شیب تند خرید میلگرد تا کی ادامه دارد؟

قیمت روز محصولات فولادی
شیب تند خرید میلگرد تا کی ادامه دارد؟Reviewed by نویسنده مرکز آهن on Nov 11Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

آیا برای خرید میلگرد صبر کنیم؟

میلگردها اصولا در موارد ساختمانی و عمرانی مورد استفاد قرار می گیرند بر همین اساس می توان گفت که با رونق بازار مسکن میزان تقاضای محصولات فولادی چون میلگرد و تیرآهن نیز افزایش می یابد و این افزایش تقاضا منجر به افزایش قیمت میلگرد می گردد. آهن آلاتی چون میلگرد، پروفیل و.. در تابستان ۹۷ تورم ۹۴ درصدی نسبت به تابستان ۹۶ و تورم ۴۵ درصدی نسبت به سه ماه قبلی خود را تجربه کرده و بیشترین میزان تاثیرات در افزایش قیمت مصالح ساختمانی را داشته اند.

عوامل مرتبط با خط تولید و انتقال چون ارزش افزوده کارخانجات، هزینه های مرتبط با حمل و نقل، هزینه های کارگری، قیمت موارد اولیه ای چون سنگ آهن و.. بر روی نرخ نهایی میلگرد تاثیرگذار هستند. در حال حاضر زمزمه هایی از افزایش قیمت سنگ آهن شنیده می شود که بی تاثیر بر افزایش قیمت میلگرد نیست.

افزایش قیمت سنگ آهن

تشکل های صنعت و معدن قیمت های خود را اعلام کردند

در حوزه صنایع و معادن تشکل های خصوصی متنوعی وجود دارد که در اجرای سیاست گذاری ها و تدوین استراتژی ها دولت را یاری می دهند. جایگاه این تشکل ها کاملا با ثبات نیست و بنابر محدودیت های قانونی تمامی پیشنهاداتشان ار سوی دولت مورد پذیرش قرار نمی گیرد. این تشکل ها کاملا مستقل از دولت و تنها نقش مشاوره دارند و نظرات بیان شده آن ها مورد بررسی قرار می گیرد. برای برخی جای شبه و سوال پیش آمده که آیا دولت به نفع تشکل خاصی، سیاست گذاری های خود را به مرحله اجرایی می رساند؟

تمامی این سیاست گذاری ها بر روی قیمت تمام شده محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد که بیشترین مصرف در ساخت و ساز را دارد، تاثیر گذار است. وزارت صنعت، معدن و تجارت همواره با تشکل های اصلی در ارتباط است و با بررسی رهنمودها و صلاح بازار، سیاست گذاری هایی انجام می شود. سایر تشکل ها برای مشورت به وزارت خانه دعوت می شوند.

حتما بخوانید :   پیدا و پنهان عرضه فولاد

آیا احتمال کاهش قیمت میلگرد در بازار داخلی وجود دارد؟

۲ عضو از ۱۱ عضو شورای صنعت و معدن متعلق به بخش خصوصی هستند و می توانند مدافع حقوق بازار و مصرف کننده باشند. این تشکل ها سعی دارند قیمت ها واقعی تر شده و تفاوت قیمت در بورس کالا و بازار آزاد به حداقل خود برسد بر همین اساس پیشنهاداتی جهت برداشتن سقف رقابت تولید محصولات فولادی از جمله میگلرد اعلام شده است.

به گفته برخی کارشناسان، برداشتن سقف قیمت موجب افزایش صعودی قیمت ها و بر اساس نظریه برخی دیگر این کار موجب واقعی تر شدن قیمت ها می گردد. این نظریه قبلا روی بازار محصولاتی چون مس و آلومینیوم اعمال گردید و حقیقتا موفق عمل کرد. این اقدام موجب می گردد فروش آهن آلات به صورت کاملا رقابتی انجام شود که به نفع هر دو طرف معامله یعنی فروشنده و خریدار خواهد بود. به این صورت تولیدکنندگان در بازار رقابت قرار گرفته و خریداران نیز با تنوع محصول و قیمت، مواجه شده و قدرت انتخاب بالاتری خواهند داست.

حواشی موثر بر افزایش قیمت پایه محصولات فولادی

نکته دیگر این است که برخی تشکل ها خواهان قیمت گذاری با نرخ ثانویه و برخی دیگر خواهان مبارزه با گران فروشی هستند بر همین مبنا دولت قیمت پایه ای را در نظر می گیرد که مورد تایید هر دو طرف واقع گردد. این روند قیمت گذاری پایه صنعت و معدن است اما حواشی بازار و سیاست های داخلی مانع از اجرای دقیق سیاست گذاری می شوند.

به عنوان مثال گفته می شود که برخی ارگان های دولتی برای طرح های عمران و ساخت و ساز خود به بازار آزاد روی آورده و موجب افزایش نرخ آهن آلات شده اند. افزایش تقاضای بازاز بعد از تعطیلات نیز روی قیمت محصولات ساختمانی از جمله تیرآهن و میلگرد و متعاقبا افزایش قیمت مسکن تاثیر داشته است. آمار جمع آوری شده از ایام قبل از تعطیلات و بررسی نتایج آن روی قیمت میگلرد، نشان می دهد که ازدیاد خریداران و افزایش تقاضا قیمت محصول را تحت تاثیر خود قرار داده است.

حتما بخوانید :   روند مبهم قیمت گذاری مقاطع در بازار فولاد ایران

تمامی عوامل ذکر شده به علاوه واردات شمش، شروع فصل جدید برای ساخت و ساز و افزایش خرید دلایل دیگری هستند که بر گران شدن محصولات فولادی دامن می زنند. افزایش قیمت سوخت و همچنین افزایش هزینه های حمل و نقل محصولات را نیز باید در نظر داشت  که به صورت غیر مستقیم بر قیمت روز میلگرد تاثیر گذار است. در این جو متشنج برخی فروشندگان به احتکار میلگرد پرداخته و قصد انبار و بالا بردن خودسرانه قیمت ها را در سر دارند که با کاهش عرضه، میزان تقاضای خرید را بالا برند و در نهایت مسیر قیمت گذاری ها را به نفع خویش تغییر دهند. این اقدامات خودسرانه موجب رشد غیر اصولی قیمت ها خواهند شد.

قیمت روز میلگرد

 به گفته مهندس منتظری مسئول اتحادیه مصالح فروشان وضعیت ساخت و ساز مسکن در سال های گذشته موجب رشد صعودی قیمت مصالح ساختمانی از جمله میلگرد، تیرآهن و… شد اما فارغ از مسائل داخلی، قیمت آهن آلات متوثر از افزایش نرخ بازار جهانی هم هست.

صحت خبر خرید کلان محصولات فولادی ارگان های دولتی هنوز کاملا مشخص نیست و همچنان از سمت ارگان ها تکذیب یا تایید نشده است. تفاوت قیمت سال های اخیر چندان فاحش نبود و جو نسبتا آرامی بر بازار خرید و فروش حکم فرما بود اما اکنون جو کاملا متفاوت است و نمی توان پیش بینی دقیقی بر قیمت محصولات فولادی چون میگلرد داشت. در حال حاضر میلگرد کارخانه ذوب آهن اصفهان پیشتاز بازار است و حجم عظیمی از تقاضای بازار را تامین کرده و مازاد محصولات خود را جهت صادرات آماده می کند از همین رو پیشنهادات این مجتمع در تغییر مسیر قیمت ها تاثیرگذار است.

حتما بخوانید :   نمودار قیمت آهن در سال 96

کاهش تولید میلگرد توسط کارخانه تیکمه داش

کارخانه فولاد کاوه تیکمه داش یکی از فولادسازان برتر کشور با ظرفیت های تولید  وصادرات بسیار بالا به تازگی اعلام کرده است که به دلیل اختلالات ارزی و مسائل مرتبط با تهیه شمش با مشکلاتی در تولید میلگرد مواجه شده بر همین اساس احتمال کاهش ظرفیت های تولیدی کارخانه وجود دارد.

میلگرد کارخانه تیکمه داش

از طرفی عدم وجود حمایت های بخش خصوصی موجب شده کارخانه با مشکلات اساسی در تولید فولاد مواجه گردد و نتواند به ظرفیت مورد نظر خود یعنی تولید سالیانه  ۳۰۰ هزار تن میلگرد دست یابد. اختلالات ارزی نیز موجب گشته تا چندین تن فولاد در گمرک بلاتکلیف بماند. در حال حاضر بازار فولاد در حال گذر از یک بحران بغرنج است که تنها با سیاست های دولت و بررسی پیشنهادات تشکل های خصوصی می تواند به سلامت از این جو نا آرام عبور کند.  در این میان دلالان و مراکز فروش متقلب سعی دارند با تزریق کالاهای تقلبی از آب گل آلود ماهی های بزرگی بگیرند! توصیه مرکز آهن به شما خرید محصولات اصلی از مراکز معتبر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید