ریزش بهمن دلار تا ۱۳ آبان و تاثیر آن بر بازار فولاد

قیمت پروفیل در بازار
ریزش بهمن دلار تا ۱۳ آبان و تاثیر آن بر بازار فولادReviewed by Admin on Oct 1Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

بررسی دستاوردهای سفر رئیس جمهور درمجمع عمومی سازمان ملل

هفته گذشته قبل از سفر رئیس جمهور به نیویورک آمریکا برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل، امیدها بر آن بود تا با دستاورد این سفر یخ قیمت دلار آب شود و با بهبود آن قیمت پروفیل های موجود در بازار نیز بهبود یابد؛ اما همانگونه که مشاهده گردید سفر ایشان برای کشور هیچ دستاوردی در پی نداشت. در حالی که قبل از این قیمت دلار به میزان ۱۷ هزار تومان بود اما در زمان برگشت به ۲۰ هزار تومان افزایش یافت.

در حالی که قیمت پروفیل آهن در بازار تا قبل از این سفر به میزان ۵۹۷۰ تومان اعلام گردیده بود اما بعد از آن قیمت این محصول به ۶۰۷۰ تومان افزایش یافت و تاکنون از کانال ۶۱۹۰ تومان نیز عبور نموده است. از نظر فعالان بازار موفقیت اصلی این سفر در واقع زمانی بود که بتواند با تاثیر گذاری بر روی اذهان عمومی مردم آمریکا بر علیه ترامپ، از ایجاد انزوای بیشتر برای ایران جلوگیری نماید.

همانگونه که دیدیم نه تنها این سخنرانی نتوانست هیچ تاثیری بر روی مردم آمریکا بگذارد بلکه در این نشست رئیس جمهور آمریکا کشورهای دیگر را به همراهی برای تحریم علیه ایران دعوت نمود و آن ها را به منزوی نمودن هر چه بیشتر کشورمان دعوت کرد.

البته تجربه تحریم های قبلی ثابت نموده که با برقراری روابط استراتژیک با بقیه کشورها و اتکا بر تولید ملی خواهند توانست رنج تحریم را بر خود آسان نمایند و با وجود کوله بار تجارب قبلی راحت تر از گذشته از این دوران سخت عبور خواهند کرد؛ اما نکته ای که حائز اهمیت است، آغاز تحریم های نفتی از آبان ماه است که سبب خواهد شد، تزرریق دلار به بازار داخلی به شدت کاهش یافته و در نتیجه سطح تورم افزایش یابد و موج جدیدی از صعود قیمت پروفیل را نیز شاهد باشیم.

حتما بخوانید :   دستگیری عاملین پخش میلگردهای ذوبی تقلبی در بازار

منتقدان سفر رئیس جمهور افزایش قیمت دلار را تا کجا متصور می باشند؟

در حالی که از نظر برخی منتقدان، سفر رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل توانست توافقات اروپایی ها برای برجام را جلب نماید، اما قبل از این سفر نیز اروپایی ها بارها و بارها معتقد به برجام بودند. از نظر تحلیلگران افزایش قیمت دلار تا ۱۳ آبان و آغاز دوره دوم تحریم ها ادامه خواهد داشت و بعد از تخریب بیشتر اقتصاد ایران با افزایش قیمت در تمامی مبادی در روز ۱۳ آبان متوقف خواهد شد.

از نظر این منتقدان نیرو و بهمن عظیمی که در نتیجه افزایش قیمت دلار به راه افتاده آنقدر عظیم است که حتی دولت نیز حریف آن نیست و عملا در شرایط فعلی تسلیم شده و این روند به ایجاد رکود بیشتر در اقتصاد ایران، ایجاد گرانی و افزایش قیمت ها از جمله قیمت پروفیل سبک دامن خواهد زد. دولت تنها در زمانی که این سیل ویرانگر به انتهای خود رسیده و متوقف شده می تواند برای برخورد با آن برنامه ریزی کند. و الا در شرایط فعلی یارای مقابله با آن نیست و تقریبا اقتصاد فعلی به شرایط نابودی و سقوط خود رسیده است.

قیمت پروفیل آهن در بازار

بررسی اظهار نظر دولتی ها راجع به چگونگی برخورد با افزایش قیمت دلار

همانگونه که می دانیم قیمت سکه متاثر از قیمت دلار می باشد و افزایش این دو المان موازی با یکدیگر رخ می دهد. در حالی که طی چند روزه اخیر قیمت دلار به شکل افسارگسیخته ای افزایش یافته و با افزایش آن، قیمت سکه و محصولات فولادی نیز روند صعودی داشته است، اما از نظر دولتی ها امکان کاهش و ریزش قیمت دلار طی روزهای آینده به طور جدی وجود خواهد داشت.

حتما بخوانید :   اجلاس بررسی مشکلات فولاد

این خبر می تواند روزنه امیدی را برای بازار نابسامان فعلی مهیا سازد. در حال حاضر سوداگران به هر وسیله قصد دارند تا برای دستیابی به سود بیشتر و با ایجاد التهاب کاذب در بازار باعث افزایش افسار گسیخته قیمت دلار خواهند شد. با وجود آن که تاکنون از سوی دولت مدیریت بسیار ضعیفی در کنترل قیمت دلار وجود داشته است، اما در حقیقت از نظر برخی تحلیلگران این افزایش کاذب بوده و به هیچ عنوان واقعی نمی باشد.

مردم بایستی آگاهانه عمل نموده و با خرید از بازار ارز به ایجاد التهابات دامن نزنند. اگر مردم عادی نیز همراه با سوداگران ارز وارد بازار دلار شوند، قیمت ارز به حالت منطقی نخواهد رسید و همگام با آن قیمت سکه نیز افزایش خواهد یافت.

نکته قابل توجه در موضع گیری متفاوت دولت و سایر منتقدان راجع به افرایش یا کاهش قیمت دلار طی روزهای آتی این است که مردم چاره ای جز خرید مایحتاج و انبار نمودن آنها ندارند. هرچند که این موضوع مورد تائید نویسنده نمی باشد اما به دلیل ترس از مواجهه با افزایش قیمت ها و کمبود کالا در بازار و کاهش ارزش سرمایه شان ترجیح می دهند که هر چه دارند را به کالا تبدیل نمایند؛

زیرا در حال حاضر اقتصاد کشور را رو به سقوط می بینند و به دلیل عدم مدیریت و کنترل از سوی دولت این روند را همچون بهمن در آینده پیش بینی می کنند. دولت بهتر است به جای نهی مردم از خرید کالا و دلار، به تامین ارز در بازار داخلی پرداخته و اوضاع اقتصاد را بهبود بخشد.

حتما بخوانید :   دلار 15 هزار تومانی ثابت می شود ؟

آیا شکاف دلار بازار آزاد و نیمایی لازم است؟

همانگونه که شاهد آن بودیم شکاف حدود ۱۰ هزار تومانی سامانه نیمایی با قیمت دلار بازار آزاد، فولادسازان و سایر تولید کنندگان را از تزریق دلار صادراتی به این سامانه منع می نماید. این شکاف قیمتی سبب می شود تا تولید کننده تمایلی به عرضه دلار صادراتی خود در این سامانه نداشته و آن را در بازار آزاد به فروش برساند.

دولت بایستی از این شکاف قیمتی بازار آزاد و سامانه نیمایی جلوگیری بعمل آورد تا بیش از این شاهد افزایش قیمت پروفیل در بازار فولاد و سایر بازارهای کالایی نباشیم؛ زیرا همانگونه که این شکاف قیمت ها در عرضه بورس محصولات فولادی سبب ایجاد رانت برای دلالان و سودجویان و متضرر شدن برخی تولیدکنندگان و مصرف کننده نهایی گردید؛

در نهایت همین شکاف در قیمت دلار در سطحی بزرگتر به ایجاد رانت قابل توجه در کشور دامن خواهد زد. در این میان علاج واقعی اقتصاد ایران جلوگیری از خرید دلار توسط مردم نمی باشد؛ بلکه این درد نیاز به درمان ریشه ای تر و عمیقتری از سوی دولت خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید