تمرکز بر حوزه صادراتی در بازار فولاد و افزایش قیمت میلگرد در بازار داخلی

قیمت میلگرد در بازار
تمرکز بر حوزه صادراتی در بازار فولاد و افزایش قیمت میلگرد در بازار داخلیReviewed by Admin on Aug 29Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

تحریم ها تمام برنامه های صادراتی فولادسازان را بر هم زد

مدتی است با وجود دستورالعمل تنظیم بازار فولاد قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر مبادی تا حدودی کنترل شده و تقاضاهای کاذب و سفته بازی در این بازار به میزان زیادی ریشه کن شده است.

در حالی که طی ماههای قبل تقاضاهای کاذب که به دلیل التهابات ایجاد شده از سوی نوسانات دلار و شیطنت برخی دلالان و سفته بازان ایجاد شده بود، اکنون فروکش نموده است. تحت این شرایط حجم بسیار عظیمی از محصولات فولادی در انبارهای تولید کنندگان باقی مانده و در حالی که سطح تقاضا فروکش کرده است، بازار در حال حاضر منجمد شده و با وجود مازاد تولیدات، تقاضا در بازار داخلی و خارجی به شدت افت نموده است.

مشکلاتی که اخیرا گریبان بازار فولاد را گرفته و طی مدتی بازار را با تقاضای شدید مواجه نموده و در اندک زمانی بعد مازاد تولید سبب نوسان قیمت میلگرد امروز اصفهان و سایر مبادی می شود، در نهایت مشکل این یکی دوروزه ویا مشکل سال جاری یا سال گذشته نیست، این معضلی است که سالیان زیادی از آن می گذرد و همواره بازار فولاد با آن مواجه بوده است.

اما متاسفانه تاکنون برای آن چاره ای اندیشیده نشده و به صورت طرحی بلندمدت و مدون برای آن برنامه ریزی نشده و راه حل اساسی برای حل این معضلات پیدا نشده است.

حتما بخوانید :   اعتصابات کامیون داران بازار فولاد را به خواب فرو برده است

در حالی که معضل اساسی بازار فولاد تولیدات مازاد و نوسان قیمت ها می باشد، اما متاسفانه طی سالهای اخیر فقط نقطه تمرکز تولید کنندگان روی افزایش تولید مواد خام برای عرضه به بازارهای خارجی و ارز آوری حاصل از صادرات بوده است و در این میان تولید کالای وطنی با ارزش افزوده بالا برای تامین نیاز داخلی مغفول باقی مانده است.

جنگ سرد با آمریکا مورد غفلت فولادسازان طی این سال ها قرار گرفت

در این میان تولید کنندگان وجود روابط سرد کشور با آمریکا را فراموش نموده بودند و با برنامه های صادراتی خود سعی در توسعه روابط با غرب بوده اند.

 این در حالی است که در نهایت این روابط سرد با آمریکا طی سالهای متمادی در نهایت کارخود را کرد و روابط ایران را با سایر کشورها طی تحریم ها تیره و تار ساخت و سبب گردید تا هر چه تولید کنندگان طی این سال ها سعی در افزایش روابط با سایر کشورها در حوزه صادراتی خود با خام فروشی داشته اند، برنا مه های بلند مدت آنها به یک باره نابود شد. در حال حاضر انبار تولید کنندگان پر از مواد خام بوده و این در حالی است که در بازار داخلی تقاضا ها همچنان عقیم مانده است. این روند سبب ایجاد نوسان بر قیمت میلگرد اصفهان و سایر مبادی شده است.

شاید در این میان بسیاری از خصولتی ها و فولاد سازان بزرگ معترض باشند که چرا دولت به جای نظارت، در امور مربوط به بازار فولاد مستقیما دخالت کرده و با ایجاد کنترل دستوری قیمت ها همچون قیمت میلگرد و با فضای دو گانه قیمتی اوضاع را بدتر نموده است.

حتما بخوانید :   روند اعلام قیمت ورق صادراتی در چین

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان

 اما نبایستی فراموش کرد که خود این خصولتی ها بوده اند که باعث بوجود آمدن چنین شرایطی در بازارفولاد شدند وباعث و بانی دخالت دولت برای سامان دادن به اوضاع به صورت مستقیم گردیدند تا امور مربوط به قیمت گذاری محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد را کنترل نماید.

التهاب امروز بازار فولاد در نتیجه مناقشات خصولتی ها با دولت

 در حالی که فشارهای خصولتی ها بر دولت برای صرفه نظر از دستورالعمل تنظیم بازارفولاد همچنان ادامه دارد، اما در حقیقت همین کشمکشها بین آنها و دولت سبب ایجاد التهاب در بازار فولاد گردید. اکنون بهتر است تا آنها دست از منفعت طلبی بردارند و این را بدانند که هر اتفاق بدی برای بازار فولاد بیفتد گریبان آنها را هم خواهد گرفت و تر و خشک را باهم خواهد سوزاند.

 با وجود نزدیک شدن به تحریم ها و کاهش روزافزون ارزش ریال در مقابل قیمت دلار، اکنون به شرایط بحرانی رسیده ایم که سبب شده تا دولت مستقیما وارد صحنه شود و برای مشکلات موجود در اقتصاد کشور چاره ای بیندیشد. البته شایسته تر ان است تا این کنترل ها از سوی دولت حساب شده بوده و از هر جهت کارشناسی شود تا در مرحله اجرا تبعاتی همچون نتایج کنونی را بوجود نیاورد.

برای این امر بهتر است که دولت مشورت با نخبگان ذیربط را فراموش ننموده و برای ایجاد ثبات در قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد از تجربیات افراد ذی نفوذ در این عرصه استفاده نماید. چرا که هر گونه اشتباه در این حوزه از سوی دولت سبب ایجاد التهابات شدید در بازارفولاد خواهد گردید و ویرانی عظیمی را به بار خواهد آورد و در نهایت این امر بر روی قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی نیز تاثیرگذار خواهد بود و آن را از حالت تعادل خارج خواهد نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید