عوامل محرک بازار فولاد و آهن آلات چیست؟

تاثیر رکود مسکن بر بازار فولاد
عوامل محرک بازار فولاد و آهن آلات چیست؟Reviewed by نویسنده مرکز آهن on Nov 29Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

بررسی آخرین وضعیت بازار آهن آلات

آمار و گزارشات ملی و بین الملللی حاکی از آن است که میزان مصرف سرانه ایران نسبت به سال های گذشته با افت اندکی همراه بوده است رکود بازار، کاهش ساخت و ساز و نوسانات ارزی از جمله مهم ترین عواملی هستند که بازار آهن آلات را تحت تاثیر خود قرار داده و موجب رکود فعلی شده اند. میزان مصرف سرانه فولاد ایران در سال جاری ۲۰۱ کیلوگرم تخمین زده شده است. به گفته کارشناسان فولادی برای افزایش میزان مصرف سرانه و بهبود قیمت روز میلگرد باید به دنبال عوامل محرک بازار گشت و با مانور دادن روی این عوامل نسبت به افزایش سرانه اقدام نمود.از طرفی باید برای چالش های بازار، موانع فولاد سازان، مشکلات ارزی و حواشی بازار برنامه ریزی دقیقی در نظر داشت. بازار ساخت و ساز و مسکن می تواند از جمله مهم ترین عواملی باشد که تحریک آن مستقیا روی سرانه فولاد تاثیرگذار است. از همین رو باید موانع بازار مسکن، چالش های پیش رو  والگوهای بازاریابی را به طور کامل بررسی نمود.

رکود در بازار فولاد و آهن

صادرات محور اقتصادی کشور

در حال حاضر صادرات به یکی از مقوله های بسیار مهم اقتصاد ایران تبدیل شده است. کشور  به این مقوله وابستگی ندارد اما می توان گفت که یکی از محورهای مهم اقتصادی است و با افزایش صادرات قدرت رقابت نیز افزایش خواهد یافت. در این خصوص باید دقت داشت که هر حلقه اقتصادی به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد به عنوان مثال حوزه صادرات میلگرد ایران می تواند تمام زنجیره فولادی را در بر گیرد. تمام این سیاست گذاری ها باید به صورت دراز مدت صورت گیرد تا اثربخشی لازم را داشته باشد.

حتما بخوانید :   وضعیت بازار فولاد در ایران

تاثیرات مستقیم رکود مسکن بر بازار فولاد

سمت و وسوی بازار مسکن این گونه نشان می دهد که رکود فعلی قصد کوتاه آمدن ندارد و همچنان پا برجاست. سیاست های متعددی برای تحریک بازار مسکن، بهبود بازار محصولات فولادی و واقعی تر شدن قیمت میلگرد اعمال شده اما هیچ کدام به اندازه کافی قدرت شکست رکود حاکم را نداشته اند شاید هم مقاومت رکود حکم فرما بر بازار ساخت و ساز نیازمند سیاست هایی فراتر از این برنامه ریزی ها است. در هر حال به گفته کارشناسان بازار آهن آلات مقوله افت سرانه مصرف فولاد ایران باید به صورت لایه ای مورد ارزیابی قرار گرفته و ریشه یابی شود به عنوان مثال نقدینگی یکی از مهم ترین عواملی است که موجب رکود ساخت و ساز افت سرانه شده است.

پس در صورت عدم وجود میزان نقدینگی و قدرت خرید کافی نمی توان انتظار داشت که تمایلات به سمت خرید مسکن، ساخت و ساز و بازار آهن آلات گرایش یابد. در خصوص نقدینگی نیز به مقوله ارز، نوسانات آن و تورم می رسیم که در در صورت وجود تنش باز هم ارزش پول ملی کاهش یافته همچنان توان خرید باقی نخواهد ماند تامین مایحتاج معیشتی هیچ فرصتی برای مخارج دیگر باقی نخواهد گذاشت بر همین اساس باید به طوری جدی بر روی مقوله تورم و قدرت خرید مصرف کنندگان تمرکز داشت.

بر اساس گفته های کارشناس بازار فولاد سه عنصر کلیدی برای تحریک و به تکاپو افتادن بازار ساخت و ساز، مسکن، آهن آلات و همچنین خروج از حالت نزولی سرانه مصرف فولاد ایران وجود دارد:

  1. تغییر نگرش بازاریان و عدم مال اندوزی و خرید مسکن به عنوان پشتوانه و سرمایه
  2. سیاست های مالیاتی واحدهای مسکونی بدون سکنه
  3. بهبود وضعیت اقتصادی، افزایش فدرت خرید و خروج از تورم
حتما بخوانید :   توقف سیر کاهشی قیمت در بازار آهن آلات

سیاست خروج مسکن از بازار سرمایه

جناب آقای پورشب یکی از تحلیل گران حوزه فولاد این گونه اذعان داشت که نباید به ساخت و ساز به عنوان یک زمینه سرمایه گذاری نگاه کرد تا زمانی که دلالان در این حوزه فعال باشند شاهد روند صعودی قیمت و سایه رکود بر  بازار آهن آلات خواهیم بود قطعا این مهم سریعا محقق نخواهد شد و نیازمند برنامه ریزی بلند مدت و همت مسئولین ذی ربط است. در صورت خروج بازار مسکن از شاخص سرمایه گذاری حباب منفی از بین خواهد رفت و شاهد بهبود وضعیت ساخت و ساز و به تبع آن افزایش سرانه مصرف فولاد خواهیم بود. از گذشته تا کنون خرید زمین، ساخت و ساز یا خرید مسکن به عنوان یک زمینه سرمایه گذاری در میان مردم رواج دارد و این تفکر موجب شده دلالان و برخی بازاریان از روند صعودی بازار مسکن لذت برده و موجب رکود چندساله بازار شوند.

عوامل محرک بازار فولاد

سیاست مالیات منازل مسکونی

سیاست اعمال مالیات بر منازل مسکونی خالی تا حدودی موجب شده تفکر سرمایه گذاری در بازار مسکن کنترل شود. سیاست مالیاتی مسکن موجب می شود خرید واحدهای مسکونی توسط افراد متمول تا حدودی تحت نظارت قرار گیرد بدین صورت مالیات این واحدها پرداخت و در غیر این صورت امکان خرید واحدها توسط اشخاص دیگر وجود خواهد داشت. در نهایت این عامل تا حدودی میزان خرید و فروش مسکن را به تکاپو وا می دارد. از طرفی باید بر وضعیت اقتصادی و توان خرید نیز نظارت داشت چون در صورت عدم توان مالی با وجود بستر مناسب باز هم  بازار خرید در سکوت باقی می ماند که ریشه این مسئله به درآمد سرانه کشور باز می گردد.

حتما بخوانید :   پرونده های تعزیراتی کشف آهن آلات با ارزش ترین پرونده های تخلفاتی

افزایش درآمد سرانه برابر با افزایش سرانه مصرف فولاد

در صورت تحقق موضوع افزایش درآمد سرانه کشور مسائل به صورت ریشه ای حل خواهند شد و محرکی برای به جریان افتادن بازار ساخت ساز، خرید و فروش آهن و افزایش میزان سرانه فولاد خواهد بود. طبیعتا این مهم از طریق تحریک تولیدات داخلی و اقتصادی پویا محقق خواهد شد. بدین صورت سایر بخش ها نیز به صورت خود به خود از رکود نسبی خارج می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید