دفتر فروش     35155-031

آیا اجرای FATF باعث کاهش قیمت دلار در بازار داخلی ایران گردید ؟

اجرای fatf
Rate this post

بررسی دلایل مهم بر افزایش قیمت دلار در بازار غیر رسمی

قیمت دلار در حال حاضر و تا این لحظه به میزان ۱۴۳۱۱۰ ریال ثبت گردیده و تا لحظه ای دیگر که شما خواننده عزیز مشغول خواند ن این مقاله خواهید بود معلوم نیست چه بلایی بر سر قیمت دلار بیاید. در این میان محصولات فولادی نظیر قیمت پروفیل آهن و سایر مبادی با وجود افزایش لحظه ای قیمت دلار تاکنون روند ثابت رو به کاهشی داشته است.
در این میان از نظر یک کارشناس اقتصادی تنها تقاضای کاذب و هیجانی مردم نمی تواند به عنوان دلیلی برای افزایش قیمت روزانه این دو عامل در بازار غیر رسمی عنوان شود. وجود عواملی چون وجود تحریم های اقتصادی، عدم پاسخگویی شفاف، عدم اعتماد مردم به برخی از سیاست های دولت که سبب افزایش تقاضای کاذب برای حفظ ارزش پول گردیده، عدم تزریق ارز مورد نیاز بازار توسط دولت و بانک مرکزی در مقابل وجود تقاضا، افزایش تورم و کاهش نرخ سود بانک در سال ۹۶ به عنوان عوامل موثر بر افزایش قیمت سکه و دلار طی ماه های اخیر عنوان گردیده است.
هر چند که طی روزهای گذشته لیست قیمت پروفیل به دلیل آزاد سازی سقف رقابت از سوی وزارت صمت، روند با ثبات با شیب ملایم کاهشی را داشته است اما در کل بایستی خاطر نشان سازیم که از ابتدای سال جاری تاکنون قیمت پروفیل یزد و سایر مبادی تا ۱۲۰ درصد نسبت به قیمت های اعلام شده ی قبلی افزایشی داشته اند.
تمامی عوامل ذکر شده در این میان منجر به هدایت نقدینگی به بازارهای سرگردان مانند دلار، سکه، مسکن، فولاد و خودرو گردید و باعث شد تا علاوه بر افزایش قیمت سکه و دلار قیمت سایر کالاها در بازارهای مختلف مصرفی نیز افزایش یابد.
از نظر کارشناسان اقتصادی مهمترین عامل در ایجاد روند افزایشی در قیمت سکه و دلار ایجاد رانت و فساد در این حوزه می باشد که در ادامه به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

حتما بخوانید :   قیمت میلگرد در بورس کالای ایران

کارخانه پروفیل اصفهان
رانت مهمترین عامل افزایش قیمت دلار و بی نظمی اقتصادی در ایران

متاسفانه دلار دولتی به تعدادی دلال سودجو اختصاص داده شد که به جای هدایت کالاهای وارداتی با نرخ دلار دولتی به بازار، به احتکار کالاها پرداختند و این روند سبب افزایش قیمت سکه و دلار و به دنبال آن افزایش قیمت پروفیل سبک گردید.
با فاصله گرفتن قیمت ارز دولتی با قیمت بازار برخی از صادرکنندگان از جمله صادرکنندگان محصولات فولادی از دستور دولت برای واریز دلارهای حاصل از فروش خود به سامانه نیما امتناع ورزیدند و ترجیح دادند تا دلارهای خود را در بازار آزاد به فروش برسانند. در این میان عرضه نشدن ارز و تقاضای تشنه ارز توسط مردم منجر به افزایش بیشتر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل صنعتی در بازار فولاد گردید.
دولت در این میان موظف است تا به جای آزمون و خطا و ارائه بسته های مختلف ارزی که تاکنون تمام آنها محکوم به شکست شده اند، اعتماد از دست رفته مردم را به آنها بازگرداند تا بیش از این شاهد برداشت سپرده ها از بانک ها ی مختلف و سرریز نقدینگی به بازارهای مختلف نباشیم؛ زیرا ادامه این روند فقط باعث افزایش قیمت پروفیل چهارچوب و سایر محصولات فولادی در بازار فولاد خواهد گردید.
مردم و دولت در حقیقت مکمل هم هستند و زمانی مردم می توانند از سیاست های دولت حمایت کنند که فکر کنند دولت به عنوان پشتیبان در کنار آنها قرار دارد و به فکر مسائل و مشکلات آنها و درست کردن شرایط فعلی و جلوگیری از فشار گرانی ها بر اقشار مختلف مردم باشد.

حتما بخوانید :   دلار 15 هزار تومانی ثابت می شود ؟

طرف غربی برای اجرای لایحه FATF چندان قابل اعتماد نیست

از نظر موافقان، لایحه FATF می توانست تاثیر بسزایی بر کاهش قیمت دلار در بازار داشته باشد و به دنبال کاهش نوسانات دلار، سایر محصولات اعم از محصولات فولادی نیز متعادل خواهد گردید؛ اما از نظر عضو کمیسیون انرژی مجلس در حالی که بیش از ۸۰ درصد از بندهای برنامه اقدام کارگروه ویژه مالی FATF توسط ایران برای بهبود روابط بانکی و نرخ ارز اجراشده است، اما همانگونه که در حال حاضرشرایط فعلی را در بازار میبینیم، قیمت دلار نه تنها کاهش نیافته بلکه به صورت لحظه ای نیز در حال افزایش می باشد. در حقیقت اگر این برنامه موثر می بود وضعیت اقتصادی کشور نبایستی به چنین وضعیت اسفباری می رسید.

از نظر مقام معظم رهبری نیز طرف غربی نمی تواند قابل اعتماد باشد و کشور ایران نیز بعد از لغو مذاکرات برجام نبایستی به دنبال مذاکرات بیشتری در این زمینه باشد. این که از سوی برخی موافقان این برنامه به کاهش قیمت دلار در بازار داخلی ایران دامن خواهد زد، فرضیه ای کاملا اشتباه است و دولتمردان برای ایجاد تعادل در قیمت دلار بایستی به دنبال راهکار بهتری باشند تا بتوانند قیمت دلار را به ثبات نسبی رسانده و از افزایش قیمت پروفیل یزد و سایر محصولات فولادی جلوگیری بعمل آورده و به دنبال آن بازار فولاد را بهبود بخشند.

Summary
Review Date
Reviewed Item
آیا اجرای FATF باعث کاهش قیمت دلار در بازار داخلی ایران گردید ؟
Author Rating
۵1star1star1star1star1star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید