آیا با عرضه های اخیر بورس کالا سطح رقابت کاذب کاهش یافت؟

قیمت ورق گالوانیزه در بورس
آیا با عرضه های اخیر بورس کالا سطح رقابت کاذب کاهش یافت؟Reviewed by Admin on Oct 11Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

بررسی نکات مختلف در حاشیه دومین عرضه بورس کالا در ماه جاری

با وجود نوسانات شدید قیمت دلار طی روزهای اخیر و مشکلات اعتصاب کامیون داران، در این هفته ۶۸ هزار تن انواع ورق فولادی بر روی تابلو بورس کالا معامله گردید. در این میان با وجود آزاد شدن سقف قیمت و وجود میانگین دو سال ۹۵ و ۹۶ و کاهش قابل توجه نرخ ارز در بازار و افت شدید تقاضا، تقاضای هیجانی در این عرضه به میزان زیادی کاهش یافت و سطح رقابت افت محسوسی داشت. البته ورق روغنی و سیاه به دلیل رکود در حوزه ساخت و ساز و خودرو سازی بازار تحلیل رفته تری را دراین روزها به خود اختصاص داده اند.

در حالی که عرضه هفته جاری دومین عرضه مهرماه می باشد و سقف قیمت در رقابت بورس آزاد بوده و قیمت ورق گالوانیزه در بازار طی روزهای اخیر دارای شیب کاهشی می باشد، با این حال می توان کاهش عطش رقابت در بورس به میزان زیادی را شاهد بود؛ اما در این میان عدم شفاف سازی سقف افزایش قیمت ها به عنوان یک مشکل خودنمایی می کند. فولاد مبارکه نیز در دومین عرضه مهرماه حضور داشت و معاملات برای تحویل محصول در آذر ماه انجام گردید.

البته امکان ثبت ضخامت های پایین که مورد تقاضای عمده از سوی بازار مصرفی می باشد و کاربرد وسیعی نیز در حوزه پروفیل سازی دارد، با توافق بر سر هزینه های اضافی در بورس کالا توسط این شرکت فولاد ساز انجام گردید. طی این عرضه سقف معاملات برای شرکت کنندگان باز بود و هر خریدار بر اساس فرمول در نظر گرفته شده میانگین ۹۵، ۹۶ امکان خرید داشت. بر اساس دستورالعمل وزارت صمت سقف رقابت برای کلیه این نمادها باز می باشد. البته در این عرضه امکان فروش اعتباری با سقف باز پرداخت یک ماهه نیز وجود داشت. کلیه محصولات عرضه شده از سوی فولاد مبارکه فقط در بورس کالا به فروش می رفت و امکان فروش مستقیم به مشتری به صورت مچینگ فعلا کنسل گردیده است. عرضه اسلب نیز از سوی این فولاد ساز کنسل شد.

حتما بخوانید :   نتیجه زور آزمایی دولت و فولاد سازان به کجا ختم شد ؟

بررسی و ارزیابی شرایط عرضه بورس اخیر توسط فولاد مبارکه

ورق گرم C عرضه شده از سوی فولاد مبارکه با قیمت پایه ۳۲۳۵۷ ریال اعلام گردید و برای آن رقابتی وجود نداشت و با همان قیمت قبلی به فروش رسید. میزان عرضه این محصول ۸۸۰۰ تن بود و میزان تقاضا برای آن ۷۴۸۰ تن اعلام گردید. ورق سرد B محصول فولاد مبارکه با قیمت پایه ۳۶۱۶۰ ریال عرضه گردید و تاریخ تحویل آن در آذرماه سال جاری مقرر شد. مقدار عرضه شده ۷۵۰۰ تن بود که میزان تقاضا در برابر این عرضه ۱۰۲۰۰ تن ثبت گردید.

قیمت ورق گالوانیزه در اصفهان

این محصول با رقابت ۳۹ درصدی و با قیمت ۵۰۲۷۵ ریال معامله گردید و به میزان ۱۴۱۱۵ ریال افزایش قیمت داشت. ورق گرم B به میزان ۴۸۰۷۰ تن عرضه داشت و سطح تقاضا برای آن ۶۰۲۸۰ تن بود. قیمت پایه ۳۳۲۵۷ اعلام شده بود که با رقابت ۲۳ درصدی با قیمت ۴۰۸۹۹ ریال معامله شد و به میزان ۶۶۱۸ ریال افزایش قیمت داشت. عرضه اولیه به میزان ۱۱۰۰۰ تن بود که تا ۶۴۰۰۰ تن امکان افزایش داشت و به ۴۸۰۰۰ تن رسید.

ورق گالوانیزه فولاد مبارکه با قیمت پایه ۴۶۹۹۵ در عرضه بورس اعلام گردید و با وجود ۴۹ درصد رقابت با قیمت ۷۰۱۱۹ ریال به فروش رسید و به میزان ۲۱۳۴۲ ریال افزایش قیمت داشت. این محصول به میزان ۳۳۰۰ تن عرضه داشت و برای آن ۴۲۵۰ تن تقاضا وجود داشت. قیمت ورق گالوانیزه در بورس با قیمت پایه ۶۱۴۹۶ ریال با رقابت ۶۱ درصدی با قیمت ۹۹۱۰۹ ریال معامله گردید و افزایش ۳۱۹۹۳ ریالی داشت. حجم عرضه شده برای این محصول به میزان ۱۱۰۰ تن بود و میزان تقاضا برای آن ۱۶۵۰ تن ثبت گردید.

حتما بخوانید :   تحولات قیمت آهن در اردیبهشت 98

کاهش تعمدی حجم عرضه اخیر بورس توسط فولاد مبارکه و افزایش رقابت ناشی از آن

طبق قرارهای قبلی میزان عرضه بورس ۱۶ مهر ماه ۱۱۸ هزار تن اعلام شده بود که با وجود رایزنی های پشت پرده این حجم به ۶۸ هزار تن کاهش یافت. این کاهش ۵۰ هزار تنی در حقیقت امتداد همان عرضه های قطره چکانی است که سبب افزایش رقابت غیر واقعی و صوری در عرضه های بورس گردید. وقوع چنین مسائلی در بورس کالا واقعا به چه معناست و چه کسی در این میان پاسخگوست و بورس کالا در برابر این بی نظمی ها و وقایع مغرضانه دقیقا چه وظیفه ای دارد؟

واقعیت این است که اگر عرضه ها به میزان واقعی بود، همه محصولات عرضه شده بدون رقابت و با قیمت پایه، همانند ورق C معامله می شدند اما همانگونه که شاهد آن بودیم این اتفاق نیافتاد و به دلیل کاهش تعمدی و مغرضانه حجم عرضه نسبت به تقاضای اعلام شده میزان رقابت افزایش یافت. عرضه های بورس طی چند ماهه اخیر از این قبیل اتفاقات را زیاد به خود دیده است.

اگر این کاهش عرضه ها قانونی می باشد پس بهتر است تا هر چه زودتر به صورت رسمی اعلام گردد تا بقیه شرکت های عرضه کننده نیز بتوانند در زمان عرضه حجم محصولات خود را برای فروش کاهش داده و متناسب با تقاضا دقیقا عرضه را محدود سازند تا بدین طریق سبب افزایش قیمت پایه و رقابت شوند؛ اما اگر این مساله وجاهت قانونی ندارد پس چرا بورس کالا و سایر مسئولان ذیربط در برابر آن اقدام عملی صورت نمی دهند و از وقوع آن به صورت مکرر جلوگیری بعمل نمی آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید