کاهش مغرضانه عرضه بورس محصولات فولادی همراه با سکوت دولت

قیمت ورق گالوانیزه در بازار
کاهش مغرضانه عرضه بورس محصولات فولادی همراه با سکوت دولتReviewed by Admin on Oct 17Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

بررسی عرضه محصولات تخت در بورس کالا از سوی فولاد مبارکه اصفهان

روز گذشته بورس محصولات فولادی شاهد عرضه ورق گالوانیزه فولاد مبارکه اصفهان و سایر محصولات تخت از این شرکت بود. قیمت ورق گرم B با نرخ پایه ۴۱۲۳۹ ریال اعلام و به میزان ۳۱۹۰۰ تن عرضه گردید. این محصول با رقابت ۱۴ درصدی به میزان ۵۰۷۶ ریال افزایش قیمت داشت و برای آن ۳۹۲۷۰ تن تقاضا ثبت شده بود. ورق گرم C این شرکت به میزان ۹۰۲۰ تن عرضه گردید و با قیمت پایه ۳۷۱۷۲ اعلام شد که با رقابت ۱۱.۴۵ درصدی به میزان ۸۰۳۴ ریال افزایش قیمت داشت. میزان تقاضا برای این محصول نیز ۱۲۸۷۰ تن ثبت گردیده بود.

قیمت ورق سرد B فولاد مبارکه با نرخ پایه ۵۱۸۵۱ ریال به میزان ۱۴۲۷۹ ریال افزایش داشت و با رقابت ۲۵.۷۵ درصد معامله گردید. حجم عرضه شده برای این محصول ۱۰۰۰۰ تن بود در حالی که میزان تقاضا ۱۳۱۰۰ تن اعلام گردیده بود. قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه اصفهان در بورس روز گذشته با نرخ پایه ۷۰۲۷۶ ریال اعلام گردید که با رقابت ۲۹.۵۲ درصدی به میزان ۲۱۱۴۷ ریال افزایش قیمت داشت. این محصول در حجم ۲۸۰۰ تن عرضه گردید و میزان تقاضا برای آن ۳۴۵۰ تن ثبت شده بود.

ورق قلع اندود این شرکت با ۴۲.۱۵ درصد رقابت نسبت به قیمت پایه ۱۰۳۰۵۳ ریال، ۳۸۳۵۸ ریال افزایش داشت. این محصول به میزان ۱۲۰۰ تن عرضه شد و تقاضا برای آن ۲۱۰۰ تن ثبت گردید. اسلب به دلایل نامعلوم همچنان مانند دفعات قبل عرضه نداشت و باعث تعجب متقاضیان گردید. باز هم شواهد تلخی در عرضه بورس کالا خودنمایی کرد و مجددا این بار هم شاهد کاهش میزان عرضه محصولات تخت بودیم.

حتما بخوانید :   آیا با عرضه های اخیر بورس کالا سطح رقابت کاذب کاهش یافت؟

سوالی که به ذهن متقاضیان و فعالان بازار خطور می کند این است که چرا حجم عرضه های شمش تغییر نیافت و با همان نرخ و حجم اولیه اعلامی عرضه انجام گردید، در حالی که می توانستند طبق قانون و عادت معمول جهت افزایش رقابت کاذب، حجم عرضه خود را کاهش دهند و تقاضای غیر واقعی ایجاد کنند. همان کاری که عرضه کنندگان محصولات تخت ایجاد نمودند و شاهد افزایش رقابت کاذب در این بازار بودیم.

شفاف سازی در عرضه های بورس کالا آخرین خواسته مصرف کننده نهایی

در حالی که بورس کالا قیمت کلیه محصولات را تغییر داد، آزاد شدن سقف رقابت هیچ تاثیری در معاملات ایجاد ننمود و نه تنها باعث کاهش قیمت ها نگردید بلکه شاهد افزایش قیمت ورق گالوانیزه بودیم. متاسفانه با تمام جنجال هایی که از سوی رسانه ها جهت افزایش عرضه بورس و قول کاهش قیمت ها در مصاحبه های مختلف داده شد اما در نهایت شاهد رخداد عکس بودیم و مانند گذشته باز هم این مصرف کننده ها و تولید کنندگان مقاطع بود که دچار ضرر و زیان گردیدند.

قیمت ورق گالوانیزه

قریب به اتفاق مصرف کنندگان خواستار حذف کلماتی مانند عرضه اولیه و یا افزایش عرضه هستند و می خواهند که شفافیت واقعی در معاملات این بازار جاری گردد تا جلوی این اتفاقات ناخوشایند گرفته شود. این که هر شرکتی به دلخواه خود با آگاهی از میزان تقاضا، عرضه ها را به عمد کاهش دهد و به نحوی باعث ایجاد رقابت کاذب در معاملات بورسی گردد، در حقیقت ذات و هدف بورس کالا را خدشه دار نموده و مجددا رانت و رانت خورای را شایع خواهد کرد. عرضه ها با هدف حمایت از مصرف کننده و تولید کننده انجام می گیرد اما با وجود چنین اهداف مغرضانه در نهایت بیشترین آسیب را همین قشر خواهند خورد و متاسفانه مسئولین امر نیز علیرغم آگاهی از این اتفاقات باز هم سکوت می کنند. بهتر است با خودمان لااقل روراست باشیم.

حتما بخوانید :   وضعیت بازار آهن در هفته سوم مهرماه 97

روند با ثبات همراه با شیب کاهشی در اثر کاهش تقاضا در بازار فولاد

علیرغم روند افزایش قیمت ورق گالوانیزه در بورس روز گذشته اما بازار امروز با ثبات قیمت همراه بود و فعلا تغییراتی در سطوح قیمتی محصولات تخت ارائه نشده است. البته خبرها حاکی از آن است که حجم عرضه در بازار آزاد زیاد بوده و میزان تقاضا به شدت کاهش یافته و فعلا بازار حالت نیمه تعطیل به خود گرفته است. قیمت ها فعلا به دلیل کاهش تقاضای محلی رو به افت می باشد و با ادامه این وضعیت تا رسیدن به ۱۳ آبان می توان به روند کاهشی امیدوار بود.

نامه اعتراض آمیز دبیر سندیکای لوله و پروفیل به وزیر صمت و معاون مربوطه همراه با مدیر بورس کالای ایران و مدیر عامل مجتمع فولاد مبارکه، مبنی بر سهمیه بندی ورق فولادی بر اساس خواست عرضه کننده و ایجاد اختلال در تولید صنایع پایین دستی بوده است. وی در این نامه به ایجاد چندین مشکل عمده برای کارخانجات پایین دستی در اثر ثبت سفارش بر اساس میانگین خرید سالهای ۹۵ و ۹۶ اشاره نمود. یکی از این مشکلات کاهش واردات محصولات تخت در اثر ایجاد تعرفه ۱۰ تا ۲۷ درصد بر روی واردات آنها می باشد.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان قول عرضه مکفی این محصولات را برای جبران افت نسبی آنها داده بود که متاسفانه با عرضه های قطره چکانی و ایجاد رقابت های کاذب در اثر وجود این عرضه های کم حجم نه تنها این مسئله مرتفع نشد، بلکه نسبت به گذشته برای تولید کنندگان پایین دستی نیز حادتر گردیده است.

حتما بخوانید :   از محدودیت های قیمت آهن تا ورشکستگی کارخانجات فولادساز

عرضه های سهمیه بندی شده از سوی مافیای فولادی برخلاف دستور وزارت صمت

در این میان دستور صریح رئیس جمهور و وزیر صمت مبنی بر تامین مکفی تبدیل به عرضه های حداقلی و سهمیه بندی شده گردیده است. در حالی که فولاد مبارکه ظرفیت تولید خود را ۴۰ درصد افزایش داده لذا صنایع پایین دستی بایستی سهم افزایشی نسبت به ورق تولید داخلی داشته باشند که البته متاسفانه با سیاست های در پیش گرفته شده از سوی این مافیای فولادی نه تنها سهم تولید کنندگان پایین دستی افزایشی نبوده بلکه کاهشی نیز بوده است.

در حالی که در ماه گذشته با عقب نشینی وزارت صمت به نفع خصولتی ها و شرایط تعیین شده برای آنها در تامین مکفی عرضه محصولات فولادی در بورس کالا و بازار داخلی امید آن می رفت تا دیگر شاهد چنین بی نظمی هایی در نباشیم اما متاسفانه شرایط برای مافیای فولادی آنچنان مساعد گردیده که به راحتی قوانین و بخشنامه های صادره را زیر پا می گذارند و در حال تاخت و تاز و افزایش منافع خود در این برهه اقتصادی می باشند. باید چاره ای دیگر اندیشیده شود. مثل این که بازار پر هرج و مرج فولاد روی آرامش به خود ندیده و نخواهد دید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید