صادرات آهن آلات به گرجستان

فروش آهن به گرجستان
صادرات آهن آلات به گرجستانReviewed by نویسنده مرکز آهن on Nov 15Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

صادرات مقاطع فولادی به گرجستان

در گذشته با توجه بی ثباتی وضعیت گرجستان و فقدان امنیت، سرمایه گذاری و معاملات با این کشور ریسک محسوب می شد و تنها برخی بخش های خصوصی به انجام معاملات با این کشور تمایل داشتند اما امروزه با توجه به شرایط و جو جدیدی که بر کشورهای منطقه حاکم است شرایط مطلوب تر شده و تمایلات برای صادرات آهن به گرجستان نسبت به گذشته افزایش یافته است. امروزه با توجه به علاقه مندی بازرگانان ایرانی حجم معاملات گرجستان رشدی صعودی به خود گرفته و شرایط کاملا مطلوب است از طرفی با توجه  موقعیت استراتژیک و اینکه این کشور در هر دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد نظر بازرگانان را به سمت خود جلب نموده است.

موانعی که از مسیر صادرات بازرگانان کنار رفته

بر اساس آمار و اطلاعات در سال های اخیر، ارزش کل واردات گرجستان میلیاردها دلار تخمین زده می شود که مصنوعات چدن، آهن یا فولاد جزء ۱۰ مورد ابتدایی جدول رده بندی واردات گرجستان است.

در گذشته صادرات آهن به گرجستان با موانعی چون تحریم و  سیاسیت های متاثر از آن، عدم وجود شرایطی جهت انتقال وجه بین ایران و گرجستان و محدودیت های مبادلاتی مواجه بود  اما با توجه به توافقات انجام شده بین کشورها وضعیت معاملات تجارتی بهبود یافته و امروزه شرایط مطلوب تری برای انجام مبادلات و شروع صادرات آهن آلات وجود دارد. سازه های فلزی، آهن آلات و وفولاد جزء کالاهایی هستند که بیشترین حجم واردات در گرجستان را به خود اختصاص داده اند.

صادرات فولاد به گرجستان

استانداردهای مورد نیاز جهت صادرات آهن به گرجستان

در گذشته حدود ۲۶۰۰۰ استاندارد طبق قوانین شوروی بر این کشور حکم فرما و قابلیت اجرایی داشت این قوانین همچنان پابرجا هستند اما در واقع محصول وارداتی باید طبق استانداردهای اروپایی علی الخصوص استاندارد کشورهایی چون آمریکا، کشورهای مشترک المنافع و … باشد. خوشبختانه محصولات ایرانی بر اساس استانداردهای بین المللی به مرحله تولید می رسند پس در خصوص عرضه آن ها در بازار گرجستان هچ مشکلی وجود نخواهد داشت از طرفی این محصولات توسط مرکز آزمایش و کیفیت سنجی دولت گرجستان مورد تست و ارزیابی قرار می گیرند.

تمام مسئولیت های اجرای این آزمایشات بر عهده سازمان ارزیابی محصولات وارداتی گرجستان است و تبعا مدت زمان اجرای آزمایشات تا تایید نهایی و شروع صادرات محصول مورد نظر به جنس آن ها بستگی دارد. امروزه گواهی نامه اعتبار اجباری توسط دولت گرجستان لغو شده از همین رو با توجه به کیفیت بسیار بالای محصولات فولادی ایران، گرفتن تایید و صادرات دشواری های گذشته را ندارد.

سرمایه گذاری فولاد در گرجستان

اتاق بازرگانی ایران و گرجستان

در گذشته حجم مبادلات تجاری بین ایران و گرجستان بسیار ناچیز بود و بر همین اساس ایران سهم ناچیزی در مبادلات گرجستان داشت. عدم وجود سازمان مدیریتی قدرتمند و ساخت یافته مثل اتاق بازرگانی ایران و گرجستان موجب می شد شرایط واردات و صادرات محصولات متاثر از نبود فضای مدیریت شده، دشوار گردد. امروزه این مشکل برطرف شده و اتاق بازرگانی به صورت قدرتمند سعی در ارتباط سازی و افزایش مبادلات دو کشور دارد.

با توجه به وجود قانون همگرایی گرجستان با اتحادیه اروپا بستر بسیار مناسبی برای تجار و بازرگانان ایرانی جهت انجام معاملات بیشتر با کشور گرجستان فراهم شده است. به گفته کارشناسان، گرجستان بازار هدف بسیار مناسبی برای انجام صادرات آهن آلات است. از طرفی باید دقت داشت که این کشور را تنها هدف صادرات خود قرار ندهیم چون وضعیت صادرات نباید به یک کشور واحد وابسته گردد بر همین اساس مرکز آهن در نظر دارد نسبت به صادرات کلیه محصولات فولادی مازاد خود به کشورهای منطقه چون عراق، ترکیه، ارمنستان، گرجستان و… اقدام کند.

چرا گرجستان را برای صادرات انتخاب کرده ایم؟

با توجه به اینکه زمان میانگین ترخیص کالا در  گمرک گرجستان ۱۵ دقیقه می باشد به یکی از کشورهای هدف جذاب برای انجام معاملات تبدیل شده. برای ارسال محصولات فولادی به گرجستان به پیش فاکتور فروش و گواهی مبدا تایید شده توسط ادارات دولتی ایران نیاز است. مرکز آهن کلیه اقدامت مرتبط با صادرات از جمله تهیه کالا، تست کیفیت، ارسال پیش فاکتور، بسته بندی، ارسال به گمرک، بارگیری و انتقال به کشور مقصد را بر عهده دارد. همین موضوع تجارت در کشور گرجستان را به امری شیرین تبدیل کرده چون بسیاری از دغدغه های صادرات حین مبادله با این کشور وجود ندارد. از همین رو می توان گفت که گرجستان یک مقصد بسیار مناسب برای تجار ایرانی علاقه مند به امر صادرات است.

فروش آهن آلات به گرجستان

مرکز آهن با داشتن نیروی کار متخصص، موفقیت در زمینه های کاری، همکاری با تولیدکنندگان برتر محصولات فولادی چون کارخانه ذوب آهن اصفهان ، سیستم حمل و نقل و بارگیری منظم و مجوزهایی که در این زمینه دارد تمهیداتی برای صادرات آهن به گرجستان در نظر گرفته که زمینه ساز موفقیت های آتی و نقطه عطفی برای بازارگانان علاقه مند به این حوزه خواهد بود.

از طرفی کشور گرجستان در منطقه استراتژیکی بسیار عالی قرار دارد و صنعت، شاخه اصلی اقتصاد این کشور است همین موضوع دلیلی بر تمایل تجار مبنی بر افزایش مبادلات است. از بزرگ ترین شرکای تجاری گرجستان می توان به ترکیه، روسیه و چین  اشاره کرد که هر سه کشور وارد کننده محصولات فولادی چون ورق و میلگرد هستند همین موضوع ترغیب کننده در دست گرفتن بازار فولادی گرجستان است. با توجه به زیر ساخت های بسیار خوب، وجود شبکه ریلی، بازار داخلی فعال، افزایش اقامت و ساخت و ساز در این کشور و عدم محدودیت تجاری گرجستان را به هدفی ارزشمند جهت صادرات تبدیل نموده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در ارتباط با صادرات آهن به گرجستان با بخش فروش مرکز آهن در تعامل باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید