بررسی دلایل افزایش قیمت میلگرد و مقاطع فولادی در چند ماهه اخیر

قیمت میلگرد امروز
بررسی دلایل افزایش قیمت میلگرد و مقاطع فولادی در چند ماهه اخیرReviewed by Admin on Jul 24Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

عرضه شمش خوزستان عاملی جذاب برای افزایش رقابت در بازار فولاد

همانگونه که مطلع هستیم قیمت سکه و دلار با روند افسار گسیخته ای در حال افزایش می باشد و انتظار می رود که این روند تا ابتدای ماه آگوست ادامه داشته باشد. از سویی دیگر با آغاز تحریم های نفتی، آشوب و التهاب در بازار فولاد شدت خواهد یافت. در این میان فولاد خوزستان در بورس کالا ۴۰ هزار تن از محصولات خود را طی روز گذشته به عرضه گذاشت. البته احتمال آن می رود مشابه به همین حجم عرضه شمش از سوی فولاد جنوب کاوه نیز وجود داشته باشد.

در این میان سطح تقاضا و رقابت برای شمش در روز گذشته بالا رفت. تمامی این عوامل سبب خواهد شد که روند قیمت میلگرد و نبشی ناودانی و سایر محصولات فولادی در روزهای آتی افزایش داشته باشد. در بررسی دلایل افزایش قیمت محصولات فولادی طی چند ماهه اخیر، دو عامل مهم خودنمایی می کنند. یکی از آنها مطرح شدن تحریم هاست که سبب کاهش در سطح صادرات کشور گردید.

به همین دلیل طی چند ماهه اخیر با وجود ابهام و سردرگمی در زمینه خرید و فروش آهن آلات برای فعالان بازار، سطح معاملات کاهش یافت و ظرفیت انبارهای واسطه ها و تولید کنندگان افت نمود. از سویی دیگر افزایش دیوانه وار قیمت ارز طی چند ماهه اخیر و تاثیر آن بر بازارهای دیگر سبب شد تا انواع قیمت میلگرد و نبشی ناودانی افزایش یابد. البته در این میان عرضه روز گذشته شمش فولاد خوزستان نسبت به قیمت و زمان تحویل قبلی ثابت بوده و تغییری در آن وجود نداشته است.

حتما بخوانید :   آیا قیمت میلگرد تا قبل از 13 آبان کاهش خواهد یافت؟

سیاست های غلط و بخشنامه های غیر کارشناسی شده بر التهابات دامن زد

با وجود سیاست های غلط ارزی در ایجاد دلار نیمایی و تصمیمات غیر کارشناسانه از سوی وزارت صمت، مشکلات بازار فولاد دو صد چندان شده است. البته در این میان عرضه های قطره چکانی در بورس کالا طی دو هفته گذشته که برخلاف دستورالعمل دولتی مبنی بر تامین نیاز بازار داخلی بوده، همگی دست به دست هم داده و در نهایت علت افزایش قیمت میلگرد شده اند.

قیمت میلگرد روز

راحل های ارائه شده از سوی فعالان بازار برای رفع مشکل افزایش قیمت ها

در این میان فعالان بازار چاره اندیشی کرده و راه حل هایی را برای فرار از این مشکلات ارائه داده اند. اولین راه حل افزایش حجم عرضه می باشد. راه حل بعدی شامل معادل کردن قیمت میلگرد و نبشی ناوانی بر اساس دلار بازار سیاه می باشد. در این میان با در نظر گرفتن دلار بازار سیاه به میزان ۸ هزار تومان و تاثیرپذیری نرخ متوسط محصولات فولادی نسبت به دلار بازار سیاه به میزان ۵۰ سنت، میانگین قیمت محصولات فولادی به ۴۰۰۰ تومان خواهد رسید.

البته مصوبه کنترل دستوری قیمت نبشی و ناودانی، نیز کمکی نکرده و در نهایت سبب ایجاد رانت و تقاضای کاذب و هجوم نقدینگی به بازار داخلی خواهد گردید. البته این واقعه طی روزهای اخیر در بازار فولادی به خوبی مشاهده گردید و تعداد زیادی از افراد سودجو از موقعیت سو استفاده کرده و به بازار هجوم آوردند.

پس نکته کلیدی دوم در نجات بازار فولاد از افزایش قیمت، افزایش پلکانی نرخ ها تا نزدیک شدن آنها به نرخ واقعی می باشد. اگر افزایش عرضه به همراه افزایش پلکانی قیمت ها همزمان انجام شود، در این صورت بازار به اشباع خواهد رسید و افزایش قیمت ها تحت کنترل در امده و تقاضاهای کاذب افت خواهد نمود.

حتما بخوانید :   ورود به فصل سرد در چین و کاهش تولید محصولات فولادی در این کشور

افزایش قیمت محصولات فولادی در هفته جاری همه را متعجب نمود

روز گذشته به صورت ناگهانی قیمت تیرآهن افزایش جهشی یافت و به شاخه ای ۵ تا ۱۰ هزار تومان رسید. این افزایش قیمت ها در تمامی حوزه های فولادی به چشم می خورد به طوری که قیمت قوطی پروفیل با ورق ۲ میلیمتری در محدوده ی ۳۹۰۰ تومان اعلام گردید. قیمت میلگرد آجدار نوسان داشته و محدوده ی قیمت آن به صورت پراکنده بوده است

در کل قیمت آن نسبت به قیمت قبلی در هفته گذشته ۷۰ تومان به ازای هر کیلو افزایش داشته است. قیمت پایه شمش فولادی به میزان ۲۳۴۰ تومان اعلام گردید و به میزان ۴۰ هزار تن روز گذشته در بازار بور س کالا عرضه شد.

افزایش قیمت شمش و تاثیر آن بر قیمت پروفیل طی روز گذشته

در حال حاضر با وجود رقابت ۱۰ درصد، معاملات با قیمت ۲۵۷۴۰ ریال انجام شد. با احتساب مالیات بر ارزش افزوده به میزان ۹ درصد، قیمت نهایی به رقم ۲۸۰۵۶ ریال رسید. البته این روند شرایط مناسبی را برای شمش کاران بوجود خواهد آورد. قیمت شمش قوسی در آغاز هفته جاری به میزان ۳۲۵۰—۳۲۰۰ اعلام گردید و قیمت شمش القایی نیز در محدوده ی ۳۱۵۰-۳۰۷۰ تومان ثبت شده بود.

این موارد عرضه شمش خوزستان در روز یک شنبه را جذابتر می نمود. با عرضه شمش خوزستان قیمت پروفیل وارد فاز افزایشی گردید و قیمت آن در محدوده ی ۴۰۰۰-۳۸۸۰ اعلام شد. قیمت پروفیل هیربد با ضخامت ۲ میلی متر به میزان ۴۰۰۰ تومان ثبت شد. البته از روز گذشته تاکنون معاملات ورق فولادی متوقف گشته و فعالان بازار به دلیل احتمال افزایش قیمت ها دست از خرید و فروش برداشته اند. در حال حاضر رکود بر بازار فولاد حاکم شده و برخی از شرکت های تولیدی نیز تولید خود را متوقف نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید