عوامل مؤثر در افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن در نخستین روز هفته جاری

روند قیمت میلگرد
عوامل مؤثر در افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن در نخستین روز هفته جاریReviewed by Admin on Jul 22Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

عدم تبلیغ وضعیت کنونی بازار توسط تعدادی از مبادی تولیدکننده

طبق پیش بینی های انجام شده  در روز شنبه قیمت میلگرد روز روند صعودی را  طی نمود. اهم دلایل این روند شامل چند نکته می باشد: اولین دلیل در تاثیر مستقیم و حساس الکترود برقیمت شمش  می باشد که با تحریم آن تا ۵ درصد اثر خود را داشته است. دلیل دیگر وجود ده درصد رقابت در معاملات سبد میلگرد ذوبی است. دلیل سوم در تضاد نتایج مذاکرات مسکو با افکار عمومی و صحبتهای دکتر ولایتی نهفته است و دلیل آخر که شامل تحریم نفت و کاهش دلار حاصل از فروش نفت در کشور است. روند قیمت میلگرد و تیرآهن کرمانشاه و تعدادی از مبادی فولادی در نخستین روز از هفته جاری به دلیل امتناع از تبلیغ اوضاع بازار اعلام نگردید. دلیل  این امتناع ناشی از تاثیر منفی این تبلیغات بر بازار داخلی می باشد.

عوامل تاثیر گذار بر عدم اعلام قیمت ها شامل وجود ثبات و روند نزولی قیمت ها در سطح بین المللی، تثبیت دلار ۷ هزار تومانی در بازار سیاه، نیاز شدید به تامین شمش دولتی در بازار داخلی با نرخ رقابتی ۲۸۰۰ تومان و در نهایت کاهش سطح نقدینگی و ایجاد رکود در بازار مسکن است. در صورتی که عاملی برای صعود قیمت میلگرد امروز کارخانه ذوب آهن اصفهان و سایر تولید کنندگان وجود نداشته باشد، دلیل خاصی برای تبلیغ اوضاع بازار نیز وجود نخواهد داشت.

حتما بخوانید :   دلار بیست هزار تومانی در راه است؟ عاقلانه برنامه ریزی کنید

نبود علم اقتصاد دلیلی بر ایجاد رکود در بازار فولاد

در چند ماهه اخیر افزایش قیمت دلار در بازار سیاه را عاملی برای تبلیغ وضعیت بازار می دانستند. اما همانگونه که مشاهده می شود هم اکنون این عامل نیز در یک ثبات نسبی قرار گرفته است و به همین دلیل در زمانی که هیچ عامل منطقی و یا حتی غیر منطقی برای تاثیر بر وضعیت بازار فولادی وجود نداشته باشد، دلیلی هم برای تبلیغ وضعیت بازار نیز وجود نخواهد داشت. محدوده ی قیمت قوطی پروفیل ۲ میلی متری بین ۳۶۳۰-۳۶۰۰ تومان ثبت شده است و تاکنون روند باثباتی را داشته است.

نداشتن علم اقتصاد و عدم توجه به عوامل موثر در  فروش برای تعیین قیمت ابعاد متفاوت از تیرآهن و میلگرد سبب ایجاد سکوت در بازار خواهد گردید .نبود علم کافی برای استدلال وضعیت صعودی در بازار سبب ایجاد رکود در بازار خواهد شد. در وضعیت کنونی خریدها محدود به جایگزینی کالای خارج شده از انبار می باشد و با افزایش قیمت تیرآهن اصفهان و صعود قیمت میلگرد میانه، سطح تقاضا در بازار به میزان بالایی افت نموده است.

شاید بتوان گفت دلیل ایجاد چنین وضعیتی در بازار ناشی از سیاست های پشت پرده و از پیش تعیین شده توسط تولید کنندگان میلگرد آجدار در نخستین روز هفته باشد.

قیمت میلگرد امروز

خصولتی ها چگونه قیمت محصولات خود را در بازار فولاد افزایش می دهند؟

فولادسازان بزرگ در حال حاضر با بستن فروش، عرضه های قطره چکانی و ایجاد تغییر در قیمت میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات  ، قیمت ها را افزایش می دهند. سوالی که در این میان پیش می آید این است که چرا ناظری برای کنترل این اوضاع وجود ندارد تا از وقوع این اتفاقات جلوگیری بعمل آورد. پاسخ احتمالی برای این سوال این است که شاید ناظرین با این دسته از متخلفان هم دست بوده و به طور موازی با یکدیگر در انجام این وقایع همکاری می کنند. با وجود جلسات چند ساعته تنظیم بازار که مدیران بورس و خصولتی ها در این جلسات حضور داشتند ، امید آن می رفت تا قیمت ها در بازار به سطح متعادلی رسیده و از یک روند منطقی پیروی کنند.

حتما بخوانید :   عوامل محرک بازار فولاد و آهن آلات چیست؟

اما آنچه باعث ابهام و تردید شده این است که چرا بعد از این جلسات به یکباره بازار دچار التهاب بی دلیل گردید؟ چرا با وجود دستورالعمل دولتی مبنی بر عرضه داخلی از سمت خصولتی ها و جلسات تنظیم بازار، سه خصولتی بزرگ در کشور قیمت محصولات خود را افزایش داده و یا کلا عرضه خود را بسته اند؟

مهندسی بازار فولاد ایران برای افزایش  ناگهانی قیمت محصولات فولادی

به نظر می آید اتفاقات موجود در بازار ایران کاملا مهندسی شده باشد و دست هایی در پشت پرده وجود داشته باشند که از یک سو با اخباری مردم را سرگرم کرده و از سوی دیگر مشخص می شود که این دست های قوی حاضر به تخلیه حاشیه سود بازارنبوده و قیمت تیرآهن اهواز و قیمت میلگرد نیشابور را افزایش می دهند. قیمت  پروفیل  و قوطی  در پی روند باثبات ، با یک جهش صعودی ناگهانی مواجه گردید. که دلیل آن هم بالا رفتن قیمت ورق سیاه به میزان ۴۰ تا ۵۰ تومان و عرضه های قطره چکانی بوده است.

عدم امیدواری به آینده ی بازار فولاد  دست های قوی پشت پرده

سوالی که در این بین پیش می آید این است که چرا با وجود آن که قیمت شمش در بازار داخلی  در محدوده ی ۲۹۵۰-۲۹۰۰ تومان است  و قیمت شمش صادراتی ۵۰۰ دلار بر تن است  و در جایی که صادر کننده بایستی دلار حاصل از صادرات خود را به سامانه نیمایی با قیمت ۴۳۰۰ تومان تحویل دهد پس چرا باز هم صادرات شمش برای تولیدکنندگان دارای جذابیت بیشتری نسبت به عرضه داخلی است. در حالی که مگر نه این  است که طبق دستورالعمل دولتی، تولید کنندگان برای داشتن مجوز صادراتی موظف به تامین نیاز بازار داخلی می باشند؟ در پاسخ به این سوالات بایستی گفته شود که اولا اگر قرار باشد تولید کننده شمش صادراتی  ۵۰۰ دلار بر تن را  با دلار نیمایی ۴۳۰۰ تومانی محاسبه نماید به قیمت  ۲۱۵۰ تومان خواهد رسید که یک قیمت غیر واقعی میباشد.

حتما بخوانید :   از محدودیت های قیمت آهن تا ورشکستگی کارخانجات فولادساز

۴۳۰۰ × ۵۰۰ = ۲۱۵۰۰

 آنچه که در واقعیت اتفاق می افتد این است که این فولادسازان بزرگ دلار حاصل از صادرات خود را به سامانه نیمایی عرضه نمی کنند و با دلار بازار سیاه معاوضه می نمایند که نتیجه ان با دلار۷۹۰۰ تومانی برای شمش ۵۰۰ دلار به ازای هر تن ۳۹۵۰ تومان خواهد گردید.

۷۹۰۰ × ۵۰۰ دلار به ازای هر تن = ۳۹۵۰ تومان

با وجود این اتفاقات و دست های پشت پرده چگونه می توان به آینده بازار فولاد امیدوار بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید