیست. در هر حال بایستی این تصمیم دولت به فال نیک گرفته شود و با ایجاد ثبات در قیمت میلگرد اهواز می توان به آینده بازار فولاد امیدوار بود. با کنار کشیدن دلالان از عرضه های بورس کالا و حذف رانت های نجومی ، نتیجتا سطح تقاضا برای عرضه های آتی بورس کاهش خواهد یافت وبه دنبال آن التهابات موجود در بازار فولاد فروکش خواهد نمود.

حتما بخوانید :   پیش بینی قیمت دلار طی روزهای آینده در بازار داخلی کشور

کاهش تقاضای کاذب و افزایش عرضه در نتیجه آزاد شدن سقف رقابت عرضه بورس

در عین حال از این پس شاهد حضور تولیدکنندگان اصلی زنجیره محصولات فولادی در عرضه های بورس کالا خواهیم بود و از اجاره کد های بورسی برای استفاده از شکاف قیمت میلگرد در بورس و بازار آزاد خبری نخواهد بود.
از سوی دیگر نقدینگی سرگردان به جای ورود به بازارهای غیر مولد مانند سکه و دلار راه خود را به سمت بازار مولد بورس اوراق بهادار پیدا خواهد نمود . از این طریق چرخ تولید با قدرت بیشتری نسبت به گذشته حرکت خواهد نمود . هفته گذشته با خبر آزاد شدن قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد شاهرود، قیمت دلار با وجود آن که به صورت افسار گسیخته ای افزایش یافته بود، اما بعد از آن روند کاهشی را در پیش گرفت و شاخص بورس تهران با حمایت نمادهای فولادی از ۱۴۸ هزار گذشته است.
درحالی که دولت با تصمیمات اشتباه خود به طور مداوم موجب ایجاد التهاب بیشتر بر بازار فولاد گردید و قیمت میلگرد امروز را با آزمون و خطاهای بسیار دچار نوسان نمود، اما شاید بعد از این همه خطا تصمیم به ایجاد اصلاح در این مصوبه وآزادسازی سقف رقابت ها امید رفته مجددا به بازار فولاد بازگردد.

بررسی نکات موجود در نامه معاون وزارت صمت به مدیر عامل بورس کالا

در بررسی نامه ارسال شده از سوی معاون امور معدن و صنایع زارت صت به مدیر عامل بورس کالا نکات حائز اهمیتی وجود دارد که در اینجا به بررسی انها خواهیم پرداخت.
در این نامه به تسویه حساب کالای خریداری شده از سوی فولادسازان در تاریخ ۱ مرداد ماه سال جاری با قیمت روزاشاره شده است. زیرا از این تاریخ به بعد این دسته از فولادسازان موظفند که ۷۵ درصد از محصولات تولیدی خود را در بورس کالا به فروش برسانند، در غیر اینصورت احتمال فروش این محصولات در بازار آزاد و به قیمت بالاتر از سوی این نوردکاران وجود خواهد داشت .
به طور مثال نوردکار خریدار ورق فولادی از عرضه های بورس کالا موظف است تا ۷۵ درصد از پروفیل تولیدی خود را در عرضه های بورس به فروش برساند که این عرضه دلیلی بر ورود ورق خریداری شده از سوی این دسته از نوردکاران به چرخه تولید است.
در حالی که طی هفته گذشته برخی رسانه های وابسته به جریانات خاص درصدد افزایش قیمت محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد آجدار در بازا رآزاد بودند اما همان گونه که مشاهده نمودیم در طی این مدت بازار آزاد هیچ گونه هیجان را تجربه ننمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید